Fundo lig/desl

Join the new world

 

Второ претседателско обраќање [CAB]

Dia 1,821, 00:19 Publicado em Republic of Macedonia (FYROM) Macedônia (ARIM) por Narodna Banka na Makedonija

Вчера, цел ден, некои луѓе решија дека е најпаметно да се трола со секакви глупости.

Една од тие работи беше да се преправаат дека јас барам напад на јужниот сосед.

Од друга страна еден член на конгрес под изговор “на шала или фраерштина” го имаше следниот шаут.Следно нешто што беше е пуштањето закон за напад на јужниот сосед.

Само да појасниме, овој закон не е во интерес на Македонија која се наоѓа во тешка економска состојба која не дошла преку ноќ и како таква исто така неможе преку ноќ да се реши.

Кратко образложение:

Прва работа е тоа што пред два месеци претрпевме голема загуба во НБРМ и преку калкулација со мојот MoD и членови на академијата, дојдовме до заклучок дека со оглед на ваквата финансиска ситуација тешко дека ќе издржиме една голема војна со нашиот јужен сосед кој е далеку во позавидна ситуација од нашата.

Како втора работа е она што претходниот месец бевме приморани да се повлечеме во својот двор, односно, да дојдеме во ситуација од која единствениот излез е кон југ.

Она исто што сакам да го кажам е дека не сакам да подпаѓате под индивидуални провокации на поединци. Во моментов многу се работи на дипломатски план и за доброто на еМакедонија, а ние треба да го искористиме периодов за да се спремиме што подобро.

Морам да напоменам дека и поради сето ова, и очигледните желби на македонскиот и народот на јужниот сосед да имаат војна, веќе сите карти се отворени. Наредните неколку денови ќе бидат најважни.

Претседател на Македонија,
Crash and Burn

 

Comentários

BucephalusIII
BucephalusIII Dia 1,821, 00:22

+1

o>

Papa Smurf
Papa Smurf Dia 1,821, 00:22

prv

warriorMKD
warriorMKD Dia 1,821, 00:24

Wendy Power
Wendy Power Dia 1,821, 00:24

o/

Macedonian Bomberman
Macedonian Bomberman Dia 1,821, 00:25

Ova ti se vika igranje k***t 😃

Stole Lazarov
Stole Lazarov Dia 1,821, 00:26

o7

Stef40
Stef40 Dia 1,821, 00:26

o7

Long Live Brotherhood
Long Live Brotherhood Dia 1,821, 00:26

o7

mac3donia
mac3donia Dia 1,821, 00:31

sovelish more .... velish vojna ???? be ne sedete si na gazot ... da nashtekame uste posle ce mu ja mislime

aLekSfRigo
aLekSfRigo Dia 1,821, 00:32

podpbro da ja napadneme Grcija i da izgubime ili da ne izbrisat,nego da drememe sekoj den i da mavame za nekoi drugi,poslednive nekolku dena preku 70 M lupnav za Chile,Ceska thajland itn....dali sum proizveduval 280 raw ili 100 raw isto m e,,ova e igra treba da bide interesna a ne samo da si sedime "vo dvor"
a deka diplomatski napreduvame....se gleda kolku sojuznici imame..pustaj napad,napravi ja igrata interesna,i taka kade i za kogo mavame grcite se sekogas protiv nas,vo sto e razlikata??

sematika VS seki
sematika VS seki Dia 1,821, 00:33

presedatele ne si ti kriv sto nemame vojna ama gledaj kolku vreme sme bez vojna so grcive ,mane , aleks .,mr bankar ,sajrus ova e veke 5 mesec sto pravime stvarno golem period e ova a vajdqa i ima luge sto se otkazale tokmu poradi toa 🙂 e sega ako ne izbrisaat nikoj ne bi trebalo da te krivi tebe i timot 🙂 toa od mene
ne mi se verue deka stanavme rob na resursi

Bojan Koloren
Bojan Koloren Dia 1,821, 00:39

o7

Kate N
Kate N Dia 1,821, 00:40

Има мене - има vote xD

Apo Nenormalnio
Apo Nenormalnio Dia 1,821, 00:55

Уаа еМАНУ хохштаплери xD

TRTE T
TRTE T Dia 1,821, 00:57

o7

Mr maximuss
Mr maximuss Dia 1,821, 03:26

zborev jas odamna sto i kako za da ne dojdeme do vakva ekonomska situacija
ama "iskusnite" ekonomisti bea najpametni i se znaea epa sea
so bi rekol jas kuti i pusi makedonce

CAT DADDY
CAT DADDY Dia 1,821, 03:31

Trcajte trcajte kako volovi, koga kje ve pregazat i nema da se oslobodime slednive 3 meseci kje se kaete sto ste trgnale so glava u zid. Ili kako najgolemi patrioti kje si otidete od MK i kje placete deka drzavata vi e kriva i nemate resursi.

Shockedyci
Shockedyci Dia 1,821, 03:34

o7

marjansp
marjansp Dia 1,821, 03:35

Незнам за вас ама мене ми одговара мир, не трошам ништо освен за ДО и само собирам базуки и чоколади, т.е не мислам дека сме спремни да влеземе во војна со јужните

TashaMKD
TashaMKD Dia 1,821, 03:37

o7

4a4arA
4a4arA Dia 1,821, 03:42

МАМООООООООООООООО МЕ ИМА У СТАТИЈА КАЈ ПРЕЦЕДАТЕЛОТ


ОВА КЕ бИДЕ НАЈГОЛЕМОТО ВОТЕ У МОЈТЕ 3 ГОДИНИ ОД КОА СУМ НА ИГРАВА

ма ве сакам сите кисче : * прецедниче не се лути чисто онака тролање кој гркчињата да и опипам пулс да видам дали сакаат војна, чисто психолошки да видеше како ке изреагираа наште а како овие гркчињата..
PO 4 MESECA GRCKO FARMANJE BEZ NIKAKVI DIREKNI VOJNI I NATAMU NE SAKAT VOJNA SO NAS ,ZNACI SE PLASAT OD NAS..натам неам со да коментирам

АЈ ЛАВ ЈУ АЛЛЛЛЛЛЛ < 333

MKD DragoN MKD
MKD DragoN MKD Dia 1,821, 03:42

o7

anastasiaMKD
anastasiaMKD Dia 1,821, 04:26

има Кракер има воут о/
позз до Кракер 😘

Elektro.N
Elektro.N Dia 1,821, 06:13

jebiga na igrava se zacleniv samo oti sum protiv grcite i imase vojna so niv posle tolku vreme pauza da gi napadneme ako izgubime pak ke staneme poarno e da imame vojna so nekoj otkolku da mavam za sojuznicite se poveke igrajaci si odat od igrata samo poradi tije pricini i ova e igra ne e realnost barem tuka da ni bide interesno !!!!

TomiDam
TomiDam Dia 1,821, 07:39

oo7
Vojna ne ni treba vo momentov.
Jas licno ne sakam da ja drzime zafatena grcija dodeka site si fakaat resursi.

Mr.Krstevski
Mr.Krstevski Dia 1,821, 07:51

JBG vo igrava gledam na nekoi povazno im e da dremat i da mavaat za drugi zemji otkolku da bide interesno i da gi osvojuvame juznive. SE isplasile ke ne izbrisele.... Kolku da ve potsetam so meseci gi drzevme pod okupacija a i da ne izbrisat golemo cudo povtorno ke se oslobodime...... Najbitno napravete ja interesna igrava epten ja utupivte....

TomiDam
TomiDam Dia 1,821, 07:57

Nie dodeka ke vojuvame vo ping-pong vojna site ke se sirat.
Vaka neka se potat site ex-ONE zemji.
Plus pola i poveke od tie sto sakaat vojna ke se otselat vo druga drzava so poveke resursi koga ke ne izbrisat.
A nie drugite ke drememe so 3 resursi.

aquaMKD
aquaMKD Dia 1,821, 08:13

ne mi se komentira - me mrzi a tolko mnogo imam da kazu 😃 ke idu i ke cepu drva ! 😛

Aquilamk
Aquilamk Dia 1,821, 09:47

Krste83 ako bese izbran za crepedatel golo made ce svitkase

Nick Slaughter MK
Nick Slaughter MK Dia 1,821, 14:01

Em Grcija e pojaka vo momentov, em ke dobie poveke pomos od Turcija, Romanija, USA, Kina i nekoi drugi. Nie bi dobile pomos samo od Bugarija i Indozenija, Cile se zafateni so Argentina, t.d. ako udrime na niv, ke ne izbrisat bez pogolem problem. Ke treba pak ScymeX da puka po 100 milioni i kojznae dali ke e dovolno...

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Dia 1,821, 14:03

Ме жуља мадево. Кој ме збори?

Ivooo Kos
Ivooo Kos Dia 1,821, 14:03

Imate li 200q7 u magacin i minimum 5-6k CC za da mozete finansiski da ja izdrzite vojnata ???
Racunajte deka ke vi se zgolemat duplo trosocite, a i otvorete kesiceto da frlite i nekoj tenk za nekoi vasi prijateli koi ke se javat da pukaat za Makedonija na shout, ama ke ,,nemaat,, tenkovi...A ne togas da si pukate 25 ubistva za DO ili samo FF da puknete i da placete na shout deka ni treba pomos od drugite, a vie ste si ispukale samo 25/25. Dosta mi se poznati tie raboti.

DevilsBreed
DevilsBreed Dia 1,821, 14:16

Napagaj negde be dosadno e u kurac

Macedonian Power
Macedonian Power Dia 1,821, 14:17

нема војна, ботот престана да откупува и не се продава ни храна ни тенкови.Со производство на q7 одиш во загуба!!! Барем востанија да имаше. Мислам дека треба да се размисли за некоја војна, па макар и тренинг војна да биде, да заживее малку од малку економијата

igor.decko.1970
igor.decko.1970 Dia 1,821, 14:20

pretsednice udri na grcija rasturame site site kompanii i nivi i tn .....pravime po 100 milioni i ne im igrame vise : )

Mr.Krstevski
Mr.Krstevski Dia 1,821, 14:23

Don Tas bese posledniot hrabar pretsedatel ova ostanatoto sve u supa se sokrilo... Se isplasile ke ne brisele ... E pa aj ne igrame poveke i nema da ne brisat . Ne mi e jasno kako moze ovaa situacija da im e interesna , zadovolni so DO 25/25 upm . Bevme 12000 igraci od mk sega sme okolu 6000 ,znaci bez multi okolu 2000 no kako odat rabotive so dosadnive pretsedateli i se poveke nivni podrzuvaci izgleda na 200 igraci ke padneme..

Tolepasa
Tolepasa Dia 1,821, 14:27

hikagenius Day 1,821, 03:31

Trcajte trcajte kako volovi, koga kje ve pregazat i nema da se oslobodime slednive 3 meseci kje se kaete sto ste trgnale so glava u zid. Ili kako najgolemi patrioti kje si otidete od MK i kje placete deka drzavata vi e kriva i nemate resursi.

+111111111111111111111111111

El Che G
El Che G Dia 1,821, 15:13

Macedonian Power
Macedonian Power Dia 1,821, 15:18

pusti MPP na danska barem za DO da imame bitka

S P L I N T E R
S P L I N T E R Dia 1,821, 15:30

Trcajte trcajte kako volovi, koga kje ve pregazat i nema da se oslobodime slednive 3 meseci kje se kaete sto ste trgnale so glava u zid. Ili kako najgolemi patrioti kje si otidete od MK i kje placete deka drzavata vi e kriva i nemate resursi.

+111111111111111111111111111

aljupce
aljupce Dia 1,821, 15:49

ме има мене има глас...

Gjorgievski
Gjorgievski Dia 1,821, 15:57

Pustete glasanje, koj e za vojna so gejcite, koj ne e...Da znaeme na sto sme...Ili popametno dajte statija, akademijata sto plan ima...Vaka e dosadno, ali podosadno ce bide ako ostaneme bez teritorii...

DJ JVC
DJ JVC Dia 1,822, 23:32

1.ne sme zatvoreni vo svojot dvor mozeme pak da odime po gumata a da gi smenime abruzzo i apulija
2.ako ja napadneme grcija ke ja izgubime albanija mene licno toa mi smeta
3.so goldot so faka muvla da napravevte tenkari i gumari ke imavte tenkovi za udarite a ne da trosite od parite so parite ke kupuvavte povtorno gold i taka e za zabe
neznam koj vi se planovite ama vojna so juznite e golema greska

VAse the Great
VAse the Great Dia 1,822, 10:14

Pa da, ova e igra i mozeme da bideme i nelogicni i da vleguvame vo vojna i koga nemame shansi za pobeda, se so cel igrata da e interesna...samo sho znam kolku e vekje interesno da pravime povuci - potegni vojna so Gejcite...porano bevme ponadmokjni, sega mi se cini ima mala prednost na nivna strana, plus vostanijata od zapadnite sosedi...ovde ke bide klucno kolku ke pomagaat nashite i nivnite sojuznici, pa poradi toa mislam deka prvo treba da socekame ushte malku da zavrshi vojnata na Chile

Hilday MkD
Hilday MkD Dia 1,822, 13:08

o7

Gaeron
Gaeron Dia 1,822, 15:53

колку и да е досадна играва (во моментов) треба да ви текне дека сепак ова е стратегиска игра неможеш да одиш во некој поход само поради тоа што ти е досадно...

 
Publicar comentário

O que é isso?

Este é um artigo escrito por um cidadão do eRepublik, um imersivo jogo de estratégia baseado nos países do mundo real. Crie um personagem e ajude seu país rumo à glória. Torne-se um herói de guerra, um editor renomado ou um guru das finanças.