[cégezés] na és azt tudtad-e, hogy...

Day 1,369, 06:33 Published in Hungary Hungary by e-makvirag

... ha már cégalapításba kezd az ember, akkor érdemes azt jól is csinálni?

nos, ha ezt még nem sejtetted, most megpróbálok néhány jó tanáccsal szolgálni hozzá.

1. csak szarvas és gumi nyersanyag, vagy q5 kaja és q5 fegyver cégekben érdemes dolgozókat alkalmazni!

a q1-q4-es cégek, valamint a kisebb nyersanyaglelőhelyek a jelenlegi piaci viszonyok között általában veszteségesek lesznek.

néhány példa (mai napi árviszonyokkal számolva)

- ha q1-es kaja céged van: a jelenlegi bónuszok mellett 180 db-ot termel egy ember naponta. ez pillanatnyi ~137 HUF állásajánlatra vetítve 0,76 HUF/db fajlagos bérköltséget jelent.
1 db q1 kajához 1 db nyersanyagot kell felhasználni, aminek piaci ára ~0,35 HUF.
ezzel összesen 1,01 HUF 1 db q1 kenyér bekerülési költsége.
a q1 kaja piaci ára jelenleg 0,55-0,56 HUF, ebből még lejön az adó is (késztermékekre egységesen 4,76😵, így a végén kb. fele annyi pénzt kapsz vissza, mint amennyit beleinvesztáltál.

- q4 fegyvernél ugyanez:
14 db fegyvert gyárt a mostani bónuszok mellett.
137 HUF bér mellett 9,78 HUF a fajlagos bérköltség
nyersanyagköltség (q4-hez 4*10 db kell) ~0,38 nyersanyagárnál 15,2 HUF
összesen 24,98 HUF/db előállítási költség
q4 fegyver piaci ára: 26,38 HUF, ennek a nettó adózott értéke 25,12 HUF.
elvileg itt már lenne rajta némi haszon, de a magas áringadozási kockázat miatt nem biztos, hogy érdemes belevágni.

a piacon az árak és a bérek folyamatosan ingadoznak, ezt a tervezésnél minden esetben érdemes belekalkulálni.

[összesítő táblázat]


2. raktárkészlet

mindenképpen nagyobb nyersanyagkészletet kell raktáron tartanod (amihez persze elég nagy kezdőtőke kell), mert pl egy dolgozó által legyártott 180 db q5 kajához 900 db (5 alkalmazottnál 5*900=4500 db), 14 db q5 tankhoz pedig 700 db (5 főnél 5*700=3500 db) nyersanyagra van szükség. ennyit mindenképpen érdemes folyamatosan készleten tartani.
persze az új szabályok mellett nem függ az adott munkás termelése az alkalmazottak számától, így kezdetben akár 1 főt is dolgoztathatsz.
ráadásul ma már mindenki ugyanolyan hatásfokkal dolgozik, sem képzettségtől, sem pedig wellnesstől nem függ már a megtermelt javak mennyisége.


3. értékesítés

amikor a kész termékekeket el kell adnod, mindenképpen figyelj oda, hogy a kirakott ajánlati árból még le fog jönni az adó, és te csak a nettó értéket kapod a számládra. nyersanyagoknál nincs adó, ráadásul a fajlagos költség is sokkal könnyebben számolható (munkabér/termelés), így első nekifutásra érdemes ezzel kezdeni a tanulást. olcsóbb is, mert 35 goldból már lehet szarvasfarmod vagy gumiültetvényed.

a piaci részvétel komoly stratégiai ismereteket, nem utolsósorban pedig megfelelő higgadtságot igényel.

a különböző eladók által azonos áron kirakott trermékeket a rendszer folyamatosan véletrendszerűen rangsorolja, így ha megfelelő számú vevő van, nagy valószínűséggel előbb-utóbb te is sorra kerülsz.

ha a rálicitálós stratégiát választod (a többiekénél mindig egy kicsivel kisebb árat adsz be), legyél tisztában azzal, hogy senki sem fogja hagyni, hogy túl sokáig te maradj a lista elején. így egy komolyabb "adok-kapokban" nem csak másokkal tolsz ki végül, hanem hosszú távon te magad is többet veszíthetsz az eredetinél sokkal olcsóbb termékeddel.
ha nincs elég vevő a piacon, akkor meg lehet ugyan versengeni egymással, azzal viszont azt lehet csak elérni, hogy alulárazott lesz a piac, ami talán némileg növeli ugyan a vásárlókedvet, de a cégtulajdonosoknak végül az adrenalincsata játékélménye mellett (szinte) semmi mást, szélsőséges esetben még akár veszteséget is okoz.


4. rendkívüli események

bizonyos időszakokban (világháborús hadjáratok, küldetések) értelemszerűen megnövekszik a kereslet a fegyverek - és ezzel párhuzamosan a kaja - iránt. ilyenkor ugrásszerűen megnő a piaci ár is. ha elég türelmes vagy kivárni (és elég tőketartalékod van erre a célra) ezeket a pillanatokat, akkor sokkal nagyobbat lehet vele "szakítani", mint normál esetben.
persze ilyenkor megnő a termelési-, és ezzel együtt a bérfizetési hajlandóság is. tehát sokkal többen fognak cégezésbe a gyors hasznonszerzés reményében, és idővel egyre többet hajlandóak fizetni a munkásaiknak is.
ennek pedig egyenes következménye a már korábban kifejtett "visszabillenés". ilyen esetekben ez még látványosabban megy végbe, hiszen - főként a küldetések teljesítési határideje révén - egyik napról a másikra szűnik meg a felvevőpiac.

vannak a játékban gold-akciók, amikor fele költséggel lehet cégeket fejleszteni. sokan erre készülve nagybb aranykészleteket halmoznak fel a számlájukon.


jó szórakozást!