Q4 Fegyver - nevesítsük meg újra

Day 2,603, 11:52 Published in Hungary Hungary by Siedon

Sziasztok!

Mivel a harci helikoptereket nagyon szeretem (szépek, hatásosak, halálosak és még repülnek is...) így még egy cikknyi karakterhalmazzal untatnálak titeket.

Nos, csapjunk bele a lecsóba. Az előző Q4 irományból kimaradt a híres Apache helikopter.

Ő:



Rövid leírás:

4,6 mp alatt gyorsul 60 km/h-ra (maximális sebessége 293 km/h). Mind fő-, mind farokrotorja négyágú, a főrotor lapátjai vége nyilazott. A rotorlapátok leszerelhetők, így egy C-5B hat Apache-t szállíthat. Farokrotorja jellegzetessége, hogy lapátjai nem azonos szöget zárnak be egymással, hanem X-alakúak. Ennek célja, hogy kisebb zajt keltsen. A helikopternek vannak rövid szárnyai is, amelyeken felhajtóerő is termelődik, de elsődleges feladata a fegyverzet hordozása.
A helikopternek alapvetően két változata van: az A (alaptípus) és a D, a legutóbbi idők fejlesztése. Utóbbi a Boeing szerint 700 %-kal nagyobb túlélőképességű és 400 %-kal "halálosabb". A nagyteljesítményű Longbow radarral felszerelt Apache-ket Apache Longbow-nak nevezik.
Elektronikája: éjjellátó készülék, amely tartalmazza az FLIR-t (előrenéző IR) is. A készülék a pilóta sisakjával együtt fordul, így a pilóta bármerre nézhet jobbra-balra 90 °-os, fel 20 °-os és lefelé 45 °-os szögben. A TADS (célkereső és -megjelölő rendszer) jobbra és balra 120 °-os, felfelé 30 °-os és lefelé 60 °-os szögben lát. Egy TV-kamerából és egy lézeres célmegjelölőből áll. (L. ezen a képen.) A Daytime TV a közel-infravörös tartományban üzemel és napközben képes átlátni füstön és párán. 126-szoros nagyításra képes, képét mindkét szembe vetíti a sisak megjelenítője. Ezek mind együttműködnek a inerciális magasságmérővel és a Doppler radaros navigációs rendszerrel. Az AH-64D Apache Longbow gép tetejére szerelt Longbow radarjával 360 °-ban lát, képes azonosítani, osztályozni földi és légi célpontokat.
Fegyverzete: beépített 30 mm-es gépágyú maximum 2500 tölténnyel, Hellfire páncéltörő és Hydra 70 mm-es nem irányított rakétakonténerek a szárny alatti négy felfüggesztési ponton, légelhárításra Sidearm rakéták a szárnyvégen.
Az USA 2003. január 17-én engedélyt adott kölcsön folyósítására Törökországnak 14 AH-64D vásárlására.


Műszaki adatok
Gyártó: Boeing (McDonnell, Hughes)
Hosszúság: 17,73 m
Fesztáv: 14,63 m
Magasság: 4,64 m
Szárnyfelület: 168,11 m2
Üres tömeg: 5265 kg
Tankolható üzemanyag: nincs adat
Maximális fegyverterhelés: nincs adat
Maximális felszállótömeg: 9525 kg
Hajtómű típusa: General Electric T700-GE-701C turbólégcsavaros gázturbina
Hajtóművek száma: 2
Hajtómű teljesítménye: 2×1265 kW
Maximális sebesség: 293 km/h
Szolgálati magassági határ: 6400 m
Szolgálati hatósugár: 484 km
Fegyverfelfüggesztési pontok: 4 + 2 a szárnyvégen
Személyzet: 2 (pilóta és fegyverkezelő)
Fegyverzet: beépített M230 30 mm-es gépágyú max. 2500 tölténnyel, a szárny alá függeszthető Hellfire (max. 8 db) és Hydra nem irányított rakétakonténerek (max. 76 db rakéta) és Stinger hőkövető légelhárító rakéták a szárnyvégen (max. 4 db)
Fedélzeti elektronika: FLIR, TV, lézer, az Apache Longbow-kon Longbow radar
Hadrendbe állították: 1980?
Bevetették: Öböl-háború, a délszláv válságban nem!
Üzemeltető országok: USA, NBr, nemsokára Törökország, 2005-től Japán
Ára: nincs adat
Ismert változatok: A és D

Kiegészíteném azzal, hogy megtalálható Egyiptomban, Indiában, Dél-Koreában, Izraelben stb., s a legújabb variánsa neve: Boeing AH-64E Apache Guardian (ha minden igaz).

Azért a meghiúsulni látszó Mistral helikopter hordozókra szánt Kamov KA-52 se csúnya:




Sőt, a kínaiak Z-10 is érdekes:



Végül csak egy Mi-35 marad 🙂 Olyan csúnya, hogy már szép xD





Hamarosan újra jelentkezem!

Wiera gocca a nicce ta da lira occa.