Трявна - магията на Балкана

Day 5,039, 09:50 Published in Bulgaria Bulgaria by Jasmmine



Конкурс на B0R1L кръг 2


Посвещавам тази статия на моя дядо Димо,който обичам безкрайно много.За съжаление той вече не е сред нас..

Той цял живот работи на ЖП гарата.Обичаше звука от влаковете.Често ме водеше там.Още чувам тракането на колелата върху металните релси и свирката на локомотива.Сякаш сега го виждам пред очите си..сложил длан върху моята как ме водеше към ЖП Линията, а вятъра беше наш вечен спътник.Един филм на спокойствие,зеленина и вечност гледан и преживян на жп линията..с него .За мен влаковете притежават уникална романтичност.

Не бях ги чувала от години до преди няколко седмици, когато работата ме отведе в Трявна.Вървейки по улицата на този безкрайно красив балкански град аз изведнъж чух стария звук, а вятъра повдигна косата ми.Обърнах се - сякаш очаквах да го видя...



Град Трявна се намира в централната част на България – на почти еднакво разстояние от София и Варна – около 250 км, на 440 м надморска височина. Градът е разположен в подножието на северните склонове на Стара планина. Населението на Трявна е около 10 000 души.

Според исторически данни в миналото тракийски племена са населявали района около днешния град. Селище има и през ХVІІІ в., а през ХІХ градът вече е културен и занаятчийски център. В периода на Възраждането (XVIII – XIX в.) в Трявна възниква Тревненската художествена школа.







Постиженията на Тревненската художествена школа могат да бъдат разгледани в няколко музея. Известните резбовани слънца се намират в Даскаловата къща. Те са дело на майсторите Иван Бочуковеца и Димитър Ошанеца, които през 1808 г. се състезават, за да докажат уменията си.



Тук се намира и Музеят на резбарското изкуство.








Даскаловата къща е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение през 1967 г.






На хълм над Трявна се намира Музеят на иконата, който пази образци на Тревненската иконописна школа. В него са изложени над 160 оригинални икони и инструменти на зографи от Трявна. Сградата, в която е разположен музеят, е строена за параклис на близко намиращата се детска белодробна болница.






И днес Трявна продължава да пази възрожденския си дух. В центъра се намира един от символите на Трявна – Часовниковата кула. Строена е през 1814 г. а височината й е 21 м. Кулата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение през 1967 г.




До Даскаловата къща се намира Славейковата къща – в нея поетът Петко Славейков (1827 – 1895 г.) и съпругата му Ирина отглеждат всичките си деца. Със специална документална експозиция е представен творческият път на Петко и сина му – поета Пенчо Славейков.



В центъра на Трявна е и Старото школо, в което може да се види как е протичал учебният процес през 1893 г. Част от експозицията на училището музей са учебници, помагала, свидетелства и др. Тук може да се разгледа още интересна колекция часовници от различни исторически епохи, както и колекция картини на художника Димитър Казаков (1933 г. – 1992 г.).





Съвсем близо се намира църквата „Свети Архангел Михаил”, която според местни легенди е строена през ХІІ в. Интерес представляват резбованият иконостас и стенописите.




В Трявна се намира и единственият на Балканския полуостров Музей на азиатското и африканско изкуство. Колекцията от африкански и азиатски предмети и култови пластики е дарение от скулптора Златко Паунов. В музея има над 380 предмета от Тибет, Непал, Индия и някои африкански страни. Изложени са статуи на най-почитаните божества в Азия. Африканското изкуство е представено с предмети и маски. Изложени са много маски, използвани за езически ритуали и вуду магии. Повечето африкански маски изобразяват демони, чиито очи гледат надолу.







Повече за историята на местното население около борбите за национално освобождение можем да научим в родната къща на революционера Ангел Кънчев (1850 г. – 1872 г.) Изложени са оригинални оръжия и предмети от този период, а също и стари снимки. Къщата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата през 1967 г.





Отвъд моста от ХІХ век, който също е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата се намира старинната улица на Трявна. Тук има множество резбарски работилници и магазини за сувенири. В тази част на Трявна се намират папукчийницата (работилница за кожени обувки), работилница за народни носии,цървулджия,ножар,кожар,работилницата по куюмджийство и др.

Ако имате път към Трявна не пропускайте да седнете на разположеното в центъра Възрожденско кафене и да опитате предлаганото там кафе на пясък.Вкуса поне за мен е уникален 🙂