Кратък наръчник на начинаещия политик

Day 2,347, 14:52 Published in Bulgaria Bulgaria by Garabeda

Току що сте влезли в играта и се чудите какъв да станете? Бизнесмен, войник, политик или медиен магнат? Последните две ще ви излязат най-евтино. В тази статия ще ви представя моето "ново 20" за политиката в е-Републик.



КРАТЪК НАРЪЧНИК НА МЛАДИЯ ПОЛИТИК

1. Изберете си партия от списъка. Имайте предвид, че само 5-те партии с най-много членове участват на парламентарни избори. Останалите имат шанс само в коалиция с някоя от първите пет (коалициите не са предмет на този наръчник). За членство в партия не се изискват пари, никой не може да ви изгони от партията, ако вие не пожелаете. Може да сменяте партии когато си поискате (не е препоръчително).

2. След като вече сте си избрали партия се свържете с партийния председател (ПП) и научете как може да бъдете полезен. Ще перефразирам един известен американски президент JFK: "Не питайте какво партията може да направи за вас, а какво можете да направите вие за партията!" Скайп, IRC канал, лични съобщения са най-честите средства за комуникация.

3. Кандидатирайте се за депутат. ПП има последната дума за това как ще изглежда партийната листа на изборите. Не очаквайте още след първия месец в играта да бъдете кандидат-депутат (освен ако не сте много нахал... нахъсани). Някои партии правят специален подбор, тестове и прочие за кандидат-депутатите. Пак повтарям - трябва да се намирате в топ 5 партия за да участвате на парламентарни избори.

4. Ако случайно ви изберат в парламента първото което трябва да направите е да се регистрирате във форума на е-България (ако още нямате такава регистрация). След това да прочетете Правилника на парламента. След това трябва да се въздържате от пускане на закони (особено пък без предварително обсъждане във форума). Преди да гласувате даден законопроект с ДА или НЕ се поинтересувайте от партийната позиция по въпроса. Повечето партии имат изградена такава, но това не ви пречи вие да имате собствена позиция. Все пак обаче, имайте предвид, че сте избрани от определена партийна листа и трябва да отчитате и партийната позиция. С времето ще се научите, кои закони се гласуват почти автоматично и кои не.

5. Ако не са ви избрали за депутат, винаги може да се "пуснете" в изборите за партиен председател (ПП). Тъй като ПП реди сам списъците, винаги може да сложите себе си на избираемо място в листата. За да ви изберат за ПП е нужно да имате добри връзки, много приятели, много пари, свободно време за спам или поне половината от изброените неща.

6. Една степен над депутатите са министрите в правителството. Правителството е виртуална група от няколко човека, които помагат на избрания президент на страната в управлението му. За да бъдете част от правителството трябва да се познавате с президента и той да ви има доверие (или да сте показали качества). Това съвсем не става само с 1 месец игра. Могат да минат няколко месеца (дори години) преди да стъпите в Министерския съвет. Макар че стоят над депутатите, ролята на министрите като механика вътре в играта е чисто представителна. Най-често министрите развиват своята дейност в чат-каналите, по вестниците, във форумите и пр. Те не гласуват закони, но могат да влияят със своите съвети върху президента.

7. Най-висшата форма на политиканстване в държавата е да станете президент. Обикновено президенти стават хора, които са показали качества, себеотрицание, жертвоготовност (най-често на личното си време) и прочие други субективни фактори. Опитът показва, че логичната крачка към президентското кресло е от позицията на Министър на външните работи или Министър на отбраната. Тези две министерски позиции дават най-големи международни контакти - нещо доста важно за президента. Президентът (заедно с партийния председател) са мажоритарно избрани - т.е. играчът получил най-много гласове става президент (ПП). Президентът може да бъде импийчнат (уволнен) от депутатите, но парламентът не може да бъде разпуснат от президента. Именно за това повечето републики в е-Републик са парламентарни. Изключение правят изтритите от картата страни - тогава президентът с неговия единствен глас може да взима редица важни решения за съдбата на държавата.

Гарабеда,
деветкратен президент на е-България,
емнайсеткратен министър на финансите,
тринайсеткратен депутат,
сумбурнайсекратен партиен председател,

един от основателите на най-старата (все още действаща) партия в страната (юни 2008 г.)