Ima li smisla kupovati prijevozne karte

Day 2,677, 06:52 Published in Croatia Croatia by Rockyrd

Već desetak dana pratim tržište prijevoznih karata i nikako mi nije jasno zbog čega bih uopće kupovao kartu Q1, Q2 ili recimo Q3.

Naime, s današnjim danom najniža cijena Q1 prijevozne karte je oko 14,00 sati sasvim slučajno bila 19,02 kune, a kada uopće ne bih imao karata na skladištu putovanje na najbliže udaljenosti iznosila bi okruglih 20 kuna. Prvi put sam na to obratio pozornost 11.03.2015. u trenutku kada je najniža cijena bila 20,89 kuna, dakle, skuplje ako bih mijenjao svoje prebivalište bez prijevozne karte.

Nadalje, kada se pogledaju cijene ostalih karata koje nas mogu transportirati na veće udaljenosti može se zaključiti da je čista glupost kupovati karte prema gradaciji (Q2, Q3..), već bez grižnje savjesti možete slobodno i najjeftinije uzeti onu najvrjedniju Q5 s kojom skoknete do bilo kojeg kutka zemljine kugle i još vas ispadne jeftinije od putovanja na relaciji Semeljci – Kešinci koji se nalaze u istoj općini na području Đakovštine na udaljenosti jednog ispijanja kave.

Tako se najjeftinija Q2 karta prodaje po cijeni od 25,84 kune, Q3 od 20,48 kuna (?!), Q4 po cijeni od povoljnih 19,94 kuna, a najvrjedniju Q5 možete dobiti za tričavih 19,90 kuna, odnosno skoro jeftinije od najbližeg međumjesnog prijevoza.

Zašto je tome tako, teško je dokučiti i tko je lud uopće kupovati prijevozne karte niže klase kad skoro pa najmanju cijenu ima ona koja bi u stvarnosti trebala biti najskuplja. Koliko je meni poznato cijena putovanja tzv.„moving distance“ trebala bi biti za jedinicu 20 kuna, dvojku 40 kuna i sve do petice koja je ravno 100 kuna, a još je u pitanju smiješan gubitak energije od 4 jedinice za Q1 pa sve do putovanja bez gubitka energije za Q5 kartu.

Između ostalog, čak nas se upućuje da je putovanje jako skupo pa je preporučljivo putovati plaćanjem izravno nacionalnom valutom (http://wiki.erepublik.com/index.php/Moving_ticket/Hrvatski).

Zbog čega je onda najskuplja karta počesto jeftinija od međumjesnog prijevoza nije mi baš jasno te treba svakome reći da provjeri prije kupovine prijevozne karte.

Objašnjenje se možda može naći u osnovnoj teoriji seljačke ekonomije, odnosu ponude i potražnje, a koju zna svaka baba na tržnici i koju ponekad pokušavaju kopirati naši ekonomisti s titulama koji se bave samo teorijom a da nisu uspjeli prodati vodu žednom u pustinji.

Dakle, ja osobno u ovom trenutku imam 98 Q5 ticketa koje dobivam kroz rješavanje tjednih izazova i koje redovito koristim iako sam u više navrata kupovao karte manje vrijednosti jer mi je bilo žao iskoristiti karte s kojima mogu doći do Australije, a trebala mi je samo ona za međugradski prijevoz. Mislio sam si zašto trošiti Q5 kartu za vikend u Budimpešti koji me u nacionalnoj valuti stoji 40 kuna. Pa sam neko vrijeme kupovao jako povoljno Q2 karte za 25 kuna kako bih ove najvrjednije čuvao.

Pitanje iz naslova članka je koji je smisao tržišta prijevoznih karata kada su vam one najvrjednije najjeftinije i zbog čega uopće kupovati bilo koje karte niže od Q5 vrijednosti obzirom da su one u pravilu najpovoljnije.

S poštovanjem,
Rockyrd