Хрватска између Румуније и Турске

Day 1,733, 09:11 Published in Serbia Serbia by Sever Vetrovnik

Недавно потписан пакт о ненападању Србије, Румуније и Мађарске створио је малу зону мира у том делу мапе. Србија и Мађарска добиле су несметан пут ка циљним регијама, украјинским и турским, а Румунија повратила самосталност. Чини се да споразум погодује свима.


Нажалост, није тако. Његове последице највише ће осетити Турци и Хрвати које је Румунија нама изложила на милост и немилост. Ниједном тачком споразума Румуни нису тражили да се Хрватима врате регије, нити су од српске агресије заштитили Турску. Обичај је, наиме, приликом потписивања пактова о ненападању, заштити савезнике од непријатеља. Овога пута то није био случај.
ss
Цитат саопштења турске владе:
- Today, is a sad day for us and EDEN. Today, we witness a selfish act that can’t be considered anywhere near “brotherhood”. Today, an ally signed an agreement with one of our biggest rivals, in order to make them achieve their holy cause. Yes, i am talking about the NAP Romania signed with Serbia.

Турци оправдано и очекивано изражавају незадовољство, напомињући како су знатно помогли Румунији и да нису заслужили такав третман. Ипак, да ли им преостаје ишта друго сем да негодују? Да ли Турци могу ичим да запрете?

Пре годину дана, Турска је имала напове с Бугарима и Грцима, стабилну економију засновану на 9/10 бонуса, и сигурне западне и источне границе. Једини непријатељи с којима се носила били су Украјина и Израел. ОНЕ, на чијој су страни заправо били, уцењивали су преласком у ЕДЕН, коме су, с друге стране, могли да постављају захтеве приликом преласка код њих. Обе стране, свесне да је турски војни утицај пресудан фактор у игри, пристајале су на уцене и испуњавале захтеве, све док се Србија од тога није уморила. Турска је тада прешла у ЕДЕН, четврти савез за годину дана, и изгубила надмоћан геостратешки положај.

Данас Турци немају кога више да уцењују преласком на другу страну јер их ниједан савез не жели. Могу једино да прогутају понос и прате наређења која им стижу из ЕДЕН-а, у коме су тренутно главне чланице Грчка, Румунија, Кина и Хрватска. Можемо замислити само колико им то тешко пада, будући да су за много мање ствари слали војску у САД да удара против Шпаније само зато што је један шпански играч у чланку назвао турске играче варалицама (сетимо се колико је турских председника добило бан). Да ли ће се Турци зауставити само на речима, или ће прећи на дела?

Каква ће бити хрватска реакција на то? Да ли ће подржати Румуне који су их продали или Турке које су Румуни продали уз њих? Страна око ЕДЕН-а, некада Тераеден, постала је, заиста, сувише гломазна да се интереси тих бројних земаља не поклапају и ометају. Будући да није довољно гледати непријатеље како се саплићу међусобно, мислим да би једино поштено било да се и ми придружимо весељу које су, у суштини, покренули Румуни.

Север Ветровник