BRA, USA, CoT, TWO (резиме)

Day 1,901, 04:55 Published in Serbia USA by Strahinjic Banovan

Овим чланком бих желео да заокружим тему односа са Бразилом и САД, и потенцијалним проблемима са ЦоТ, везаних за пријем САД у исти. Сматрам ову тему изузетно битном за даљу будућност Србије и односе између савеза и осећам обавезу да грађанима наше земље укажем на могућност и неопходност другачије спољне политике од тренутне званичне. Извињавам се на дужини текста, али приступање иоле озбиљнијој анализи овакве ситуације тешко може да заузме мање простора.



Ципелићи

За оне који не знају, ово је групација која се бави организацијом ПТО САД. Највећи број чланова ове групе је српске националности, а у ПТО САД учествују грађани још неколико држава из оба савеза, ТВО и ЦоТ. Највећи успех до сада им је ПТО Малезије, од чега је Србија имала вишеструку корист периоду дешавања.

Иако су ови играчи одлазили из Србије и придруживали се Ципелићима, често разочарани ситуацијом у матици, логично је за очекивати да би, у случају успешног ПТО, они повели САД путем који би се поклапао са српским интересима. Уосталом, у њиховим коментарима се често напомиње одржавање блиских контаката са матицом и жеља за блиском сарадњом.
Њихова улога у Конгресу САД је велика и Србија већ сада ужива користи од присуства Ципелића у тој институцији америчке државе.

Влада србије никада јавно није подржавала ПТО акцију САД, али се никада јавно није ни оградила од исте, до пре неколико дана. Прихватање уцене Бразила да Влада Србије позове Србе са пасошима САД да исте врате и замене за српске је, очиледно, урађено про-форме ради задовољавања бразилских и америчких интереса како би дошло до што ранијег потписивања МПП СРБ-БРА и како би Бразил постао корак ближи уласку у ТВО. Цела акција је одрађена у договору са Ципелићима и то је још један показатељ њихове спремности да сарађују са српским властима, што видим као позитивну ствар.

Ипак, треба имати на уму да је Ципелићима МПП са Бразилом представљен као приоритет и да јавни позив треба да буде само за задовољавање бразилског апетита, док би у пракси Ципелићи и Влада Србије и даље одржавали контакте на одређеном нивоу који је неопходан, а који је успостављен ранијих месеци.

За сад све ово делује бајно и сјајно, међутим, ситуација са Бразилом је могла да им буде представљена и из другог угла, али за то нису задужени Ципелићи. Зато, завршићу сада делом текста посвећеним овој групацији уз констатацију да ја њих нити оптужујем за било шта, нити их браним поводом било чега у овој ситуацији. Сматрам их независном групом са којом би Србија требала да има што ближи однос зарад остваривања српских интереса. Заправо, интерес Ципелића, конкретно ПТО САД, сматрам једним од највећих српских интереса тренутно. Управо због тога, мислим да су Влада Србије и Ципелићи могли да направе много бољи договор, уз обострани интерес.



Бразил

Слажем се са констатацијом да су држава са великим војним учинком. Слажем се да би нам, поред тога, одговарали као савезник и због чињенице да се налазимо у различитим временским зонама. Међутим, морамо да имамо на уму чињеницу да смо месецима уназад били на супротним странама бојног поља и да то нису они Бразилци који су некада давно били велики савезници Србије.

Очигледно, Бразил је велики пријатељ САД, а САД је држава која је један од највећих непријатеља Србије. Налазе се ван свих савеза за сад и постоје тенденције приласка савезима ТВО и ЦоТ. У таквој ситуацији, Бразил нама испоставља услов, уцену, назовите како год.

Ми, оснивач Савеза, држава са највећом штетом на еРепублику, светска сила, нудимо МПП Бразилу и чланство у Савезу, а Бразил, држава без савеза, при том слабија војно од Србије, на све то каже: „ОК, можда, али опозовите ове ваше ПТО играче из САД.“
Е, то је држава са Владом која има м**а. Иако су у неповољнијем положају, испостављају услове. К***евито, нема шта. Баш онакви какви смо ми некад били, као што је писао Летва. Нема ту њима шта да се замерамо. Људи гледају свој интерес, а њима МПП најјаче државе очигледно није толики интерес као политичка стабилност у САД, српском дугогодишњем непријатељу.

Када смо већ беспоговорно прихватили ову уцену, требало би да гледамо колико год можемо да поправимо штету начињену прихватањем исте. Пре потписивања МПП са Бразилом треба истаћи да чланак Владе није имао велики ефекат међу ПТО играчима и да је то показатељ тврдњи да Влада нема утицаја на ту групацију. Треба јасно рећи да директна или индиректна сарадња Србије са САД није могућа и да, иако није потпомагана од стране државе, ПТО акција у САД јесте у складу са српским интересима. У складу са тим, треба рећи да је сарадња са САД за Србију могућа тек уколико дође до промене америчког режима и затражити њихов сав поводом тог питања.

Не треба да нас плаши евентуални негативан одговор Бразила. Ако њих није плашио негативан одговор наше Владе, нема разлога ни да се ми плашимо њиховог одговора. Ми смо имали далеко бољу стартну позицију у преговорима, мало смо то покварили, али и даље имамо јаче адуте и треба то да искористимо да се боримо за све своје интересе, а не да одустајемо од једних да би испунили друге.



САД

Непријатељство са овом државом на еРепублику условљено је од самог почетка осећајем који грађани Србије већински имају према САД и у правом животу. Интереси наших земаља су се небројено пута сукобили у еРепублику и, чак и невезано за прави живот, САД представљају државу која се стално трудила да поквари нашу доминацију. Што је најбитније, често су били и иницијатори таквих догађаја.

Као и Бразил, постали су држава без савеза. ЦоТ је савез који амерички режим види као онај кроз који би најлакше могли доћи до својих интереса. Један од интереса САД је свакако борба против Србије, на овај или онај начин и у то нико не би требало да сумња. У овом тренутку њихова снага и утицај су значајно опали и они су принуђени да не ступају у директну конфронтацију са Србијом. Изостанак директних сукоба са Србијом је нешто им тренутно чак одговара у одређеном степену, јер не би могли да се приближе ЦоТ да је другачије. Међутим, не треба сметнути са ума да су САД држава која је колико пре неколико месеци уценила Пољску да бира између МПП са њима или са Србијом. То довољно говори о расположењу америчког режима и односу који имају према Србији.

За разлику од Србије, Амери играју на дужи рок. Примарни циљ им је да постану равноправан члан ЦоТ и тиме подигну сопствени рејтинг и утицај у свету. Док се то не деси, па чак и по првим месецима када остваре пуноправно чланство у ЦоТ, највероватније неће улазити у сукобе са Србијом, како војне, тако и дипломатске. Међутим, не треба ни тренутка сумњати да ће искористити прву прилику, чак и да ће сами стварати шансу да створе конфликт са Србијом који би био издигнут на ниво савеза што би касније довело до нових прекомпоновања истих.

Сматрам сарадњу са САД, на директан или индиректан, војни или било какав дипломатски начин, апсолутно неприхватљивом осим у случају да се не деси ПТО о коме сам већ говорио. Српски циљ мора да буде потпуно уништење те државе, као што је то у случају са Хрватском, а не учешће у јачању исте. У складу са тим, сматрам неприхватљивим беспоговорно прихватање САД као чланице ЦоТ и прихватање Бразиловог захтева да Србија позове своје грађане у САД да се врате у матицу.

Србија мора да што пре успостави дипломатску иницијативу чији циљ би био спречавање САД да постану пуноправан члан ЦоТ савеза, користећи свој сопствени војни потенцијал као залог у преговорима, као и статус оснивача ТВО савеза.



ТВО и ЦоТ

Чини ми се да у ТВО Пољска и Шпанија све више преузимају примат у односу на нас и Мађаре. Упорно покушавају да нас наведу на сарадњу са Америма иако Амери не желе нас исто онолико колико ми не желимо њих. Превасходно због тога што сукоб са САД није у интересу ниједне од поменутих држава. Сада је тај процес насилног приближавања мало успорен јер и Пољаци нису толико одушевљени са САД после ултиматума који им је био упућен од стране Амера.

У сваком случају, Србија трба да уважава туђе интересе, али превасходно треба да брани свој. Морамо јасно исказати свој став у савезу да сарадња са САД ни у ком случају није прихватљива. Једини изузетак може бити потписивање неке врсте НАП-а јер смо мировне споразуме потписивали и са Хрватима, па не видим због чега не бисмо могли и са другим противницима, уколико има потребе за истим.

Међутим, било какво прихватање САД као члана истог савеза у коме се ми налазимо, или савеза који претендује на добре односе са Србијом мора бити означено као апсолутно неприхватљиво. Циљ САД јесте да уласком у такав савез ради на отварању конфликта са Србијом како би покушали да растуре савезништва које одређене државе имају са нама. Тиме би отворили простор за формирање новог савеза у коме би они имали статус оснивача и лидера што је у складу са њиховим увек високим амбицијама. САД су савршено свесне да политика ЦоТ којом прихватају малтене сваку државу која пожели да им се придружи води ка цепању савеза и они немају амбицију да се дуже време задржавају у истом осим уколико не успеју да преузму лидерску улогу, што би на крају, поново имало негативне последице по Србију.

Што се тиче ЦоТ савеза, то јесте независан савез од нашег, али претендује на добре односе са истим. Због тога, Србија мора да искаже незадовољство примањем САД на пробни период и покуша да онемогући да САД постану пуноправни члан. У складу са тим, треба да тражимо подршку матичног савеза, јер бисмо са том подршком много лакше дошли до нашег циља с обзиром да не верујем да би се ЦоТ одрекао целог ТВО зарад САД. У прилог тој тврдњи напомињем да ЦоТ нема могућност сарадње са ЕДЕН-ом, с обзиром на односе између појединих држава чланица та два савеза.

Тако да, управо ће (не)улазак САД у ЦоТ бити доказ тога да ли је Србија изградила јак савез, заснован на чврстим пријатељствима и заједничким интересима, у коме има истинску лидерску улогу, или је ТВО само прекопиран савез ОНЕ који ће се распасти услед истих бољки које ОНЕ није могао да превазиђе. Све зависи од тога како ће се Србија поставити у даљим догађајима и хоће ли, као и остале државе, почети да води рачуна о својим дугорочним интересима.