Санкт петербург – Северната Венеция

Day 5,038, 23:04 Published in Bulgaria Bulgaria by Jasmmine



България-падна,ДК-не

Всъщност България вече се вдигна, а ДК още е паднал,но аз си оставам единствения законен посланик на България в Русия 🙂 Имаше разни фалшификати,но бързо ги отстраних от пътя си 🙂



Тук обмислям как да отстраня Gias Gouliev от пътя си 😃

Специален поздрав за NoFly11 😃

Днес няма да ви говоря за политика.Нито за ъпдейта на Плато

Тук в еРоссия срещнах много приятели и те ме научиха,че човек винаги може да бъде позитивен 🙂

Днес ще ви разкажа за Санкт Петербург. Един величествен град – приказен,вълшебен,ухаещ на река и пролет.Неповторим.Необясним.Неописуем




Когато бях малка имах възможност да го посетя.Спомням си колко ми се струваше всичко някак странно,забързано,пъстро,шарено,величествено и красиво. Все още не съм посетила град с който мога да го сравня : )



Наричат го Северната Венеция. И макар че не е толкова древен, колкото знаменитата италианска перла, Санкт Петербург с право може да се нарича златната руска перла.

На 27 май 1703 година да руският цар Петър I Велики поставя основите на изграждането на Петропавловската крепост на Заешкия остров, който се намира в делтата на река Нева.

Крепостта има основна задача да защитава с артилерия подстъпите към бъдещата столица на Руската империя по двата големи ръкава на реките Нева и Голяма Невка.



Територията, на която започва градежа на новия град, исторически е заселена с фини. Шведи се заселват през 1611 година. По време на Великата северна война Русия отвоюва тази територия от тях и си осигурява излаз на море - голямата мечта на цар Петър I - Руската империя да се сдобие с път по море към Европа.

През 1704 г. за защита на морските граници на Русия на остров Котлин е построен фортът Кроншлот, около който впоследствие израства крепостта Кронщат.



История на остров Котлин

Ще си позволя да се отклоня от темата на днешната статия и да ви разкажа историята на остров Котлин извлечена от руската преса 🙂


От 1323 г. безлюдният остров Котлин, на който се намира съвременният Кронщат, е гранична територия между Русия и Швеция. През 1617 г. Котлин отива в Кралство Швеция и оттогава борбата за острова между страните не спира.



По време на Северната война Петър Велики заповядва смела операция за завземане на острова от шведите. С настъпването на студеното време през 1704 г., когато шведските кораби напускат острова към своите топли пристанища, по заповед на царя, тук започна тайно изграждане на укрепленията на руския форпост.

Петър лично пристига във Финския залов с яхта, сам измерва дълбочините и избира място на плитчината на залива на разстояние 1 километър от Котлин. Тук спешно и тайно е издигнат изкуствен остров за първата крепост..

Необикновения остров е постоен върху дървени трупи. В студа и вятъра, върху леда от борови трупи са направени дървени основи с диаметър 20 * 30 см, които били запълнени с камъни. След това, след като прорязали леда, те спуснали конструкцията : тежките дървени пръти , под собствената си тежест, стоели изправени до дъното.



Така е създадена основата, върху която е укрепена настилката и са поставени батериите. Императорът нарича първия аванпост, построен за шест месеца, Кронслот (Коронен замък). Отвън изкуственият насип е бил подсилен с гранитни блокове, за да не се разпръсне от бурята.

Непосилната работа и липсата на храна, студа и болестите унищожили масово строителите, но до пролетта на острова, под личния контрол на суверена, се появила 10-странна триетажна кула с хидравличен покрив, увенчана с наблюдателна площадка и фенер.

През пролетта шведските кораби, приближаващи се към острова, срещат силен огън от руски оръдия и не могат да повярват на това, което виждат . Проходът към Невския залив бил надеждно защитен от Кроншлот. Ескадрили от шведски кораби напразно се опитват да атакуват крепостта: оттогава нито един вражески кораб не е преминал острова.



7 май 1704 г.- когато крепостта е тържествено осветена, давайки й името Кронщот, Кронщадрите смятат рождения ден на своя град.

Не искам да ви оттегчавам,затова нека направим почивка 🙂

Очаквайте скоро "Санкт Петербург - част втора" 🙂