ДНЕВНИК ХИРУРГА - ДИО ТРЕЋИ

Day 3,805, 00:34 Published in Serbia Serbia by Ilijaska brigada VRS
28. јуни 1992. године
Видовдан! Невероватан дан! Српска војска Крајине пробила је пут за Србију. На најдужем делу пет километара ширине. Велико славље српских бораца. Пуцање у ваздух, весеље,сузе,радост. Српска војска Крајине поклонила је свом народу највећу битку у историји. Поклонила "пут живота". Зарекли се да ће то урадити до Видовдана и урадили су. Осветили су Косово и Јасеновац. Поклонили српском народу још један Видовдан, после косовског. Хвала стотинама погинулих српских бораца! Београдски Видовдан нећу ни да спомињем. Јер, док се овде слави велика српска победа против усташких кољача, Муратових потомака и српских изрода, вође демонстрација се извињавају за српске мине и изједначавају жртве невиних и палих за слободу са жртвама злотвора. Борбе су и даље жестоке. Наше снаге иду назадрживо ка Сави. Непријатељ бежи главом без обзира.

1. јули 1992. године
Ноћас сам у 22 сата оперисао уз две батеријске лампе и петролејку. Борац, двадесет две године. Нагазна мина. Рањен на простору Цазинске крајине. Једна нога истргнута испод колена, друга сва искидана и пуна блата, али ће, највероватније, бити спашена. Усне искидане, лице исечено, језик исечен.

12. јули 1992. године
Повратак кући у Ниш. Контрола српских војника на сваких десетак километара. Пролазим преко Вучјака. Одатле је чувени одред "Вукови са Вучјака". Лудо храбри момци легендарног комаданта Вељка Миланковића. На десетак километара испред Добоја улазим у колону наших тенкова. Одлазе у Добој. После неколико дана сазнао сам разлог њиховог одласка. Муслиманске снаге су покушале да нападну овај град, али су сачекане и уништене. Нема више издаје. Све је добро организовано. Ово је српска војска. Модрича је пуст град, доста разрушен. Сазнајем да су наше снаге данас ушле у Оџак. Срели смо конвој камиона који иде пут Крајине. Враћају живот српском народу. За њима конвој од двадесетак аутобуса "Ласте" из Београда. Враћају жене и децу из Србије после два месеца потпуне блокаде. Следеће место - Брчко. Пуст град. Није много порушен. Људи нема. Од Брчког пут води дуж саме обале Саве. С друге стране обале је "лијепа њихова", само којих педесет метара. Бијељина. Слободан и жив град. Продавнице поред пута са воћем и соковима. Важе сви динари, и стари и нови југословенски, и нови Српске Републике. Кузмин, територија Републике Србије - гранични прелаз. Контрола докумената кратко траје. Нема никаквих рампи. После три месеца, опет на тлу Србије. Радујем се, јер се враћам у Србију, тугујем јер напуштам српске крајине. Београд. Кафане пуне, пића хладна. Деца лижу сладолед. Излози пуни. Видим новине на киосцима. Људи пуше праве цигарете. Као да сам пао са неба. Два месеца боравка у Нишу, након повратка из Крајине, прошла су као руком однесена.

Крај августа и почетак септембра
Крајем августа и почетком септембра 1992. године добио сам позив МЗРС - молбу да на месец дана дођем у Бањалуку, а одатле у Мркоњић Град, где се формира болница.

15. ссептембра 1992. године
Крећем за Београд. Тамо су ме људи из Министарства здравља РС обавестили да су формирали хируршку екипу за Мркоњић Град, али да им је хитно потребан хирург за Сарајево, за Пале. Замолише меда кренем тамо и краће време помогнем српском народу и српским борцима. Прихватио сам. Кренуо сам за Пале на месец дана.

20. септембрар 1992. године
Болница "Коран" Пале - ратна болница. Стигао сам хеликоптером из Београда. Пале-центар, Телевизија, Радио, Влада, Председништво, Сигурност. Болница "добро" опремљена. Оперишем.

Одлазим на Илиџу, на другу страну Сарајева. Слепо црево. Са свих страна су "они" само један пут слободан - севеним ободом Сарајева. Њиве, потоци, путељци, четири сата путовања. Овим језивим путем, названим "српска магистрала" путују рањеници са "најжешћег" дела сарајевског фронта до првог хирурга и спаса. Четири до пет сати ужаса. Путују камионом, санитетским, који прима пет до шест рањеника. Ко се једном возио том "стодесетком", зна како је тешко и најздравијем, на асфалту, а камоли рањенику по рупама, њивама и клизиштима. А кад падне снег, пролаза нема. Од пет рањених, два умиру, три преживе. Преживели су у тешком шоку, на граници живота. Рањеници долазе из пет сарајевских општина: Илиџе, Неџарића, Хаџића, Вогошће, Рајловца и Илијаша. Други пут за живот нису имали. На Илиџи имају болницу, али немају општег хирурга. Са инструментарком и једним колегом одлазим на Илиџу, у неизвесност, и сигурно, најопаснији део босанског ратишта. Болница поред Илиџе, један километар од Врела Босне, на самој падини Игмана, ратна болница "Жица". Леп објекат, али на чистини, осамсто-девесто метара ваздушне лиуније од њихових положаја. С једне стране Игман, с друге Отес. Игман, свуда око нас. Одатле се муслимани спремају на пробој према Сарајеву. Ми смо им, буквално, на путу.