[Vikat] Palju õnne ajaleht Vikat!!

Day 2,656, 13:36 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Küll see aeg ikka liigub kiiresti, eriti veel e-maailmas. Kui nn. „päriselus“ on täna (28. veebruaril) Vikati teine sünnipäev, siis e-maailmas võib julgelt öelda, et üks „päriselu“ kuu võrdub ühe aastaga. Sellisel juhul oleks ajalehe Vikat vanuseks 24 aastat. Kui aga tuua paralleele RL-poliitikaga, siis võiks ühe kuu pikkuse ekvivalent e-maailmas olla 4 aastat. Just nii tihti valitakse „päriselus“ presidenti ja riigikogu. Nõnda võib ka öelda, et just täitus ajalehel Vikat 96. tegevusaasta. Arvuta kuidas tahad, too erinevaid paralleele, tee mida iganes, igal juhul fakt on see, et ajaleht Vikat on ürgvana.

2 aastat on pikk aeg, väga palju on vahepeal juhtunud. Palju on juhtunud ja palju on tehtud. Siiski peab tunnistama, et Vikatil on olnud ka pikemaid puhkeperioode. Suvi nagu ikka on olnud aeg, kus e-maailm puhkab. Puhkab talvistest tegemistest ja võtab päikest. Suvi on see aeg mil e-kodanikke tõmbab „päriselu.“ Nii siis loodigi ajaleht Vikat talvel, 2013. aasta 28. veebruaril. Päeval mil, Vambola Vikat leidis endast jõudu ning tahet pakkuda konkurentsi tollel ajal kõige kuumemale väljaandele, Ahvileivapuule.



Ajalehe Vikat ajaloo võib jagada tinglikult viieks.


Esimene periood (1927-2044). Noorusliku entusiasmi ning eneseavastamise periood. Teadagi iga algus on raske, nii oli ka Vikatil. Võib öelda, et vormilt kõige nigelam kuid sisult perspektiivikas ning edasipüüdlik. Just siis ilmusid esimesed juba kultuslikud mäluturniirid ning ilmusid kõiksugused meelelahutuslikud artiklid alustades uuest perspektiivikast sportmängust, lõpetades genealoogia saladuste paotamisega. Siis olid e-Eesti ajakirjanduses vilkad ajad, ilmus siis ju igati regulaarselt ka legendaarne ajaleht Ahvileivapuu. Suure konkurentsi tõttu tekkis kahe väljaande vahel ka mitmeid konflikte, milledesse mõlemad pooled mõnuga õli tulle valasid.  Nagu paljud ilmselt juba teavad lõppes ajalehe Vikat esimene periood enneolematu perverssusega.


Teine periood (2170-2225). "Lõunamaalt" tagasi jõudnud Vambola Vikat haaras koheselt härjal sarvist. 2173. päeval algas järjekordne mäluturniir. Ajaleht Vikat hakkas ka kõvemalt rääkima ka poliitika teemadel. Saades inspiratsiooni kronor’i artiklist, kus ta siunas Riigikogu liikmeid ülimadala hääletamise aktiivsuse pärast e-eesti.eu foorumis- mis on Riigikogu töökeskkonnaks, andes sisuliselt alguse Riigikogu aktiivsusraportite traditsioonile. Alguse sai ka Suure küsitluse traditsioon, mis nüüdseks on katkenud. Aasta lõpu aegu, tehti ka luulekonkurss, millele kahjuks mitte ühtegi tööd ei laekund. 2013. aasta viimastel päevadel lõppes suure pauguga ajalehe Vikat teine periood.


Sellest ajast on pärit ka legendaarsed e-poliitiku 11 käsku:
*Ära hädalda mõttetute detailide pärast.
*Ära aja kiusu.
*Tee selliseid otsuseid, mis on parimad kogukonnale.
*Ära aja oma kasu taga.
*Ka sinu poliitiline vastane on inimene.
*Seaduste koostamisel lähtu lihtlabasest loogikast.
*Kõigil su tegudel on tagajärjed.
*Ära too maailma ega Eesti ajalooga paralleele.
*Kõik oma ettepanekud esita koos sisuka põhjendusega, fraasid nii on parem või mina tahan nii ei ole argument.
*Täida seadusi.
*Käitu nii, et sul ema ees häbi ei oleks.



Kolmas periood (2235- 2500
Kuna ajakiri Vikat lõpetas koos teise perioodi lõpuga ilmumise aga lugejad tundsid puudust Vikati e-Eestit edasi viivatest tabavatest ja palju furoori tekitavatest artiklitest, otsasid seni veel endale rakendust mitte leidnud tublid Vikati toimetuse ajakirjanikud ja toimetajad, Vikati kaubamärgi e-Eesti ajakirjandusmaastikule tagasi tuua. Lugupeetud kodanik Dodo Moron tuli appi ja disainis Vikatile nii logo kui ka päise. Kolmanda perioodiga katkes ka mäluturniiride traditsioon. Ajaleht Vikat võttis sõna majanduse teemadel, artikkel sai 55 kommentaari olles ilmselt Vikati ajaloo suurima kommentaaride arvuga artikkel. Alguse sai ka kuu parima kodaniku valimine. Igakuise parima valimise kõrval oli suurimaks ettevõtmiseks ajalehe Vikat ja Dk os'i koostöös valminud olümpiaennustus. Ajaleht Vikat andis ka oma panuse e-Eesti filmitööstusesse, valmis e-Eesti salajast elu kajastav dokumentaalfilm, Oscar jäi kahjuks tulemata. Suurte ponnistuste kiuste valmis ka hädine valijakompass, kuna aega jäi napiks ei saanud see päris selline nagu oleks tahtnud. Ilmus esimene artikkel etnograafilis-eksootiliste artiklite sarjast, esimeseks teemaks oli Vikat. Hilisemalt on avaldatud artikleid nii suitsukalast, suitsusaunast kui ka hobuniidukist. Kolmanda perioodi üheks võtmesõnaks on ka nali, nimelt ajaleht Vikat sisenes huumorisektorisse. 2014. aasta kevade konkurentsitult suurimaks skandaaliks oli Vambola Vikati valimine Eesti Rahvuslaste presidendiks. Vikati esimesest järjejutust ma parem ei räägiks. Intervjuud Ituura ja Viskajaga. Tähistati Vikati esimest sünnipäeva.


Neljas periood (2500-2635) Ajalehe Vikat neljandaks perioodi alguseks võib nimetada hetke kui lõpetati igakuise parima kodaniku valimine pikendades perioodi kahe kuu pikkuseks. Igakuine parima valimine kippus preemia autoriteeti devalveerima. Uudse katsetusend mäluturniiride aseaineks üllitati mitmeid artikleid sarjas "Kas teadsid, et...". Ilmus ka Vikati teine järjejutt, seekord kentsakast korteriühistust. Huvitav intervjuu Kronoriga. Aasta lõpus sai tehtud kokkuvõte Riigikogu aktiivsusest. 2584. päeval sai antud lubadus nummeroloogilise analüüsi avaldamiseks kuigi analüüs tõesti valmis jäi selle avaldamine soiku, lähitulevikus plaanime selle vea parandada. Ja ega neljas periood midagi vägapalju uut ei toonudki, pigem oli see korralikult sissetöötatud rajal sammumine. Kena jalutuskäik sügiseses metsas, kuigi vahepeal tuli lumi maha. Tähistati Vikati 675. aastapäeva.


Viies periood (2636-...) Mõnes mõttes lühikese, kuid siiski auväärse ajalooga ajalehe Vikat loominguline viies periood on kõige erilisem eriliste seas. See on seni olnud täielikult pühendatud e-Eesti tublidele kodanikele. Veebruar on ju kodanikukuu ja nii ilmub iga päev intervjuu ühe tubli e-kodanikuga. Kuigi minu selgeltnägemise võimeid on palju kiidetud, siis olgu sa üks kõik kui hea tuleviku nägija ei tea me ikka mida tulevik tuua võib. Ja ongi hea, muidu oleks ju igav. Nii jäävadki tulevikku ootama mitmed küsimused. Kui kaua suudab Vikat veel igapäevaste intekatega jätkata? Milliseid muutuseid on oodata e-Eesti legendaarseimas meediaväljaandes?



Ajalugu ajalooks, see kõik on möödas ning kõik möödunu elab meil veel väga kaua meie südametes. Siis ikkagi jääb üks asi arusaamatuks, kust võtab Vambola Vikat selle energja (oi nii lahe on endast kolmandas isikus rääkida 😁? Ega ma ise ka vist ei oska sellele hästi vastata, kuid siiski võib seda teemat natukene avada. Üheks peamiseks põhjuseks võib ilmselt tuua selle, et mulle lihtsalt meeldib kirjutada. See on nagu omamoodi teraapia, see aitab setitada mõtteid ning rahustada närve. Kuid siiski see ei ole ilmselt peamine. Kõige tähtsamaks motiveerivaks jõuks on ilmselt olnud lugejate positiivne tagasiside aga väga tähtis on ka hääled. Hääled on võibolla isegi tähtsamad kui toetussummad, mis artiklitega võib laekuda. See on ilmselt kõigile e-ajakirjanikele väga tähtis. Seetõttu kutsun ma üles võutma artikleid, kui see vähegi meeldib.





Järgnevalt väike ülevaade millised on olnud Ajalehe Vikat kujunduslikud elemendi😛


2239-2241: kujundas Vambola Vikat. Kasutuses kolm päeva



2241: kujundas Vambola Vikat. Kasutuses üks päev



2243-2448: kujundas Dodo Moron. Kasutuses 206 päeva



2449-2638: kujundas Dodo Moron. Kasutuses 190 päeva
Päis:

Separaatorriba:



2639-... (kujundas Dodo Moron)
Päis:

Separaatorriba:

Lõpetus:


Ma tänan kõik lugejaid, te olete parimad