Fundo lig/desl

Join the new world

 

(*(*(* HARB-I ÂLÂ'DA VAZİYET VE MANZARA-I UMUMİYYE*)*)*)

Dia 1,906, 07:48 Publicado em Turkey Turquia por isikhan2


Ülke uzun zamandır Bulgar işgali altında inliyor işte tüm bu sıkıntılar karşısında halkımızın verdiği tepkiler de elbette günden güne büyümekte. Gösteriler, yürüyüşler, protestolar ve daha pek çok faaliyet silsilesi aracılığıyla gerçekleştirilen anti-ilhak hareketleri, Bulgar polisinin baskısına rağmen büyük bir gizlilik ve titizlikle sürdürülüyor.

Bugün elimize geçen bazı bilgilere göre ülkede gündeme gelen başlıca olaylar Bölgelerine ve şehirlerine göre şöyle:

MARMARA


İstanbul:
Bulgar polisleri Dün akşam saatlerinde Beyoğlu’nda, tramvaya binmeye çalışan bir Türk gencini M..nata (Bulgarca S..tir) diyerek kovdular. Tramvaydan yuvarlanan çocuğun yanına gelen o an devriye gezmekteki iki Bulgar polisi, çocuğu tartaklamaya başladı. İsmi bilinmeyen genç, tartaklamanın sonucunda bir Bulgar polisini bıçakladı ve kaçmaya başladı. Bu sırada diğer Bulgar polisinin başlattığı kovalamayı da Türk gencini korumaya çalışan, Suudi Arabistan’dan İstanbul’a zorla getirilmiş iki Arap kökenli Zenci sonlandırdı. Polise demir sandalye ile saldıran Araplar daha sonra Türk genciyle beraber kayıplara karıştı. Karakola gidip ifade veren polisin tasvirlerine göre üç kişinin robot resimleri çizildi.

İşte o Resimler:Bursa:
Işıklar Askeri Lisesi öğrenciler bugün, işgallere tepki olarak Heykel’den Altıparmak’a kadar yürüyüş yapacaklardı. Bulgar Ordusu’ndan gelen kuvvetlerin müdahale etmesiyle öğrencilerin çoğu gözaltına alındı. Aileler merakla beklerken durumda herhangi bir gelişme olmadı.


Edirne:
Bulgar’ları karşılamak için toplanan sevgi kalabalığına karşı ayaklanan Türk vatanseverler, Arasta’da çıkışında iki kişiyi vurdular, çok sayıda linç girişiminde bulundular. Vurulanlardan birisi Bulgar diğeri ise Türk kökenli olduğu için şehir ikiye bölünüş durumda. Vurulan İvansK. İsimli Bulgar’ın durumu iyiyken Türk
vatandaşımız hayatını kaybetti.

EGE


İzmir:
Düşmana ilk kurşun gene Konak’tan… Hasan Tahsin anıtının önünde toplaşan, çoğunluğu çocuklardan oluşan bir Romen kalabalığı, şehre ayak basan Bulgar taburuna selam durmayınca arbede çıktı. Çıkan arbedede kalabalıktan Aslı_x4 ve Nurkhan3399 isimli iki vatandaşımız şehit olurken, on iki vatandaşımız da yaralandı. Bulgar kuvvetleri ise olaylarda Star.Ex isimli askerinin öldürüldüğünü açıkladı.


Afyon:
Kendi içinde direnişini verdiği bilinen Afyon’dan iki gündür haber alınamıyor.

AKDENİZ


Antalya:
Antalyalılar işgallere Protesto ve yürüyüşle karşı koydu. Yapılan izinsiz gösterinin dağılması için anons yapan Bulgar Ordusu olaylara müdahil olmazken, gösterilerde de mal ve can kaybı yaşanmadı.


Adana:
Adana’da tam bir umumi isyan var! Bulgarların Yağma hareketlerine karşı koymak için silahlanan Adanalılar, şehrin harabeye dönmüş sokaklarında vatan mücadelesi veriyorlar. En büyük eksiklikleri ise bir lider kadrolarının olmaması.

İÇ ANADOLU


Ankara:
Ankaralılar küskün. Cumhuriyetin ilk başkenti nasıl olurda bu kadar kolay terk edilebilir hala kavrayamıyorlar. Kocatepe’ye ve Anıttepe’ye dokunulmadığı sürece Ankara sessizliğini korurken, Türk Ordusunun bölgedeki direniş hareketlerine destek veriyor. “Ankaralılarca yapılan açıklamada: Çankaya’da, Kale’de, Tunalı Hilmi’de ve Kızılay’da Bulgar işgalini hissetmiyorsunuz bile.” Dendi.


Konya:
Konya’da etli ekmekten sonra en çok besin alınan şey vatan müdafaası olmuş durumda. Konyalılar İktidara duydukları güvenden dolayı “Az kaldı biz gene Türk toprağıyız.” Diyorlar. Konya’da meydana gelen olaylar yüzünden şehrin nüfusu hızla azalırken. Mevlana Türbesi’ne Bulgarların da değer vermesi ilgi çeken bir hadise oldu. Konya Milli Mücadele için hevesli.

DOĞU ANADOLU


Erzurum:
Bulgarlar şaşırdı kaldı. Hayatlarında böyle bir bölgede bu kadar insan olacağı akıllarına gelmezdi. Soğuğa karşın dimdik ayakta duran Dadaşlar Bulgarların yalnızca komuta kademesinin şehre girmesine izin verdi, bu yüzden şehirde hiç olay yaşanmadı. Aziziye Tabyaları’nda gezi yapan Bulgar ekibi sonrasında Nene Hatun’un hikâyesi ve Çifte Minare Medresesi karşısında büyülendi.


Sivas:
Sivaslılar Sivas kongresini şimdiden kurmuş durumdalar, silahlı direnişten önce akli direnişi gerçekleştirme çabasındalar. Alevi dedeleri de direniş için tam destek verilmesinin önemini vurguladı. Kangal, Şarkışla, Divriği, Gemerek, Ulaş, Altınyayla ve Gürün ilçelerinde ise Bulgar karakollarına yönelik saldırılar gerçekleşti. Saldırılarda Hakkan23 isimli bir vatandaşımız hayatını kaybetti.


Van:
Bulgarların Ermenilerle işbirliği yaptığı iddiası ortalığı karıştırdı. Ayaklanan Van halkı Bulgar Valisi Harmanpovn’u linç etmeye kalkıştı. Bulgar Ordusu’nun müdahalesiyle olaylar yatıştırıldı.

KARADENİZ


Samsun:
Şehrin, işgalin ardından nüfusu hızla azalırken, Vezirköprü önlerinde üç gencin Bulgar askerlerince katledildiği iddiası ortalığı karıştırdı. Onur Anıtı önünde toplanıp Bulgar kuvvetlerine saldıran kalabalık, büyük oranda dağıtılırken; geriye kalanlar için: ismi ve milliyeti belli olmayan üç ölü, yirmi bir yaralı ve çok sayıda tutukludan bahsediliyor.


Trabzon:
Milliyetçiliğiyle bilinen Trabzon’da Bulgarlar baskıdan vazgeçmiyor. Anadolu’daki en kalabalık Bulgar kuvvetlerinden olan Trabzon kolordusu kurmay çadırını Moloz’a kurmuş durumda. Halk üst düzey sıkı yönetim yüzünden işe gitmek için bile dışarı çıkamıyor.

GÜNEYDOĞU


Diyarbakır:
İşgalin ilk günlerinde “Bize Kürdistan’ı Bulgarlar verecek.” Diye Diyarbakır ile şimdinin Diyarbakır’ı arasında uzaktan-yakından hiçbir bağ yok gibi. Flamalardan ve dövizlerden aynı şeyler okunuyor, hoparlörlerden aynı sesler duyuluyor “Biji serok YunusCakir!” “Her biji Tirkiye”


Şanlıurfa:
Şanlıurfa’da şehrin adına yaraşır biçimde Bulgar işgaline karşı mücadele veriyorlar. Bazı kesimlerde bu başkaldırı engellenmeye çalışılsa da durum daha çok silahlı çatışmaya dönüşmüş durumda.

Şimdilik önemli kent merkezlerinden gelen haberler bu kadar.
 

Comentários

Edward de Vere
Edward de Vere Dia 1,906, 08:17

pirinç sal

Edward de Vere
Edward de Vere Dia 1,906, 08:18

v5 s 13

 
Publicar comentário

O que é isso?

Este é um artigo escrito por um cidadão do eRepublik, um imersivo jogo de estratégia baseado nos países do mundo real. Crie um personagem e ajude seu país rumo à glória. Torne-se um herói de guerra, um editor renomado ou um guru das finanças.