Велика историја Србаља - 3. део

Day 2,128, 10:38 Published in Serbia Serbia by zeppelin99

Још један поздрав са југа Србије, драги читаоци.
И овог уторка, настављамо са богатом историјом династије Немањић, причом о синовима Стефана Првовенчаног: Стефану Радославу, Стефану Владиславу и Стефану Урошу.

Династија Немањића
Стефан Радослав I Немањић



Српски краљ од 1228. до 1234. године, најстарији син Стефана Немањића. Владао је Србијом још за време болести свог оца. Од 1219. је ожењен ћерком епирског деспота, који је тад био у великом успону и чија је држава имала дугачку границу са Србијом. Под великим утицајем тазбине додао је свом имену византијско царско презиме-Дука. Први је од српских владара ковао новац.

Преговарајући са охридским архиепископом Димитријем Хоматијаном,заобишао је архимандрита Саву, чиме је угрозио интересе и цркве и државе. Збачен је после епирског пораза од стране Бугара код Клокотнице, са којима није хтео да преговара. На престо је дошао његов млађи брат Владислав, док је он отишао у изгнанство. Када га је жена напустила, вратио се у Србију, замонашивши се као Јован у Студеници, где је умро и где је сахрањен.

Стефан Владислав I Немањић



Српски краљ (1234-1243), средњи син Стефана Немањића. Пошто је послу битке на Клокотници Бугарска постала најмоћнија сила на Балкану, тежио је да успостави добре однос са Иваном Асеном II, бугарским царем, те се оженио његовом ћерком.

Владислав је још као принц подигао манастир Милешеву и у њега, из Трнова, после много мучних преговора, донео ковчег с моштима светог Саве. У Милешеви се налази једна од најлепших фресака света свих времена, (која је и прва слика пренесена телевизијским сигналом преко Атлантика), "Бели анђео".

Кад је бугарски цар умро, Владислав је остао без подршке. У исто време Татари су упали у Мађарску, коју су разрушили јурећи мађарског краља све до Јадранског мора. Татари су се вратили кроз Србију и Бугарску. Србија, због тешко походног терена, није оштећена, али је зато потпуно разрушена Бугарска, која је после тога постала татарски вазал, што је довело до детронизације Владислава.

Стефан Урош I Немањић (краљ Урош)



Српски краљ (1243-1277), трећи син Стефана, млађи брат Владислава. У његово време, ситуација на Балкану се закомпликовала: Грци из Никеје су били у успону и коначно су 1261. године освојили Цариград, срушивши Латинско, а обновивши Византијско царство. Урош је у почетку био савезник Никејаца, али је убрзо прешао у противнички табор.

Због сукоба Дубровачке и Барске римокатоличке надбискупије, био је у непријатељству с Дубровником, јер је подржавао Барску надбискупију (барски надбискуп имао је титулу "примас Србије"). У савезу с краљем обеју Сицилија, Манфредом, и епирским деспотом Михаилом 1258. је продро у Македонију, заузевши Скопље, Прилеп и Кичево, али га је византијски цар Михаило Палеолог следеће године потиснуо до Шар-планине. Покушавао је, безуспешно, да заузме Мачванску бановину од Мађара, иако је с њима био пријатељ, а његов син венчан с мађарском принцезом.

У Србију је довео немачке рударе Сасе који су започели производњу сребра и омогућили привредно јачање Србије. Ковањем новца и отварањем царина олакшао је трговину у земљи. Подигао је величанствени манастир Сопоћане, а његова жена, Јелена Анжујска, Градац; Сопоћани су италијанским уметницима дали инспирацију да покрену нови правац у уметности - ренесансу.

Пред крај живота дошао је у сукоб са сином Драгутином, који је тражио део државе за себе, а потом, победивши оца код Гацког, и збацио Уроша са престола. Урош се замонашио у Хумској земљи, а мошти су му данас у Сопоћанима.



Искрено се надам да сте уживали у чланку.
Новине ће и даље излазити уторком, а у следећем броју читајте о синовима краља Уроша: Драгутину и Милутину.
И за крај, наравно, лупите по који глас, претплату и узвик, да што више људи види!