Fundo lig/desl

Join the new world

 

[sarmetina] Ни треба војна !!!

Dia 1,821, 06:44 Publicado em Republic of Macedonia (FYROM) Macedônia (ARIM) por sarmetina
[sarmetina] Ни треба војна !!!
http://www.erepublik.com/en/article/-sarmetina-1-2156875/1/20Повод да напишам статија по повеќе месеци е актуелната економска состојба. Иако не сум од оние играчи кои киснат цел ден на играва, она што може да се забележи од пазарот на оружје (бидејќи оној за храна е целосно рикнат) си имаме сериозни проблеми со малата портошувачка а големото производство.
Можеби причина за тоа е општата заситеност од игарва или пак можебинекој друг фактор, но секој кој продава оружје па и ресурси за него си има големи проблеми со продажбата. Производите стојат на маркет по неколку дена, тешко се продаваат а цените одат надолу.
Проблем си има дури и Плато кој и по 10 акции не може да му ја качи цената на златото (за што секако не се буниме)
Се пушти уште еден попуст за надградба на фирми, но надвор од економската логика, цената на ресурсите не порасна.
Според она што можам да го видам, мислам дека ни е потребна пооглема поторошувачка на оружје, а за тоа, секако ни треба војна. Читав многу шаути, каде се повикува на војна со Грција. Оние кои повеќе следат нека прокоментираат што мислат за ова, дали имаме капацитет да војуваме со циганите на долг рок и колку од тоа ќе имаме ќар на крајот ако се земе предвид дека не треба да губиме од ресурсите со кои сега располагаме
Од друга страна, ако се разгледа мапата, не знам кои би ни биле другите опции. Останатите територии се окупиррани од наши сојузници или пак се под власт на држави кои се прилично силни и со кои ќе ни биде тешко да излеземе на крај. Можеби треба да се размисли за договор, некоја од сојузничките држави да ни направи пат или да ни изрента територија за да можеме да ја ставиме во погон, војската која без голем интерес се бори во војните на некои држави од Јужна Америка.
Затоа велам дека оние кои ја кројат воената стратегија треба добро да размислат како ќе одиме понатаму, бидејќи воената стагнација ни ја цеди економијата. Факт е дека ни треба зголемена потрошувачка, која во време на релативно ефтино злато, треба да ни овозможи добра заработка.
Ефтиното злато и целата ситуација на монетарниот пазар е само уште еден доказ, дека во целиот еСвет тешко се продава, најголемите воени сили воопшто не војуваат на своја територијаи затоа, тенковите корозираат во нашите складови.
Заклучок од се е дека на еМакедонија и е потребна војна. Нема да си дозволам да кажувам со кого би војувале бидејќи не сум доволно упатен, но упатените текстов би требало да го сфатат како повик за нова стратегија, а сите останати како повод за развивање на една интересна дебата.

[sarmetina] Ни треба војна !!!
http://www.erepublik.com/en/article/-sarmetina-1-2156875/1/20
 

Comentários

GeoSainnt
GeoSainnt Dia 1,821, 06:49

first

Kate N
Kate N Dia 1,821, 06:51

2nd xD

Trajce Petkov
Trajce Petkov Dia 1,821, 06:52

Не сум баш сигурен дека со плата од 24 денари и тешка војна со гејциве ќе ни се размрда економијава...

Eddi Purasevic
Eddi Purasevic Dia 1,821, 06:53

Eftinoto zlato e odlicna moznost da se obezbedime so gold za treniranje vo naredniot periot, i samo neka prodolzi da pagja i neka ostane vaka situacijata

Mnogu e dobro sto mozeme da krevame sila polesno i da imame povekje gold
Da bidam realen, situacijava e odlicna, bolje da pukas goloruk a da imas povekje str otkolku da rokas so tenkovi a da nemozes da si dozvolis buster : )

Eddi Purasevic
Eddi Purasevic Dia 1,821, 06:54

I da ne zaboraam, daj boze goldot da padne i do 100 mkd za 1 gold, togas ke bide najjako : )

Kpakep4e
Kpakep4e Dia 1,821, 07:00

V

LukasPodolski
LukasPodolski Dia 1,821, 07:05

Eddi Purasevic +1

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Dia 1,821, 07:10

Вотка и Џин

United Macedonians
United Macedonians Dia 1,821, 07:13

Погледни маркет на Грција и маркет на Македонија...и тие и ние не сме во војна но нивните тенкови се поефтини..

Зошто ?

Имаат повеќе тенкари, поголема конкуренција пониска цена..

Mamiceto seljacko
Mamiceto seljacko Dia 1,821, 07:20

Interesna statija nesum nikakov faktor da odlucuvam ama Vojna najvise bi mu odgovarala na plato 🙂 a za zlatoto moe mislenje e deka ako saka plato da go digne ke mu treba ne poveke od 5 minuti dali da napravi Restart na MM ili pak da go pusti botot i da otkupi ogromna kolicina na zlato. 🙂


p.s Ne ocekujte deka zlatoto ke se digne sve dur ne vnese nekoja nova promena so firmi i ostali sranja ili nov vid na fabriki 🙂

4a4arA
4a4arA Dia 1,821, 07:24

за се бранко е крив

TheTrooper69
TheTrooper69 Dia 1,821, 07:25

нема економија бе, секаде исти се цените скоро.

ако е поефтино во уса, ќе купиме, ќе стајме на наш маркет и ќе ќариме.

e Vladimir
e Vladimir Dia 1,821, 07:25

Ke dojde pak vremeto, od koga se ukluciv na igrava... 1 gold za 30 mkd 😃

makedonec 21
makedonec 21 Dia 1,821, 07:52

Vo slucaj da gi napadneme grcite mozeme da imame kratkorocen uspeh no na podolg vremenski period ima da ne zgazat,
Prvo koga ke gi napadneme grcite siptarite ima da tenkaat do mila volja so pomos na EDEN a grcite mozat sami da se spravat. Dodeka od nasite sojuznici pomos mozeme da ocekuvame samo od Bg i indonezija
Srbija ke trgne na 10/10 Ungarija si ima problemi so vostanijata a Cile e vo vecna vojna so Argentina.
Mene ne mi e jasno kako ne mozeme barem 2-3 meseci da sedime mirni so gazeto..

P R O
P R O Dia 1,821, 07:53

јаоооооооооооо дечко па ти благе везе од економија да си немал а реферат си напишал 😃
еве зошто... ја гледаш цената во денари .... гледај ја поинаку...
порано со една плата од 200 денари (во подобрите денови) се купуваа 5-6 тенкови или се купуваше 0.1 до 0.2 злато...
сега со плата од 25 денари се купува одвеј еден тенк или 0.5 злато
значи златото иако гледано во денари стана поевтино, всушност стана два пати поскапо од порано
тенковите не се поефтини туку се 5 пати поскапи....

P R O
P R O Dia 1,821, 07:55

ВО ЕКОНОМИЈАТА СЕКОГАШ СЕ ГЛЕДА ЦЕНАТА СПРЕМА КУПОВНАТА МОЌ
правење на војна не сум сигурен дека ке ги поефтини тенковите.... тенковите се рекордно скапи во сооднос со платите... никогаш 15 најсилни тенкови (Q7 во моментов) не чиниле колку еден златник.
ако правиме војна ке се трошат тенкови неаместо да паднат тие пак ке поскапат....
размисли добро па демантирај ме ако грешам

P R O
P R O Dia 1,821, 07:56

*0.5 злато треба да е 0.05 злато

Mamiceto seljacko
Mamiceto seljacko Dia 1,821, 07:57

Гресшиш многу ПРО!!! со 25 денари ти купи ми 0.5 злато!!!!

P R O
P R O Dia 1,821, 07:59

ставив исправка брат, послето видов дека грешка пишав

Mr.Santino
Mr.Santino Dia 1,821, 08:14

ДОСТА ИСПРАВАТЕ КРИВИЦИ....САКАМЕ ВОЈА АЛООООООООООООО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gjurgja
Gjurgja Dia 1,821, 09:13

Ja sum za da ideme i da go oslobodime Paragvaj ako mozhe

MeTkaN
MeTkaN Dia 1,821, 09:38

a da go iskoristeme Airstrike?

Martin Jankoski
Martin Jankoski Dia 1,821, 09:52

za se branko e kriv +1
xD

sematika VS seki
sematika VS seki Dia 1,821, 10:07

sakam da go pukam be

sarmetina
sarmetina Dia 1,821, 16:05

@ PRO

Имаш право за тенковите во однос на златото, но проблемот според мене не е во цената на оружјето туку во силниот денар. Ако одам по некој сопствен пример... еве јас од играч кој секогаш имал залиха по 200 000 денари, пред некој ден дојдов во ситуација да не можам да исплатам плати. Нема обрт на денарите. Имам 2 тенкари К7 ми торшат 60К ресурси дневно. Треба секој ден да купувам со денари ресурси. Ќе ги купам ресурсите, ќе направам тенкови и по една недела ми стојат на пазар.

sarmetina
sarmetina Dia 1,821, 16:10

Нема обрт на пари. Заглавени се на пазарот во ресурси и производи. Нема потошувачка. Јас немам интерес да пукам секој ден во Чиле... Ќе ударм 2-3 милиони и толку е... сите така прават, никој не троши ни бомбони ни злато на пукање....

Што се однесува до монетарниот пазар, долго време се замаравме цената на златото да падне, и на крај Плато сам се заеба... нема да го исправаме... цената на треинигот е фикс во злато, а тоа е најважно на играва, да се тренира фул секој ден

BranislavMKD
BranislavMKD Dia 1,822, 23:16

Знаете ли како Англија станала светска сила. Имала ембарго од континентална европа па морала да најде други да тргува. Наместо преживување станала империја. Но вистинската причина беше раздвижувањето на економијата со сребро. Со тежина од 1 Pound. Значи кој сакате фактор во економијата зголемете го ако нема договор за да функционираме нема да не биде. Треба да нема толку голема разлика во богатстовото и секој да продава купува и троши. Не може некој да има 200 000 ден. да врти а некој 24 плата

P R O
P R O Dia 1,822, 23:56

пазарот е секаде за никаде, англија имала ембарго во време кога пазарот имал различен карактер во различни земји....
инаку сарметина, мислам дека има две опции за регулирање... едната е преку минирање на пазар ...
да се бојкотира купувањето на одреден ресурс од голем број играчи за да падне ил обратно да се купува многу за да се качи... но нема да се најдеме толку сложни за да го изведеме тоа..
вториот начин е да се стеви минимална плата околу 200 денари па ке видиш шо ке се селучува

P R O
P R O Dia 1,822, 23:59

ке почнат сите да купуваат пошто ке имаат денари.... паметните прво ке купат злато и тоа ке скока првата недела како ненормално... потоа ке се купат тенкови ,а птие ке се качат втори и на крај храната...
но дали ке се смени соодносот денар спрема тенкови можеме само да претпоствиме
јас веке една година каква и да е цената на се секој ден купувам еден златник од продаденото производство

 
Publicar comentário

O que é isso?

Este é um artigo escrito por um cidadão do eRepublik, um imersivo jogo de estratégia baseado nos países do mundo real. Crie um personagem e ajude seu país rumo à glória. Torne-se um herói de guerra, um editor renomado ou um guru das finanças.