Петте най-опасни места за корабоплаване в света

Day 1,524, 09:41 Published in Bulgaria Spain by RobertPetrov

Здравей, драги читателю. Реших да напиша една малко по-разнообразна статия, различна от помията която залива емедията ни. Преди време излезе поредица от статии, свързана с авиацията, която ме вдъхнови да пиша за моята страст - корабоплаването, моретата и океаните. Смятам да започна с петте места които не са сред най-благоприятните за корабоплаване.

Ето я класацията:

1) Аденски залив

Аденският залив е разположен в Арабско море между Йемен и Сомалия. Чрез пролива Баб ел Мандеб се свързва с Червено море.



Аденският залив е жизненоважен за транспорта, особено за превозването на петрол в персийския залив, което е от важно значение за световната икономика. Близо 11% от превозения по море нефт в света преминава през залива. Именно този факт предразполага към пиратството възникнало в региона. То се превръща в глобален проблем през 2012 г. По определени оценки през 2011 г. пиратите са спечелили над 220 милиона долара. През последните години сомалийските пирати разпространяват дейността си във все по-обширни територии на Индийския океан обхващащ площ няколко пъти по-голяма от тази на Европа. Гарантирам ви, че отвличането от пирати е сред най-големите страхове на моряка, може би единствено след пожар на борда.



2) Берингово море, Северозападен морски път, Северен Ледовит Океан

Берингово море е разположено между Азия и Северна Америка. На север чрез Беринговия проток се свързва със Северния Ледовит океан.



Северозападният морски път е морски път през Северния ледовит океан, съединяващ Атлантическия и Тихия океан. Търсен векове от изследователи като вероятен търговски път, пътят за първи път е преплаван от Руал Амундсен през 1903-1906 г. До 2009 г. арктическата ледена шапка не позволява редовно плаване през по-голямата част от годината, но климатичните промени намалят площта и, което прави този воден път използваем за повече време.

Клипче на National Geographic за Северния ледовит океан. Цъкни върху снимката


Изключително ниските температури в този регион, множеството плаващи ледове както и честите силни полярни бури поставят тази "дестинация" на втора позиция в моята класация. Не се учудвайте, че и толкова на север става въпрос за корабоплаване. Съществуването на петролни кладенци в морето предпоставя придвижването на танкери и кораби за доставки. Освен това, тези региони са едни от най-богатите на риба и раци което кара много смели моряци да дръзнат да отидат толкова на север в търсене на препитание. Може би сте гледали предаването на Дискавъри - Смъртоносен улов, ако не сте ви го препоръчвам.



3) Проток Малака

Проливът Малака се намира в Югоизточна Азия, който свързва Андаманско море с Южнокитайско море и Яванско море. Дължината му възлиза на 800 км и има ширина между 50 и 300 км. На най-тясното си място е широк само 1,5 морски мили (2,8 км).



Проливът е от голямо значение за световната търговия и е един от най-натоварените морски пътища в света: между 20 и 25 процента от търговските кораби минават от там. Дневно проливът бива преминаван от приблизително 2000 кораба, които до днес стават обект на пиратски нападения.
Подобно на Сомалия и тук бедността води до крайни действия. Пример за това е станалото на 9-ти януари 2004. Танкерът "Cherry 201" бива отвлечен. След дълги преговори за откуп пиратите разстрелват 4 моряци.



4) Нос Хорн, проток Дрейк

Нос Хорн е най-южната точка на Южна Америка. Открит е през 1616 година от холандските мореплаватели Якоб Лемер и Виллем Корнелис Схаутен.



Още от древни времена, заобикалянето на нос Хорн през проток Дрейк е смятано за едно, от най-тежките изпитания за всеки мореплавател. Времето е основно ветровито и мрачно. Дъждове валят в големи количества, в голяма част от годината. Нос Хорн е често срещан в романите за мореплаватели и друга художествена литература. Един от най-известните романи, в който се описва нос Хорн, е Корабокрушението на „Джонатан“ от великия френски писател Жул Верн.



5) Южнокитайско море (Дяволско море)



Южнокитайско море е част от Тихия океан и е разположено на юг от Китай. Площта му е 3 500 000 км². В морето се намират архипелази от стотици острови, много от които са постоянно под водата което прави маневрирането между тях истинско предизвикателство. На всичко отгоре, този регион е известен с честите си бури, наречени Тайфуни. Като допълнение, не са редки и силните подводни земетресения предизвикващи огромни вълни цунами като това през 2004 година.

Препоръчвам ви едно много добро видео на Viasat Explorer, цъкни върху снимката.


Благодаря за вниманието! Ако ви е харесало моля за шаут:
Петте най-опасни места за корабоплаване в света
http://www.erepublik.com/bg/article/-1-1951436/1/20