Модест Петрович Мусоргски / Modest Petrovich Mussorgsky

Day 2,394, 07:44 Published in Serbia Netherlands by Starac202
СВЕ ЈЕ ПРОЛАЗНО, САМО СРБИЈА ЈЕ ВЕЧНА

Modest Mussorgsky / Maurice Ravel - Pictures at an Exhibition


Emerson, Lake & Palmer - Pictures at an Exhibition

Pictures at an Exhibition by Modest Mussorgsky


СЛИКЕ СА ИЗЛОЖБЕ, аутор Саша Свијић

Модест Петрович Мусоргски (рус. Модест Петрович Мусоргский, Карев, 1839 – Санкт Петербург, 1881.)

По звању је био официр, али је напустио војну службу да би се прикључио групи национално оријентисаних композитора „Руске Петорке“. По својој стваралачкој снази, по домету њеног деловања, по дубокој оригиналности свога уметничког става и начина на који га је у свом стваралаштву примењивао, Мусоргски је надвисио своје „саборце“.

Јединствен је по томе што је пут своје уметности обележио и осећањем мисије коју уметник мора извршити као члан друштвене заједнице. „ Схватам народ као велику личност одушевљену једном идејом. То је мој задатак који сам покушао решити .“

Мусоргски је реалист. Музика му служи за објављивање животне истине – он хоће да помоћу музичке уметности допринесе њеном откривању и истицању. Може се закључити да је био упућен на реч као саставни део свога стваралаштва. Величину своје уметничке концепцијев показао је управо у оним радовима у којима је текст битан, ненадокнадив елемент, а то су опере и песме, форме које ће он испунити новим, јединственим сарджајем.

Дела:

опере:
◦„Борис Годунов“
◦„Хованшчина“
◦„Сорочински сајам“
клавирски циклус: “Слике са изложбе“
симфонијска песма: “Ноћ на голом брду „
циклуси соло песама:
◦„Дечија соба“
◦„Без сунца“
◦„Песме и плесови смрти“

Слике са изложбе дугују свој постанак изложби цртежа и акварела преминулог композиторовог пријатеља, архитекте Виктора Хартмана, која је на Мусоргског оставила дубок утисак. Осетивши да би садржај неких слика могао бити изражен средствима музичке уметности, изабрао је десет и компоновао клавирску свиту. Садржајно, поједини одломци стварају занимљиве контрасте и припадају разноликим подручјима – то су час фантастичне слике, час призори из живота, час оживљавају епску прошлост. Међуставови, названи Променаде – Шетње, представљају једну тему варирану да покаже композитора који шета од слике до слике и зауставља се час овде, час онде и различита расположења у којима се налази.
Променада. У овом уводу се приказује Мусоргски који лута кроз изложбу, сада натенане, сада жустро како би се приближио слици која му је привукла пажњу, а понекад и тужно, мислећи на свог изгубљеног пријатеља.

Гном Музика овог става, контрасним темпима, са честим станкама, описује покрете малог гнома који смотано трчи на кратким ногама и смишља неку гадост. (Јер гноми су по својој природи врста патуљака склона таквим стварима.) А након учињеног злодела брже боље је побегао далеко од очију, што нам је Мусоргски дочарао последњим низом тонова. Овај пасаж се, иначе, сматра једним од теже одсвирљивих у целој клавирској литератури... http://slikesaizlozbe.wordpress.com

О аутору

Саша Свијић, професор клавира у Музичкој школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду.
контакт: sasasvijic@gmail.com

procitajte vise o ostalim stavovima/slikama od Saše http://slikesaizlozbe.wordpress.com/


Виктор Александрович Хартман (1834-1873.)
руски архитекта и сликар http://slikesaizlozbe.wordpress.com/
Viktor Hartmann


Руска Петорка http://slikesaizlozbe.wordpress.com/
The Five (composers)