Размисли за българската икономика.

Day 875, 07:17 Published in Bulgaria Bulgaria by nickname778

От край време се слушат разни ревове и крясъци за състоянието на БГ икономиката. Факт е че състоянието и не е добро и реших да нахвърлям проблемите накратко :

Нямаме high регион, което води след себе си ред беди :
- златото за ВСИЧКИ ресурси излиза извън страната
- прекалено голямо скупчване на работна ръка в производството, което доскоро беше основна причина за ниските заплати.
- най-големият проблем обаче е че всички в БГ работят в производственият сектор, което неминуемо довежда до свръхпроизводство което НЯМА как да отговаря на търсенето. За да унагледя казаното съм направил две графики за икономиките на 2 държави - една без high ресурси ( ние ) и друга със. Приел съм че заплатите в производство и добив са еднакви, както и че заплатите в двете държави също са еднакви.

Държава без high регион ( нашата демек ) :


Натиснете тук за по-голямо изображение

Всички 800 човека произвеждат хляб, пушки, подаръци и билети, което води до много продукция която 800 човека трябва да употребят. Понеже това не може да се случи се получава червеният ромб - застояла стока. Застоялата стока, води до понижаване на цените или до фалити. Фалитите няма нужда да обяснявам че не са хубаво нещо.

Държава с high регион ( демек не нашата 🙂 ) :


Натиснете тук за по-голямо изображение.

При нея 400 човека произвеждат хляб, пушки, подаръци и билети, а другите копат нещо ( желязо в случая ). Потребителите на основните продукти обаче отново са 800, но пък продукцията на основните продукти ( хляб, пушки и т.н. ) е наполовина. Няма условия за застояване на стока, значи икономиката е добре 🙂

Другият основен проблем при нас, са неопитните бизнесмени, които постоянно подбиваха цените и постоянно покачваха заплатите. Да речем че този проблем е лесно разрешим - стоиш и им гледаш сеира докато не фалират. Проблема е че фалират ли прекалено много такива, няма да има работа - а нямането на работа пак завърта спиралата в посока надолу. Хубавото е че желаещи да станат бизнесмени има, така че след Х време от тях ще се отсеят такива които могат да сметнат че работят на загуба.

Какви да се реши проблема ?

Ами много просто - отимваме си high регион. Как ще стане тоя номер не мога да кажа.
Докато се търси отговор на горният въпрос, ето какво според мен може да се направи или вече е направено :

- намаляват се данъците за определен отрасъл. Да става, но трябва да се направи с размах. Да вдигнеш или намалиш данъците с 2% не променя почти нищо. И като цяло тая история с данъците е преливане от пусто в празно - 1% или 15% от 0 продажби за деня са си все 0 лева, т.е. трябва да се вдигне потреблението, а не да правим данъчни облекчения ( а.к.а. данъчни подаяния )

- поддържат се ниски ценови нива, за да се стимулира скритият износ. Пробвахме го при нас и за съжаление не работи особено добре в нашият случай, защото както казахме бизнесмените са ни млади и освен неопитни са и не много богати. За да може да се разчита на сериозен скрит износ трябва да се произвеждат по-високо качество продукти, защото едва ли някой ще се вдигне да си купи 2 хляба q1, заради разликата от 0.03 злато 🙂.

- извеждат се хора от икономиката, които да не произвеждат, но да потребляват. Това се прави и мисля че има доста добър ефект ( ако го нямаше това съвсем щяхме да се сгромолясаме ).

- дотук бяха все неща пробвани или изговорени. Новото което според мен трябва да започне да се прави е държавата да започне да харчи и да стимулира икономиката. Реално в момента завишените приходи в хазната са заради повишените цени и заплати, което обаче спира и малкото скрит износ които съществуваше досега, освен това българите в чужбина ще виждат все по-малко смисъл да пазаруват от БГ като досега заради малката разликата. В този случай държавата трябва да започне да стимулира икономиката. Най-простият начин - вместо всички пушки за армията да са от държавните пушки, 30% от парите да отиват в частните производители, като този процент постепенно да се увеличава. Така или иначе държавните пушки вече са преполовени и не може вечно да се разчита на тях. Същото важи и за билетите, макар че там фалитите трябваше да ги има, просто защото няма достатъчно пазар за тях.
Някой ще каже че е планова икономика, други ще кажат - стимулира се един сектор, а друг не.Както искайте го наричайте, но го предпочитам пред фалиране на половината ни производители.
Разбира се трябва да има и някакъв механизъм за защита от изгнагляващи бизнесмени които като им се продава продукцията на държавата да слагат 20-30% надценка. Най-простото е пазенето на 5000 пушки в държавната фирма, които ако има случай на изнагляване да се използват от държавата пък те сами ще свалят цените.