Üzleti etika, felelős vállalat

Day 1,392, 11:38 Published in Hungary Hungary by AT89

...ezzel a címmel vettem fel egy tantárgyat, s a bevezető előadáson érdekes dolgokat hallottam, s magamban elkezdtem párhuzamot vonni az e-gazdasággal.

Először is érdemes megvizsgálni, mit takar az üzleti etika kifejezés. Maga az etika a filozófia 4 ágának egyike (ismeretelmélet, lételmélet, logika, etika), a gyakorlatban annak eldöntése, mi jó, s mi rossz. Mikor teszünk valamit helyesen, s mikor nem. Persze, mivel semmi sem lehet csak fehér vagy csak fekete, sok szempontot kell figyelembe venni, mikor döntünk.

Tovább bővítve, az üzleti etika az üzleti életben a velünk egy "küzdőtéren" levőkkel szemben tanúsított viselkedésünk. Ez vonatkozik a versenytársakra, de a társadalomra, környezetünkre is. Adam Smith: Az erkölcsi érzékek elmélete c. munkája időben megelőzi a közgazdászok által szentírásnak tekintett A nemzetek gazdasága című művét, s pont ezt a témát járja körül. Állítása szerint az emberek, s az emberek által létrehozott szervezetek elsődlegesen önérdekkövetőek, s a közjó, mint olyan, nem közvetlen cél.

Igen, viszont azt is leírja, hogy a piaci tranzakciókon keresztül mindenki jól jár (vevő jól jár, mert olcsóbb megvenni, mint előállítani a terméket, eladó pedig a haszonnal értékesítés miatt), és ha mindenki jól jár, akkor következésképp a közösség is jól jár. Ezek szerint, hagynunk kéne a piaci szereplőket, hogy szabadpiacon önző vállalatok marcangolják egymást? A kapitalizmus valójában a közjót szolgálja?

Közösségünk számára tehát "jól" is viselkedhetnének a vállalatok? Érdekes gondolat, nem? De azért nem árt eldönteni, hogy mire is játsszuk mi a piacgazdaság nevű játékot? Focit gólra, ezt tudjuk. Pénzért? Nem. Sikerért. Kutatások sora bizonyítja, hogy a cél a vállalatok számára a siker. Ha egy vállalat nyereséges, minőségérzékeny, valamint innovatív, akkor következésképpen biztosan etikus is. Ezt állítják az üzleti etika szószólói. De mi a másik oldal?

A Nobel-díjjal is kitüntetett Milton Friedman lövészárkokba kényszerítette az üzleti és közgazdasági tudományos világ szereplőit, ahonnan azóta is szórják egymásra cikkeiket, könyveiket, vagy épp légbuborékba zárt elméleteiket. A kijelentése ennyi volt: "Egyetlen erkölcsi kötelessége van a vállalat menedzsmentjének: a befektetők pénzét sokszorozni!" Képzelhetitek, hogy megörült az üzleti világ árnyékos oldala ezen szavaknak...ugyan, mit törődjünk mi a harmadik világgal, a környezetszennyezéssel, a munkással? Megnyugtatásul közlöm, nem ezért kapott az úriember Nobel-díjat.

Mindennek mi köze az e-rep gazdaságához? Nagyon is sok. Itt ugyanúgy kirajzolódnak az üzleti etikai (hiányzó) keretei. Ugyanúgy megvan a két lövészárok, sorra jelennek meg cikkek a munkások érdekei mellett (tisztelt e-kommunisták), mágnások tollából gazdasági tervek (például Mikrobi). Mégis, környezetünk, ami az e-republikban az e-társadalomnak felel meg, nekünk ki ír cikket a nevünkben? Ki hajít vaskos köteteket az ellentábor irányába? Elárulom: senki. Éppen úgy, mint élőben. És ettől szép ez a játék, hogy mindent pontosan úgy ad vissza, ahogy az az életben is történik. Mert emberek játsszák. És én örülök, hogy játszhatok, mert ez így jó. Ha majd a közjó élőben is érdekelni fogja az embereket, akkor az egy ilyen játékban is meg fog jelenni. További szép estét, üssetek a csatákban ahol a vezetőség írja!