TO lexikon

Day 540, 17:49 Published in Hungary Hungary by Szocialis Miniszterium

Sokat találkozunk a Erepen a TO, ATO, PTO kifejezésekkel és az ezzel kapcsolatos spekulációkkal, Jelen iromány ifjú játékosoknak szól, hogy értsék a csíziót. A megértéséhez feltétlenül szükséges, hogy az olvasó tisztában legyen a választás menetével.

Mi az a TO?

TAKE OVER – hatalomátvétel. A játékban nincs állampolgárság, így az aktuális szavazáson az egy szem VOTE-ját mindenki ott süti el, ahol akarja. Egy ország vagy szervezet, ha elég szavazót küld egy másik országba, azt juttat hatalomra, akit akar. A PTO (POLITICAL TAKE OVER - politikai hatalomátvétel) ugyanaz csak hosszabb.

Mi az az ATO?

ANTI TAKE OVER – egy TO kísérlet megakadályozása. Egy harmadik ország szavazókat küld, hogy megakadályozza a TO-t. Nincs saját jelöltje, csak támogatja a „bennszülött” jelöltet.

Mi az az állami és mi az a magán TO?

Az állami TO-t az állam szervezi, általában főleg politikai vagy katonai céllal. A privát TO-t cégek irányítják haszon reményében.

Mi a különbség a kongresszusi és az elnöki TO között?

A kongresszusi TO során a parlamenti többség a cél, az elnöki TO során az elnöki szék. A különböző jogkörök miatt nem mindegy. A háborút az elnök vezeti – ő javasolhat hadüzenetet, békekötést, ő indít csatát és vonul vissza. Viszont őt a kongresszus lemondathatja. Ez ugyan 24 óra alatt megvan, de ez idő alatt is (visszavonulásokkal, MPP-k aktiválásával stb) súlyos károkat tud okozni. A kongresszus dönt a pénzügyekről, az adókról, kereskedelmi embargókról és felmentheti az elnököt. A kongresszust csak a legközelebbi választásokon (egy hónap) lehet leváltani, ez alatt komplett kirabolhatja és gazdaságilag tönkreteheti az országot az elnöktől függetlenül.

Tehát akit TO-ztak annak annyi?

Nem feltétlenül. A TO se mindig negatív célzatú. Folyamatosan jönnek létre új államok, ezekben sokan lehetőséget látnak arra, hogy olyan országot hozzanak létre, amilyet ők szeretnének. Ezek a TO-k akár privát, akár állami szerveződésűek, nem a célállam kirablására vagy elnyomására, hanem gazdasági fellendítésére szerveződtek. Persze többnyire nem erről van szó. Az új államok 1000 aranya, plusz a nemzeti valuta csábító célpontja kalandoroknak és előre sose tudod, ki az. Még a jó szándékú TO is végződhet rablásban, ha a szervezőnek valamiért nem jönnek be a számításai a tisztességes úton. A sikeres állami TO-k eredményeképp a célország többnyire tehetetlen bábbá változik, saját testével védi az ellenségét, és ha jelentősége megszűntével végre ott is hagyják, általában megcsonkítva, kifosztva, lehetetlen gazdasági helyzetben.

Ez akkor egy csúnya, rossz dolog?

A TO a játék egy alapvető eleme. Olyan, mint a joker a kanasztában, egy pillanat alatt felboríthat mindent. Elítélni akármelyik irányban olyan, mintha sakkban azt a szabályt bírálnád, hogy le lehet ütni a másik bábuját.

Nekem inkább úgy tűnik, mint a nagyok játékszere a kicsik ellen.

Kis ország valóban könnyebb célpont és alig van esélye végrehajtani a magáét. De erre valók a szövetségi rendszerek. Ha az ország vezetése ügyes, időben fel tud húzni maga köré olyan szövetségi rendszert, amely megvédi a TO-tól, és segít végrehajtani őket.

Mi történik a sikertelen TO után?

Óriási presztízsveszteség és rengeteg pénz kidobása a szervezőknek. Az eÉlet meg megy tovább.

Mi ugye a jó oldalon állunk?

Mindkét szövetség állandóan azzal vádolja a másikat, hogy gonosz TO-kat szervez. Egy rablási TO nagyon jó anyag a másik fél propagandájához, főleg a semleges államok felé, de a végrehajtó ország ellenzéke is élesen el szokta ítélni. Az igazság az, hogy mindkét szövetség hajtott már végre rabló TO-t épp eleget ahhoz, hogy ne legyen jogalapjuk a másikat ócsárolni emiatt.

Mi kell a sikeres TO hoz?

Alapvetően sok szavazó. Ez szervezési kérdés, rá kell tudni venni az embereket, hogy ne a belpolitikával foglalkozzanak, vegyék észre, h ez legalább olyan fontos. Nekik kell jegy, és le kell szervezni, hogy a megfelelő időben a megfelelő jelöltre szavazzanak. Szervezés, kommunikáció a irányítói oldalon, hajlandóság, érdeklődés a szavazóin.

Drágának tűnik…

Magánszemmel nézve mindenképp. De államival nem annyira. Az államnak saját jegygyárai vannak olcsó munkaerővel. És bár egy ellenség meg TO-zása nagyon sok jegy (4 jegy/szavazó ha a hadiállapot fennáll), állam bácsinak ez egy napi adóbevétel, szóval simán megéri a kockázat. Cégeknek jóval nagyobb a kockázat, de nekik a nyereség is értékesebb.

Kik a jók a TO ban?

Mi. 🙂 Általános tapasztalat, hogy nálunk jobban aktivizálhatók az emberek egy kis huncutságra. Ráadásul nagyon sokan külföldön tartózkodnak, ami szintén segít. Románia is ott van a szeren, bár mostanában akadozik a gépezetük, ezt valószínűleg hamarosan megoldják. Az USA szerencsére nem nagyon vesz ilyenben részt, a középhatalmak időnként próbálkoznak, ez hol összejön, hol nem, de korántsem olyan szervezett és tudatos, mint nálunk vagy a románoknál.

Tehát inkább TOzzak, mint itthon szavazzak?

Ez csak rajtad áll. Mindenképp érdemes a szavazatod a lehető legtovább tartogatni, sok esetben kora estére már eldől itthon a szavazás, és akkor nyilván külföldön kellesz. De ha úgy gondolod, szeretnél részt vállalni a belpoiltikában, vagy azt látod, érzed, hogy az általad preferált jelöltnek szüksége van rád, szavazz bátran idehaza, senki nem foigja ezt felróni neked!.

Magán vagy állami TOban vegyek részt?

Ez csak a Te döntésed. A magán TO-sok többnyire pénzt vagy fegyvert kínálnak a szavazatodért, az állam ilyet nem tud adni. A magán TO szavazókat von el az államiaktól, és a rabló célú ott rontja az ország presztízsét, ahol nem akarjuk, vagyis mindenképp, ha jó szándékú is, államérdeket sért. Ha a magán TO miatt hiányzó pár szavazat következtében nem sikerül egy PEACE tagban az ATO, az nagyon rossz fényt vet ránk és persze óriási stratégiai, katonai hátrány hosszú távon. Egyetlen példa: egy (amúgy reálisan esélytelen) magán TO-hoz kb 20 szavazatot vont el egy magyar játékos a Fülöp szigetekre, miközben Dél Afrikában az ATO sikeréhez kettő hiányzott. Emiatt Indonézia feladni kényszerült egy High Diamond régiót – ezért drágább lesz a tankolás, kevesebbet fognak ütni az indó tankok.

Hogy tudok segíteni, részt venni benne?

Olvasd a választások előtt ás alatt a sajtót, többnyire a mibbit #togov szobájában megtalálod a HUNTER (Hungarian Take-over Executive Rush) - t.

Remélem, segített megérteni dolgokat!
Ha bármi kérdésed van, nem tartsd vissza

rlazol
HUNTER parancsnok
TO államtitkár