A Bernhard-hadművelet

Day 1,942, 11:06 Published in Hungary Hungary by Harcos82


1942: NÉMET TERV A BRIT ÉS AZ AMERIKAI GAZDASÁG DESTABILIZÁLÁSÁRA

A Bernhard-hadművelet

A tervhez, mely a brit gazdaságot hamis bankjegyek kibocsátásával kényszerítette volna térdre, a náciknak kisebb piszkos trükkökre lett volna szükségük.

A Bernhard-műveletet a britek többsége az 198l-es tévésorozat, a Schultz közlegény jóvoltából ismerte meg, mely alapvetően vígjáték volt, és nem akciófilm. A Jack Pulman-féle forgatókönyv cselekménye több ponton is eltér az eredeti eseményektől - bár nehezen lehetne ráfogni, hogy valószínűtlenebb volt, mint maga a Bernhard-hadművelet.
Valóban létezett viszont Bernhard - teljes nevén Bernhard Krüger SS-Sturmbannführer, aki békeidőben textilipari mérnökként dolgozott.


Bernhard Krüger merész és zseniális -de végül is hiábavaló- tervet eszelt ki.

1942-től kezdve Himmler parancsára a birodalmi haláltáborokat járta, s olyan foglyok után kutatott, akik értettek a hamisításhoz. A több mint 140 fős csoport a sachsenhauseni koncentrációs táborban állomást, ahol 1939-től nemcsak a hamisításhoz nélkülözhetetlen, hihetetlenül összetett technikákat sajátították el, hanem többek között a különleges papírok gyártási módszereit (ideértve a hiteles vízjeleket) is, illetve a nyomtatást.


Krüger első jelöltjei a sachsenhauseni koncentrációs táborból érkeztek, és ez a létesítmény lett a Bernhard-hadművelet bázisa.



Hamisítás felsőfokon
A kódfejtés is fontos volt: Krüger el akarta érni, hogy hamis pénze ne csak a bolti eladókat, pincéreket és taxisofőröket tévessze meg, hanem jusson el egészen a bankokig - és lehetőleg a pénzügyi hatóságok pénzforgalmáig. Nagyra törő tervével nem egyszerűen a szerencsétlen magánembereket akarta tönkretenni: azt remélte, hogy az egész brit gazdaságot romba dönti. Egy ilyen jellegű és ilyen volumenű akció megdöbbentően magas szintű hitelességet és meggyőző sorozatszámokat igényelt.
Csapata 1942 közepére fényes sikerrel járt, és a következő két s fél évben több mint nyolcmillió bankjegyet állítottak elő, 5, 10, 20 és 50 fontosokban, melyek teljes "értéke" 132 millió fontra rúgott. Ez felülmúlta a Bank of England tartalékát is, sőt, valószínűleg a forgalomban levő bankjegyek 15 százalékának értékével is megegyezett.


Bernhardék bankjegyei a "hamisítószakma" mestermunkái voltak; még a szakértő szemét is képesek voltak becsapni.

Font hull az égből
Az eredeti elgondolás szerint ezt a pénzt szó szerint az égből pottyantották volna le Angliára, egész pontosan bombázókról, a tervezők pedig úgy képzelték, hogy a járókelők majd összeszedik, és elköltik, ezzel pedig zűrzavart okoznak. Mire azonban a hamis pénz elegendő mennyiségben és minőségben állt rendelkezésre, már nem volt mivel eljuttatni a célig. Németország vereséget szenvedett az angliai csata során, s mivel csapatai nagy nyomás alatt álltak a keleti fronton, a haderő nem tudott ennyi bombázót nélkülözni. Végül aztán alig valamennyit költöttek el ebből a pénzből, az is különleges műveletekre vagy feketepiaci vásárlásra ment. Ez önmagában persze hasznosnak bizonyult, de semmiség volt ahhoz a pénzügyi kataklizmához képest, amit eredetileg megálmodtak.
1945 elejére Krüger és csapata az amerikai dollár felé fordította figyelmét. A dolgok egész jól alakultak, mikor a háború véget ért. A vadonatúj bankjegyek jelentős része a palesztinai zsidó ellenállók kezébe került, ők pedig a britek elleni hadjárat finanszírozására használták fel.

Forrás: Michael Kerrigan, „II. világháború, tervek, melyek sosem váltak valóra 1939-1945”
Amennyiben tetszett a cikkem, shoutold!

A Bernhard-hadművelet
http://www.erepublik.com/en/article/2228968


Tisztelettel: Harcos82