Alarmiranje prostovoljnih gasilskih društev

Day 2,716, 13:11 Published in Slovenia Chile by liter.cvicka

Pozdravljeni ebratje in esestre. Danes vam bom predstavil alarmiranje najbolj številčne organizacije v Sloveniji oz. organizacijo, ki ima največ članov. Gre se za prostovoljna gasilska društva, ki jih združuje GZS (ne Gospodarska zbornica Slovenije temveč Gasilska zveza Slovenije).

Začnimo kar na začetku. Ko se znajdemo v nesreči, pri kateri bi nam prav prišla pomoč gasilcev, pokličemo na 112 (da ne bi kir za brezveze policajov klico). Klic kar se da hitro sprejme eden izmed trinajstih Regijskih centrov za obveščanje, ki jih imamo v Sloveniji.

Ko operater sklene, da je za posredovanje treba aktivirati gasilce, jih aktivira glede na alarmne načrte. Vsako prostovoljno gasilsko društvo ima sestavljen alarmni načrt, ki predvideva proženje društev glede na zahtevo intervencije. Obstaja več nivojev alarmnega načrta. Za manjše požare, tehnične in druge nesreče je proženo le domače društvo, če pride do nezgode na njihovem požarnem okolišu. Pri nesrečah večjega obsega, so na drugi, tretji in četrti stopnji alarmnega načrta prožena še sosednja društva, osrednje društvo v občini in po potrebi še društva iz drugih občin/gasilskih zvez.

Da vas malo zrajcam, Rosenbauerjev AT:


Ko operater v ReCO-tu sproži prostovljno gasilsko društvo, pride do različnih načinov alarmiranja. Najbolj popularno je tiho alarmiranje, saj ne želimo s proženjem sirene motiti javnega reda in miru za vsako gorečo kanto na vasi/v mestu. Do daljinskega ali ročnega proženja sirene pride le v primeru naravnih katastrof in drugih nesreč večjih razsežnosti ali pa če obstajajo kaki norci v sosednjem društvu, ki si sami zažigajo kante in potem ob treh zjutraj prožjo sireno, da ja cela dolina ve, da se nekaj dogaja ..

Največ je v uporabi tiho alarmiranje preko pozivnikov, zadnjih nekaj let pa tudi preko mobilnih telefonov preko smsov. Alarmiranje preko pozivnikov je najbolj učinkovito. Večina operativcev ima pozivnike, na katere po nekaj sekundah proženja dobijo sporočilo na t.i. "pager". Proženje preko mobilnih telefonov poteka na podoben način. Po navadi je v prostorih lokalne gasilske zveze ali kje drugje računalnik s sprejemnikom, ki deluje kot pager, nato pa se preko računalnika sporočilo, ki je bilo namenjeno pozivnikom, pošlje naprej v obliki sms sporočil. Za svojo zvezo lahko povem, da je proženje preko sms sporočil zamudno, saj lahko računalnik pošlje eno sms sporočilo vsake 3-5 sekund napram pozivnikom, ki so vsi proženi hkrati. Tako se zgodi, da "ta frišni" operativci, ki smo na dnu lestvice za proženje preko smsov, prejmemo sporočilo 90 sekund kasneje kot tisti na vrhu lestvice.

Pimer sms sporočila:
POZAR MLEKARNA ARJA VAS --Posilja: ReCO-112, RIC:0190961 (Arja vas), IL: 059074870

Po prejetem pozivu se vsi operativci kar se da hitro in varno zglasijo v gasilni dom, kjer se oblečejo v operativne obleke in čakajo nadaljna navodila poveljujočih. Teoretično je narejen načrt, v katerem vozilu in kje kdo sedi, če določenih ljudi ni, jih poveljnik/namestnik poveljnika razporedi. Nato sledi vožnja do kraja intervencije. Intervencijskim vozilom ni potrebno upoštevati prometnih predpisov, če pa pride do prometne nesreče in se vozniki vozil niso držali predpisov, so krivi oni. Zato je vedno bolje peljati hitro, vendar koliko se da držati omejitev (če ne gre za hujšo intervencijo), čeprav je zelo težko ostati miren, ko si "nafilan" z adrenalinom.


To je bilo nekaj na kratko o poteku alarmiranja in prihodu na kraj intervencije. Možno, da se določeni načini alarmiranja in podobno od posameznih zvez/društev razlikujejo.
Pa še nekaj domačega, da ne bom le tujih slik krado:


Vsem gasilcem želim čim več uspešno izvedenih vaj in čim manj intervencij!
Vsak gasilec, ki se javi v komentarju, prejme 2 Q7 tanka. NA POMOČ!