Fundo lig/desl

Join the new world

 

Ally Kuq e Zi-Shitet per pjese kembimi!

Dia 1,903, 17:12 Publicado em Albania Grécia por Afrodita Mf

Pershendetje te gjitheve!
Shkruaj me keqardhje diçka te peshperitur ne fillim por edhe te thene me ze te larte terthorazi neper komente. Desha ta shkruaja kohe perpara por pak jeta reale, pak mllefi me bene ta shtyja kaq gjate.
Deklaroj vdekjen klinike te eAleances Kuq e Zi dhe si rrjedhim shitjen e saj copa-copa per pjese kembimi.
Eshte nje nga partite e para ne eShqiperi dhe kur hyra ne loje president i partise ishte Krimiko. Nje nga mentoret e pare qe kam pasur, koha ishte pikerisht ajo e marrjes se krahines natyrale shqiptare te Dardanise ne menyre pothuajse heroike, pjese e se ciles sot quhet Kosove.
Mirepo me ikjen e Krimiko-s fillon edhe luhatja e identitetit te kesaj partie, dikur e lavdishme.
Me keqardhje them qe kam pare edhe lojra te shemtuara nga disa pjestare apo presidenta, qofte ne menyren si kane dashur te vine ne pushtet, qofte nga menyra se si kane ardhur, qofte nga menyra se si e kane lene, por kjo ben pjese ne proçesin natyral te çdo partie.
O shqiptare, nuk shkohet ne nje parti per pushtet por per te krijuar ose/dhe mbeshtetur nje diçka, nje rryme mendimi, nje ide, nje enderr!
Nuk lozet me votat e lojtareve te tjere se nuk jeni askushi per ta bere, mbi te gjitha sepse ajo çfare krijoni eshte kaos politik dhe fruti i vetem i kesaj sjelljeje eshte largimi i lojtareve nga politika ose akoma me keq nga loja.
Dy gjera me kane lene me goje hapur dhe me pikepyetje te medha.
-E para ishte fitorja e Elvis Dura-s dhe ikja e tij pa lene zhurme as dy jave me vone, jo vetem nga partia por nga eShqiperia ne drejtim te eUSA. Ne disa raste te tjera kam pare nje sjellje te tille, duket sikur nje dore e zymte i detyron te veprojne keshtu, nuk di se ku arrihet te behet pression kaq i forte, problem i tyre le te themi.
-E dyta ishte ikja e labern (duke qene nderkohe president) nga partia per ne drejtim te Simpson duke marre me vete rreth 20 e ca lojtare, mjafton te shohesh sa lojtare kishte e sa kane mbetur tani.
Perse ky artikull? Sepse eshte partia e pare ku kam hyre duke bashkendare nje enderr edhe ne jeten reale, ate te ribashkimit te te gjithe shqipeve.
Por edhe sepse kam virtyte te shendosha ne jete, ato qe nga iliret e lashte na jane lene amanet, BESA-BURRNIA (jo me kot u drejtohemi edhe shqipeve si burrnesha), pastertia, shnderrimi i nje endrre ne nje linje mendimi dhe shnderrimi i ketij mendimi ne nje linje veprimi ne jete.
Une as dua te gjykoj njeri e as dua te dergoj dike ne gijotine, nuk me interesojne as arsyet e disa veprimeve, thjesht nuk i bashkendaj.
Sepse nuk eshte e ndershme qe nje parti te perdoret si pjese kembimi sipas qefit, te shtohen rradhet e te tjerave sipas deshires ne çastin e duhur. Nese dikujt nuk i pelqen vija e partise le te largohet qe ne fillim dhe jo kur jane zgjedhjet.
Per kete une do largohem nga kjo parti dhe i bej thirrje te gjithe anetareve (edhe multeve pa ze qe kane zene myk) te shkojne ne nje parti te gjalle, sipas vijes se mendimit politik apo shpirteror qe kane.
eShqiperia ka nevoje per lojtare te gjalle, per parti te gjalla ku keta lojtare mund te ndajne e shtojne zellin e tyre per kete vend.
Sepse nje parti nuk do te thote vetem politike dhe politika nuk duhet te jete medoemos te jete "kurva" e mendimit njerezor, mund edhe te jete ndjenje shpirterore, vije mendimi, enderr.
Me respekte per te gjithe Shqipet e vertete!!!

 

Comentários

Arius argiri
Arius argiri Dia 1,904, 00:04

V

sulmuesi
sulmuesi Dia 1,904, 00:41

Labern, pfff. Vegel e simpsonave

Beni Koca
Beni Koca Dia 1,904, 01:12

V

drenovec91
drenovec91 Dia 1,904, 02:38

V

ujku76
ujku76 Dia 1,904, 02:49

Afrodita, Une kur kam hyre ne loje kam qene pjese e Partise Aleanca Kuq e Zi sepse edhe ne jeten reale jam simpatizant i saj. Per koincidence, ketu ne loje kam patur fatin te njihem me nje aktivist te vertete te Alences Kuq e Zi (asaj reales, jo te lojes), dhe madje me rol te rendesishem ne kete Levizje Poltike. Ndoshta edhe ti e njeh. Ishte (eshte) kenaqesi dhe nder per mua dhe tani jemi miq te mire. Kjo eshte nje nga kenaqesite e mia me te medha si person (jo si lojtar) dhe sa here qe e hedh koken prapa per te pare se c'kam bere e c'kam perfituar nga kjo kohe e harxhuar ne loje, them qe kjo eshte gjeja me e mire e per te cilen ja vlejti mundimi.

Tani, qe te kthehem tek tema jote. Me vjen shume keq qe kjo Parti ne loje eshte katandisur ne kete gjendje. Ndoshta gjerat ne te ardhmen do ndryshojne. Mund te jete edhe faji yne qe Partine e kemi lene ne duar te njerezve te pakujdesshem (le te themi keshtu) qe me nje moskokecarje tipike djaloshare i kane sjelle punet deri ketu.

Respekte per artikullin

EFALB
EFALB Dia 1,904, 03:54

Vote

Andiroid
Andiroid Dia 1,904, 04:33

V+S

Me vjen keq per kete parti qe u katandis ne kete menyre sepse kjo ka qene partia ime e pare ne kete loje.
Fatkesisht eshte nje fenomen mjaft i perhapur ne shume parti te eShqiperise, ku partine nuk e bejne antaret por vetem nje grup (ose familje) qe e perdorin sipas interesave te tyre dhe me pas e lejne per nje interes tjeter me te madh...

Do tju keshilloja te mos tu largonit nga AKZ pasi largimi nuk zgjidh gje dhe ne te shumtat e rasteve e perkeqson gjendjen. Jeni nje lojtar me ideale te mira dhe te pastra (me aq sa ju njoh) qe vendosni ne plan te pare partine dhe jo "shoqnin"

Ju mund ti jepni AKZ ate shkelqim dhe ate vend qe i takon! Mjafton pak vullnet i mire dhe organizim.

Respektet e mia.

naseri92
naseri92 Dia 1,904, 07:45

V

Mr. BadAss
Mr. BadAss Dia 1,904, 09:13

Problemi me politiken ne kete loje eshte se partite qe jane nuk kane nje drejtim dhe te perkrahin nje ide te caktuar.
Bejne thjesht rregulla koti, anetaret e partive mbushen me shoke e multi dhe caktojne nje kandidat per President.
Çdo parti te kete idene, programin dhe drejtimin e saj, jo parti kot pa qellim siç jane disa.

ILLYRIAN .PUNISHER
ILLYRIAN .PUNISHER Dia 1,904, 09:58

se di por me vjen keq kjo parti te mos jete me ne loje.,... si thoni sikur te beni nje alence me ndonje parti me te madhe te lojes?? duke pasur te njejta ideale mund te beni aleance me lidhjen e arbrit ??
thjesht dua qe kjo parti te 'jetoje' akoma ne kete loje edhe sikur me 5 anetar te mbetet 😁)

Afrodita Mf
Afrodita Mf Dia 1,904, 10:25

@Ujku nuk e di a ke fjalen per Nameless99,e njoh dhe i uroj suksese per zgjedhjet e majit. Ai do jete ne fushen e betejes te pergatitet per te ardhmen,nuk i dihet ndoshta neser e gjejme diku qe mundohet edhe ne jeten reale per Shqiperine.Ka respektin tim te madh,sapo te kthehem edhe une do te jap se sben djersen time.
@Andiroid, Illyrian- Edhe per mua shpirti i vjeter i kesaj partie perputhet vetem me Lidhjen e Arberit sot, deshire per nje eShqiperi qe tu sherbeje shqiptareve. Dalja nga skemat e zakonshme qe dikur sherbenin por sot u ka dale lengu, duhet fryme e re, ide te reja,forca te ndryshme ne fushe,nuk mjaftojne me programet afatshkurtera, çdo qeveri te veten.Duhet synuar me gjate, ne fillim ishte gezim i madh edhe thjesht fakti qe kishim Shqiperine ne loje.Tani duhet tjeter pikeveshtrim,nje shtet qe investon tek vetvetja me programe afatgjate,investon tek lojtaret e saj.Shqiperia behet me shqiptaret, shqiptaret e forte=Shqiperia e forte.Duhen programe ekonomike qe kurre skane ekzistuar, edhe ato qe jane bere kane marre eren bashke me nje pjese te fabrikave te zhdukura.
Qeverite shkojne e vijne, shteti mbetet-presidentat, ministrat, kongresman-et vijne e shkojne, Shqiperia mbetet.
Duhet synuar tek nje sistem qe te tjeret qe vine pas ta kene si baze nga e cila te heqin çfare nuk shkon me e te shtojne diçka me shume çdo here qe gjendja ndryshon.
Nuk mund te kesh te njetin sistem kur ke 100 vete, 1000, 5000 apo me shume, ndryshon pothuajse gjithçka por nje baze e shendoshe jep mundesine e perballimit te çfaredolloj gjendjeje.
Shikoni Kroacine, Usa, Polonine e te tjerat, kane banka ne te gjitha shtetet dhe i kane plot me leke e gold, mjafton te hidhni nje sy ne tregun e lekeve dhe i shihni çdo dite aty qe tregetojne.
Kane per sot edhe neser, kane ne gjendje shuma te papara. E jo iken glaudek e me te zhduken gjithçka e asnjeri nuk merr pergjegjesine qe i ka besuar diçka.
Kujt i behet vone per leket e gold, BURRERIA ku eshte, ku jane burrat e beses?

Afrodita Mf
Afrodita Mf Dia 1,904, 10:28

duke ju rikthyer temes, ju doni qe kjo parti te rroje? Shume bukur, u kam shkruajtur te gjitheve nje pm se çmendojne per kete artikull meqe flitet edhe per partine e tyre. Te gjitheve perveç atyre qe kane dy muaj qe jane liv 20, pra multi. E dini sa jane pergjigjur? Plot 0 lojtare!!!
une pres akoma edhe pak...

AqifPasha
AqifPasha Dia 1,904, 12:02

Pershendetje, une mendoj se eshte shume e veretete ajo qe ke shkruar.
Dhe veprimi i Labernit sidomos ka qe me imorali nga te gjithe veprimet djallezore qe jane bere deri tani.
Une si "viktima" e pare e atij gjesti e denoncova i pari, por ç'ti besh. Keto jane simpsonat dhe menyra se si ata e shikojne lojen. Duhete ti pranojme ashtu siç jane sepse te gjithe te njejtin qellim kemi.

Disa jane me te hapur , disa jane me tinzare ske çfare ti besh. Eshte jeta reale tille e jo me nje loje.

Respekte.

Peja001
Peja001 Dia 1,904, 13:44

Afrodita vetem aleancen e RL mos ma nguc se per kto ne loj mos ta ndin thuj qka tdush hahhaa

Afrodita Mf
Afrodita Mf Dia 1,904, 16:26

@peja001, Kuq e Zi ne real ka mbeshtetjen time, e thashe me lart, do shoh mos do kem mundesine te kthehem e te ndihmoj personalisht ne fushaten e zgjedhjeve. Te shohim nese Kreshniku eshte kreshnik edhe ne shpirt, deri tani po e qendis bukur gjithçka, te shohim kur te jete thelle ne politike e me karrige poshte te ndenjurave a do thyhet apo te behet edhe me i forte ne qellimet fisnike qe shpreh. Nje mundesi i duhet dhene medoemos se boll me rama e sali, u doli boja ketyre...

alkedsh
alkedsh Dia 1,905, 00:33

Artikull deprimues,si shume te tjere keto dite.Une jam lojtar iri dhe habitem shume kur shikoj sa pakenaqesi e ndarje ka ne loje me keq se ne RL me ca raste,Pse na duhen kaq shume parti kur dhe ne zgjedhje nuk votojne as 500 vete?Ka nje vale pesimizme qe me humbjen e territoreve dhe shpreoj qe qeveria te beje dicka per kete.Duhet me shume organizim dhe kete shpresoj ta beje presidenti iri,ne mos a do ishte me mire ta shpallim reubliken mbreteri dhe ti shkrijme partite pa program po vetem me retorike boshe qe kemi:)

Ardit Halili
Ardit Halili Dia 1,905, 07:13

v+s

DonCurtis
DonCurtis Dia 1,905, 13:39

Nuk mund te flas shume per ato qe keni shkruar, por dua te them qe kushdo qe mer Partine Vetevendosje edhe Aleancen Kuq e Zi ketu ne eRepublike, tjua ndrrojne emrat, sepse ato nuk perfaqesojne ne te vertete keto levizje dhe emrat e tyre mund te perdoren edhe si menyre per ti terhequr lojtaret e rinj (pak si jasht teme po ska lidhje 😛 )

Afrodita Mf
Afrodita Mf Dia 1,906, 02:38

mundesh lirisht me fol per keto qe jane shkruar DonCurtis.
Mbeshtes fjalen tende per keqperdorim te emrave te partive reale por vetem sepse nuk perfaqesojne me te vertete ato levizje. nese keto parti do te mbusheshin me lojtare qe me te vertete ndajne edhe ne jeten reale te njejten vije politike nuk do kishte asgje te keqe.

 
Publicar comentário

O que é isso?

Este é um artigo escrito por um cidadão do eRepublik, um imersivo jogo de estratégia baseado nos países do mundo real. Crie um personagem e ajude seu país rumo à glória. Torne-se um herói de guerra, um editor renomado ou um guru das finanças.