[МОС] НЕДЕЉНИ ЛИСТ 07.08-13.08.2019

Day 4,279, 02:53 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Драги наши читаоци,
у овом недељном листу МОС-а, имаћете прилику да прочитате:

* eRepublik помоћник: Ghost booster. Како се користи и чему служи?
* Прозор у RL: Јован Ненад или прича о „Црном човеку“
* На данашњи дан
* Legit sumus: 5 латинских израза који ће обогатити ваш вокабулар
* Верски календар (од 07.08 до 13.08.2019 године)
* Конкурс





Ghost booster се у игри појавио на 3 046. дан. Он представља један од најдоступнијих појачивача штете у игри, али је нажалост занемарен од стране многих играча. Престављамо вам кратак опис могућности овог инструмента;

1. Колико Ghost booster-a дневно играч може да добије?

Сваки играч може дневно да добије по један Ghost појачивач штете. Он се додељује сваком играчу, независно од нивоа или чина, након завршетка дневног задатка, заједно са пет делова базуке.

2. Колико траје Ghost booster?

Сваки Ghost појачивач штете траје 60 секунди, са тиме што играч има могућност да у исто време активира неколико бустера и тиме повећа временски период.
На пример:

1 активан Ghost booster траје 60 секунди.
3 активна Ghost booster-a трају 180 секунди (60 секунди * 3 Бустера) тако да ће повећани коефицијент штете трајати не минут, него три минуте непрекидно.


3. Како се користи Ghost појачивач штете?

Дугме за активацију Ghost појачивача штете налази се у доњем левом углу, на месту где се налазе сви остали појачивачи штете које ви имате на располагању.



4. Како функционише Ghost booster и какву предност имам са њиме?

Након активације, Ghost појачивач штете повећава снагу вашег ударца на 30% од учесника који има најјачи ударац у истој дивизији у којој ви играте, у оквиру исте битке и на вашој страни.

Звучи врло компликовано, међутим, лакше је разумети ако размотримо на примеру:

У хипотетичкој битци, најјачи учесник битке може нанети максимални ударац од 100 јединица штете по једном нападу. Након активације Ghost појачивача штете, Ваш ударац ће износити 30 јединица штете, односно, 30% посто од максималног ударца најјачег играча, плус се додаје штета од вашег основног ударца. При томе, вама се не одузима више здрваља.

Предност Ghost појачивача штете је у томе што он омогућава играчима да максимализују своју штету, без додатног губитка здравља и тиме значајно повећају свој допринос у битци. Поред тога, Ghost бустер повећањем штете такође повећава поене вашег чина и тиме прилично олакшава достизање вишег.

Напомене:
1. Ghost појачивач штете не повећава штету коју наноси специјално оружје (мале и велике бомбе).
2. Ghost појачивач штете не може да се користи у авио биткама.


5. Имам у складишту неколико Ghost booster-a, међутим, не могу да их активирам у неким биткама. Зашто се то дешава?



Постоје одређени услови за активацију Ghost појачивача штете, а то су:
1. Ghost booster не можете активирати у биткама за земљу чији сте држављанин.
2. Ghost booster не можете активирати у биткама за земље, са којима ваша матична земља има MPP (Пакт о међусобној заштити)


Да резимирамо, које су предности и мане Ghost појачивача штете:
Предности:
1. Потпуно је бесплатан и доступан сваком играчу
2. Може се чувати у складишту неограничен временски период.
3. Повећава штету и поене чина без додатног трошења енергије.
Мане:
1. Траје релативно кратко (60 секунди)
2. Добија се једном дневно, тако да често није довљан само један у битци, па се захтева од играча да их чува и користи када сматра их преко потребним.
3. Не може да се користи у биткама за матичну земљу, нити земље са MPP пактом.



Самопрозвани цар Јован Ненад

Јован Ненад је једна од најтајанственијих и најконтроверзнијих личности наше историје. У историји је упамћен као сампрозвани цар Бачке, Баната, северног Срема и делова данашње Мађарске и Румуније. Док је код нас знан као Јован Ненад, Мађари су га упамтили као Црног човека или Црног Јована. Епитет црни стекао је због велике црне пруге која се пружала од његове главе до пете (или због тамније боје лица, није сигурно). Савременици су га сматрали послатим од Бога, а ова линија је била белег која је то по њима потврђивала. Потпору овој тврдњи пружала им је његова година рођења, 1492. Година (година звери како су је називали, почетак века краја света), мада не можемо са сигурношћу тврдити да је то тачан датум његовог доласка на свет. О његовом пореклу се не зна ништа, односно можемо само изнети теорије које су постојале. Док је он за себе говорио да је потомак великаша из династије Палеолога, сматра се да је пореклом из рода Црнојевића у источном Банату/западној Румунији. Према сачуваним описима верује се да је изгледао овако:



На историјску сцену ступио је након Мохачке битке 1526. године. У њој су Турци потукли угарске трупе; самим тим је угарско краљевство престало да постоји, подељено је између Хабзбуршке монархије и Османског царства. Велики број Турака се повукао са новоосвојених територија, а потом је настало време нереда и безвлашћа. На угарски престо издвојила су се два претендента, Фердинанд I Хабзбург (ускоро и цар Светог римског царства) и Јанош Запоља, сваки са немалим бројем присталица.

Јанош Запоља

Из свог овог нереда издигао се и човек који је тема ове приче, Јован Ненад. Око себе је врло брзо окупио добар број војника и почео је протеривање Турака са једног дела Бачке. Убрзо га је приметио Јанош Запоља и са њим је склопио договор о ослобађању целе Бачке од Турака. Јован Ненад је Бачку ослободио у јесен 1526. године и добио исту на управу. Са својом војском прешао је Дунав и заузео северни део Срема. У касну јесен кренуо је у протеривање Турака из Баната. Све те територије су пре доласка Турака држали угарски племићи, који су сада очекивали да им се те територије врате. Међутим он је освојене територије задржао, а његова популарност међу српским живљем је расла. Мада вољен од стране српског народа, није био омиљен међу српским племићима. Због тога што је задржао територије (а неке делове дао и народу на управу), дошло је до великих размирица са угарским великашима, а поготово са Запољом. Због тога је Ненад крајем 1526./почетком 1527. променио страну и пружио подршку Фердинанду.

Фердинанд I Хабзбург

Фердинанд је Јовану Ненаду признао све освојене територије, дао још неке повластице и прогласио га за господара освојених области. Пошто су се стекли сви услови, Јован Ненад се почетком 1527. године крунисао за цара у Суботици, својој престоници. Пре него што је присвојио Суботицу, она је била под влашћу мађарског властелина Терека који ће бити касније важан па га зато овде спомињемо). За заповедника војске постављен је врло способни Радослав Челник, а главни сарадник Ненадов био је Субота Врлић по коме је Суботица добила име. У тренутку највеће моћи, а то је у периоду његовог крунисања, величина Ненадове војске износила је више од 15 000 војника(мада смо наишли на податак и о 30 000 војника).



Овакав развој догађаја није уопште одговарао Јаношуу Запољи који је желео да сруши Ненада пре доласка Фердинанда који је био ван Аустрије(у ово време га је хрватско племство у Цетину прогласило краљем Хрватске и области насељених Хрватима). Зато је послао војску под вођством Владислава Чакија како би га свргнуо, међутим Ненад је пресрео Владислава, разбио његове трупе, а у сукобу је живот изгубио и сам Владислав Чаки. Битка се догодила у рано пролеће 1527., а њом је Јован Ненад ступио у отворени рат са Јаношом Запољом. У априлу је стигла још једна Запољина војска, под заповедништвом Петра Перињија, која се улогорила на Тиси близу Селеша. Прича каже да је Ненад пре битке послао изасланика који је питао Перињија зашто се боре када су обојица хришћани и рекао му је да треба сви заједно да се боре с Турцима. Перињи је помислио да се Ненад уплашио и само је рекао изасланику да овом пренесе поруку да се спреми за битку. Када је порука пренесена, Радослав Челник је са српским војницима изненада напао бројчано већу Перињијеву војску. Како се Перињијеве трупе нису успеле поставити на време, уследио је велики покољ угарских војника, а и сам Перињи се једва избавио. У тренуцима после Селешке битке Ненадово царство се протезало чак до Темишвара. Фердинанд се вратио у Аустрију и кренуо је према Будиму како би га заузео. Исто ово хтео је да уради и Запоља. Али знао је да му на путу стоји Јован Ненад и зато је и трећи пут сакупио војску, већу но претходне две и кренуо је у поход. Војску су предводили Петар Перињи и Емре Цимблак, мада је одред из Карансебеша каснио,а то испоставиће се биће кључно за исход битке. Они су се са Јованом Ненадом сударили код Седфалдског поља. Ненад је хтео да их изненади као и код Селеша, међутим Перињи је научио на грешкама и сада су угарски одреди били збијенији и припремљенији. Када је битка почела Ненад је покушавао да потисне центар Угара, међутим они су одбијали његове нападе. Битку су одлучили Карансебашки одреди који су, пошто су закаснили, ударили Ненада са бока и леђа и направили велики покољ српске војске. Од 10 000 српских војника настрадало је 8000. Након овога су Угари заузели Суботицу, па је Ненад преместио престоницу у Сегедину. Успео је да надомести добар део изгубљених војника и убрзо се опоравио од претрпљеног пораза(То што је за мање од месец дана попунио редове показује колику је популарност уживао).

Након што је поново окупио војску, Јован Ненад је кренуо да се састане са Фердинандом како би заједно заузели Будим. Међутим пратиле су га Запољине присталице. Док се одмарао близу Сенте, Ненад је рањен пушаним метком. Неки казују да је атентатор био ситни угарски племић Урбан, други извесни Чех Себастијан Вид. Још живи Ненад пренесен је у оближњу кућу неког сељака који се искрао и дојавио властелину Тереку да је Ненад на самрти у његовој кући. Ако је неко заборавио, Терек је властелин који је држао Суботицу пре Ненада, а који је био посебно киван на њега јер ју је овај узео за престоницу(поменут раније у тексту). Он је одушевљен дојурио у кућу тог сељака и лично Ненаду одрубио главу. Послао ју је Јаношу Запољи и од њега добио позамашну награду.
У ноћи између 26. и 27. јула 1527. године убијен је, како га неки називају, последњи српски цар Јован Ненад.

На 400-годишњицу његове смрти, Суботица му је подигла споменик на коме пише ,,Твоја је мисао победила”. Многи га сматрају зачетником идеје о уједињену војвођанских Срба и зачетником Војводине. Са његовом смрћу нестало је и његово царство, али његове идеје су наставиле да живе.

На споменику се налазе, поред Јована Ненада на врху, Субота Врлић и Фабијан Литерат, његов изасланик код страних владара.
Радослав Челник је потпомгнут Турцима, основао Сремско војводство.
Десетковане трупе Јаноша Запоље су се повукле и Фердинанд је заузео Будим. Запоља је позвао Турке у помоћ, постао њихов вазал, а све ово је узроковало прву велику опсаду Беча 1529. године која је била неуспешна. 1538. године договорили су се и поделили Угарску на два дела, западни је припао Фердинанду, а источни Јаношу Запољи, с тим да је Фердинанд именован за Јаношевог наследника пошто овај није имао деце. Међутим две недеље пред смрт Јанош је добио сина, Јаноша II Жигмунда Запољу који је потом наследио његове територије. Фердинанд га је напао, али то је већ друга прича...



8. августа 1217. године: Крунисан први српски краљ, Стефан Немањић, у народу познат као «Првовенчани».



8. августа 1945. године: Совјетски савез објављује рат Јапану, и покреће интервенцију у Манџурију у којој је било око милион јапанских војника у саставу Квантунске армије. Јапан је капитулирао 7 дана након тога, а дан после објаве СССР-а рата Јапану,
9 августа 1945: САД баца другу нуклаерну бомбу на јапански град Нагасаки. Процењује се да је тог дана страдало око 80 хиљада јапанских цивила међу којима су жене, деца и старци били у већем броју



9. августа 1945. године; на трећем заседању у Београду АВНОЈ је проглашен за Народну скупштине Демократксе Федеративне Југославије. Ово је битан дан јер је то био први корак нових власти ка успостављању законодавног система власти у послератној држави.



11. августа 1972. године: последња америчка копнена јединица напушта територију Јужног Вијетнама. Званично је окончан Вијетнамски рат.



13. августа 1961. године: Власти Источне Немачке затвориле су границу између Источног и Западног Берлина код Бранденбуршке капије и почела изградњу 155 километара дугачког зида према граници са Западном Немачком. Зид је 38 година после тога био симбол Хладног рата и биполарног устројства света, све до новембра 1989. када је његов пад ознаменовао крај периода социјалистичког блока, и почетак нове ере униполарног света.





Acta, non verba – Дела, не речи.

Labor omnia vincit - Рад све побеђује (у раду је спас)

Hominem quaero – Тражим човека (Човека тражим)

Ову реченицу изрекао је Диоген из бурета, али како, када и зашто?
Па, Диоген је био познат по свом, да кажемо ексцентричном понашању, по поступцима који су били несвакидашњи и често осуђивани од стране људи. Међутим, сваки од његових поступака имао је поруку, коју већина људи тада није разумела. И тако долазимо до горе поменуте реченице. Прича иде овако... шетао се Диоген једног дана (напомињем да је дан у питању!) са све упаљеном свећом, стајали људи запањени и питају га: „Шта радиш са свећом у сред бела дана?“, а на то им Диоген одговори „Тражим човека!“. Није тешко претпоставити шта значи овај Диогенов одговор, али укратко, поента је у томе да је правог човека толико тешко наћи да га свећом мораш тражити.

Поред овог бисера Диоген је их имао још мали милион. Једна прича говори о томе како је сео и узео да једе насред трга (то је у време античке Грчке било непојмљиво радити), окупили се опет људи и гледају га згађени, па се нађе неко и рече му како једе као пас тако на тргу, на то Диоген одговори да не зна ко је пас ту јер он је тај који седи и једе док га они гледају. Он није само јео у јавности, већ је вршио нужде па чак се и самозадовољавао. Али, његов је став био да све што је природно, све што сваки човек по природи мора да ради, није нешто срамотно и да то не треба скривати. Није поштовао законе полиса у ком се налазио јер је говорио да је човек света, космополита. Убраја се у кинике, или цинике, који су име добили по грчкој речи која значи пас, јер су водили животе сличне псећим.



На крају треба рећи и зашто се звао Диоген из бурета, врло је просто – живео је у бурету. Диоген је одбацио све што му није било потребно, за њега је и прави кров над главом био луксуз, а сваки луксуз није неопходан. Живео је у Бурету и поседовао једну чинију из које је пио воду, постоје неке приче које кажу да је одбацио и своју чинијицу кад је једног дана видео дечака како пије воду из руку.
Ето.. то је укратко о цитату и Диогену, мада би се о њему и његовој филозофији и поступцима могло причати до сутра.

Omne principum difficile est- Сваки почетак је тежак.

Unusquisque suae fortunae faber est – Свако је ковач своје среће



Православни црквени календар:
07 август 2019, среда: Успеније Свете Ане
08 август 2019, четвртак: Преподобномученица Параскева - Петка: Свети Сава Трећи, Архиепископ српски
09 август 2019, петак: Свети великомученик Пантелејмон; Свети Климент Охридски
10 август 2019, субота: Свети апостоли и ђакони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен
11 август 2019, недеља: Свети мученик Калиник; Света мученица Серафима
12 август 2019, понедељак: Преподобна мати Ангелина српска
13 август 2019, уторак: Свети мученик Евдоким; Света мученица Јулита (Госпоинске покладе)
Важно: 14 августа 2019: почетак ГОСПОЈИНСКОГ ПОСТА.

Католички верски календар:
Нема значајних празника.

Исламски календар:
Од 2 августа до 29 августа 2019, празник Зул ал хиџе.
11 августа 2019 године: празник Арафа
12 августа 2019 године: празник Курбан Бајран
13 августа 2019 године: празник Дни ат-Ташрик


Јеврејски календар:
Од 21 јула до 11 августа 2019, три недеље траура за разрушеним храмом цара Соломона, рад дозвољен осим на Шабат



Овим путем желимо да вас обавестимо да је конкурс за најбољи рад продужен до следеће недеље.

Поред тога, објављујем још један мањи конкурс за најсмешније анегдоте.
Ваше анегдоте можете оставити у коментарима са ознаком „за конкурс“.
Пет аутора најбољих анегдота добијају награду од 10 хиљада динара сваки.

Победници се опредељују по броју гласова у коментарима.
Важно: тема анегдоте мора бити везана за eRepublik.



На крају, Влада еРепублике Србије и Министарство образовања апелује на све играче који не користе телеграм апликацију да то учине у што скорије време. Сама апликација је веома проста за употребу, доступна је на свим мобилним оперативним системима (Android, iOS и Windows Mobile), такође, постоји и верзија, доступна за PC на бази Windows 10 оперативног система. Интуитивно је лак за употребу и пружа потпуну анонимност. Од велике је важности, јер преко телеграма имате могућност да оперативно добијете информације о важним ударима и тако ваш допринос постане максимално ефикасан.

Државни телеграм канал еСрбије: https://t.me/joinchat/FavW40-WU3GvYPZDfMye4A
Приватни државни телеграм канал:https://t.me/joinchat/FavW40jxaUzkfXp9bRYFNQ



Хвала вам на пажњи!
Министар образовања еСрбије,
cytrus99 II