XO TALOS

Day 5,620, 01:41 Published in Hungary Hungary by Daishi

Kezdő lapszámunkban az XO Talos mesterséges külső vázzal (powered exoskeleton) ismerkedünk meg. Az exoskeletonok olyan mozgó gépek, melyek az emberi test minden részén viselhetők, ergonómikus szerkezeti tartást adva a testnek, miközben elektromos motorok, emelők, hidraulikus és pneumatikus rendszerek elegendő szabad mozgást nyújtva növelik viselője fizikai erőnlétét. Az irányító rendszereket úgy tervezik, hogy az exo-t viselő személy mozgásához szinkornizálva mozogjon, és érzékelje annak tervezett mozdulatait.

Kezdeti próbálkozások

A legelső exoskeletonhoz hasonlító eszközt az 1890-es években Nikolasz Jagin orosz mérnök fejlesztette ki. Gázzal töltött zsákok segítették a mozgást, és bár emberi erő kellett a mozgatásához, így passzív exoskeletonnak minősült.
1917-ben az amerikai Louis C. Kelley fejlesztett ki egy pedomotor nevű gépet, amely gőzerővel működtetett mesterséges izületeket, amelyek a viselője mozgásával párhuzamosan mozogtak. Külső erőforrás használatával volt képes segíteni az emberi mozgást.
Az 1960-as években megjelent az első külső váz, mely valóban az emberi mozgást követte. Ez volt a HardimanHardiman, melyet a General Electric az Amerikai Fegyveres Erőkkel közösen fejlesztett ki. Elektromos és hidraulikus rendszerek alkották, melynek köszönhetően a kezelő személy számára egy 110 kilogrammos tárgy felemelése úgy tűnt, mintha 4,5 kilót emelne meg. Erő visszacsatolással pedig érezhetővé vált a mozgatott tárgy, és az arra ható erők. Sajnos azonban meg voltak a Hardiman hátrányai. Sebessége és mozgása erősen korlátozott volt, így ez a projekt sikertelen volt.
Ebben az időszakban Jugoszláviában is folytak kutatások, melyek deréktól lefelé lebénult embereket segítettek volna a rehabilitációjukban. A Mihajlo Pupin Intézetben előre mutató kísérleteket végeztek, melyek segítettek az emberi testtartás segítésének megértésében, és vizsgálatában. Ezek a kutatások segítettek a mai modern robotok kifejlesztésében is.

Bemutatkozik az XO TALOS
Az XO TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit) először az Indonéz Hadseregben jelent meg 2015-ben, majd hamar széles körben elterjedtté vált, köszönhetően hatctéri hatékonyságának, és a védelemnek, melyet a gyalogos katonáknak nyújtott. Jelenleg minden állam, minden lakosának jut egy darab XO TALOS ruha, melyet gyalogosként használhatnak. A páncél képes könnyű kézi fegyverek ellen védelmet nyújtani, és nehéz fegyverzetet viselni. Kialakításánál figyeltek arra, hogy a kezek szabadon maradjanak, és a fegyverzet akár védelemből, lövészárokból is használható. A célzást a sisakba épített HUD (Head-up Display) segíti, amely 270 fokos látószöget biztosít a viselőnek, 180 fokba összesűrítve. A fegyverrendszer összeköttetésben van a vizorral, így feddzékből is használható, nagy felbontású kameraképet tud küldeni a viselőnek. Használata nem igényel külön képzettséget, de Katonai Egységek különböző képzéseket tartanak használatában, mely során külön képességeket sajátíthatnak el a testpáncél használatára. Modulárisan átalakítható, széles körben használható eszköz, akár építészetben, bányászatban, agráriumban, nehéz fizikai munkák során is alkalmazható, különböző modulok telepítésével. Tápellátásáról hidegfúziós cella gondoskodik.

És ennyit az előnyökről. Mivel csak kézi fegyverek ellen nyújt védelmet, így harcjárművek vagy légierő ellen nincs sok esélye az egyszeri bakának. Ezen kívül a sebessége sem túl magas (max. 17 km/h), és a méretei miatt fedett akciókban sem lehet alkalmazni, lopakodásra szinte alkalmatlan.

Következő lapszámunk valamikor megjelenik, teljesen véletlenszerűen. Köszönöm, ha elolvastad!