Etikai kérdések

Day 1,399, 12:35 Published in Hungary Hungary by AT89

Ma ismét volt egy üzleti etika órám, ezúttal szeminárium, s egy érdekes esetet rágtunk át. Az alábbi feladatot etikai szempontból kellett vizsgálnunk, s kifejteni véleményünket egyéniben, majd csoportonként.

Adott egy szigetnyi hajótörött, szám szerint 5 fő. Rendelkezésükre áll 1 darab csónak, amivel elhagyhatják a szigetet (nem ismert információ, hogy milyen messze van az elérhető segítség), viszont a csónak csak 4 személyes.

A feladat része, hogy minden embernek a sikeres túlélésre van egy adott %-nyi hatása, s az a cél, hogy minimum 50% legyen ez a hatás. Az egyes emberek % adatai összeadódnak.

A szereplők és túlélésre gyakorolt hatásuk, ha a csónakban utaznak:
- navigátor 55%
- evezős 35%
- nő 15%
- gyerek -10%
- öreg, beteg ember -20%


Ezek után, annyi volt a feladat, hogy döntsük el, kit hagynánk hátra, milyen megfontolásból, s egyáltalán mit gondolunk erről az egészről?

Nos, az én egyéni véleményem szerint: az emberélet nem %-os adatokkal mérhető, s egy ilyen szituációt nem lehet előre elképzelni, mivel az alapvető társadalmi és morális kérdések egyszerűen újraíródnak szinte azonnal egy élet-halál helyzetben. Önmagában undorodtam a feladattól, hogy egyáltalán ilyesmin gondolkozunk, de ha muszáj, akkor szerintem a két férfi közül biztos, hogy valamelyik felajánlaná önként, hogy marad, viszont nélkülük esélytelen lenne a túlélés a többiek számára.

Azt hiszem, az idős úr önmagától felajánlaná ezek után, hogy hátramarad, de ez csak az én elképzelésem, mert alapvetően az emberek jellemétől, s helyzetétől függ minden. Ismétlem, semmi egyéb információ nem áll rendelkezésre egyik emberről sem, nem tudni, hogy a nő és gyerek közt van-e rokoni viszony, vagy egyáltalán bárkik közt, nem tudjuk, hogy az idős úr pl. a rák egyetlen gyógymódjának tudója, vagy ilyesmi. Csak a puszta, jelleg nélküli csoport van.

Érdekességképpen: a 6 csoportból 5 az idős urat jelölte hátramaradónak, különböző okokból, 1 csoport pedig a nőt és a gyereket, mert akkor a nőben feltámad a túlélési ösztön, s majd jól túlél...

Kíváncsi vagyok, Ti hogyan vélekedtek erről? Ki hogy oldaná meg a "feladatot"?