За братството, дружбата и предателството между еНародите

Day 3,000, 07:10 Published in Bulgaria Bulgaria by Av1t0hol

Много хора които следят какво се случва сигурно са учудени защо през последната кампания руснаците се биха сериозно срещу нас, предполагам вече ясно се забелязва и това, че Чили вече не ни помага и се дистанцира все повече. Съответно, тръгнаха обвинения, сръдни, закани, както и самообвинения - че ние сме си отблъснали сами "приятелите", че трябвало да си направим харакири, но да не ги сърдим, и т.н. И едните и другите не са прави - Русия и Чили не са ни виновни с нищо, както и ние спрямо тях, но проблемът си е изцяло наш. Лично аз оставам с впечатление, че голяма част от еОбществото ни е с погрешни очаквания и разбирания за характера на международните отношения, били и те виртуални - от там идват и всички драми, които периодично ни спохождат. Обяснението на събитията е много просто и това е целта на тази статия.

Първо малко теория - като видя някой да обвинява други народи и държави че били коварни предатели, неблагодарници, а други че били лоялни и честни ми става винаги смешно. Международните отношения са сложна наука и тяхното изучаване през вековете е избистрило няколко теоретични модела - това което на вас ви се струва нередно и нелепо всъщност е много рационално поведение ако се смени гледната точка.
Смятам, че на еРепубликата най-точно пасва парадигмата от РЖ наречена "Политически реализъм", която има следните характеристики:

1. Недопустимо е междуличностни отношения като приятелство, любов, солидарност, предателство, коварство и т.н. автоматично да се пренасят и да се лепят на цели общности - не може даже на социална група, пък камо ли на национална държава - хората не са пионки, а индивидуалности -в рамките на една група може да изобилства от приятели, предатели и мошеници на едно място - не може да им се лепят масови етикети.
2. Националните държави, като сбор от индивиди се ръководят единствено от своите интереси - това ги е събрало заедно и това ги държи заедно - понятия като чест, достойнство нямат никаква стойност за общността ако заплашват нейното добруване или съществуване.
3. Международните отношения са игра с нулева сума - печалбата за един е загуба за друг - единствен мерител е силата - икономическа, военна - в съюзи се влиза само ако са изгодни, а да прецакаш останалите е висша ценност.

В общи линии е това, към него може да се прибавят и два фактора характерни само за ряпата и още повече усложняват живота на фейсбук маняците:
1. Тук политическите елити за разлика от РЖ се сменят всеки месец - може да си бил "приятел" с някой, другия месец на власт може да дойде "врагът".
2. Играчите умират много бързо - може преди година да си си давал задника за Чили, да си им спасявал бейби бума, да си им събирал хляб, да са те трили заради тях - и утре изведнъж това да не се помни от новите поколения и да те плюят по статии и да се чудят как елегантно да ти бият дузпата.

Като се приложи този модел (Той е от РЖ) може да се обяснят много неща - всъщност се вижда, че Русия и Чили играят играта така, както трябва да се играе, а балъците сме ние - те винаги са си гледали интересите, ние пък сме се вперили в някакви нереални фикции и после роним сълзи.
Като още един пример мога да дам отношенията ни с гърци и хървати - много от вас си спомнят, че преди няколко години бяхме страшно гъсти с гърците - даже имаше термин BulGreece - лично аз не съм виждал никой да налива толкова за нас колкото някои техни танкове - и кога удряха? - когато воювахме с Турция и особено с Македония - ще рече те си гледаха интереса, подобно е и положението с хърватите - докато удряха за нас бяха "приятели", после станаха "курви" и "предатели". С такова мислене никога няма да стигнем далеч.
Още един хубав пример са отношенията ни с държавата Иран - преди повече от 5 години с тях имахме "приятелство", дадоха ни важни региони под наем, после станаха предатели и ни "забиха нож в гърба", после пак минахме още един пълен цикъл от приятелство, до предателство - иранците тук ги наричаха най-големите "курви" в играта - един ден с нас, един ден с турците. И сега какво стана? - пак сме приятели, защото интересите ни съвпаднаха - "курвите" от Иран ги слагаме за СОД, бием за тях като луди и се кефим, че мачкат чалмите - ето ви пример, че политика базирана на интересите винаги минава и ще минава! Иранците и те я играят по-добре от нас играта.

Има една приказка - "на крива ракета и космосът й пречи". Е нашата е страшно крива - лепнали сме етикети на 3/4 от еДържавите - не можело да се съюзяваме със сърбите - били интерсчии, хърватите са курви, САЩ са боклуци, Полша -бонусчии, гърците коварни фермери дето удрят само в гръб, единствените светци май сме ние, Македония и Индия. Този удар по САЩ, че да спасяваме бейби бума на Индонезия беше върховна простотия - ударихме една от най-богатите еДържави, че да помогнем на друга дето почти не си е мърдала пръста за нас и винаги е водила откровено изолационистка политика - ето нас ни затриха заради тях, вкарахме рекорден демидж - къде са нашите "приятели" от Индонезия сега да върнат жеста? Няма ги и няма да дойдат никога, защото не са балъци като нас! С това не искам да критикувам Таблов - докара ни хубави емоции и самочувствие, раздвижи играта, но тази политика беше част от кривата линия, която следваме от самото начало, с някои дребни изключения.

Докато не излезем от модела за "братството" и "другарството" и не вкараме "интересите" в уравнението, все ние ще сме затритите и онеправданите.