Interjú Gasparus Magnus orosz nagykövettel

Day 671, 13:00 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Hogyan lettél orosz nagykövet?

Ez egy fura sztori volt. Nos, röviden: charlie50 külügyminisztersége alatt szó volt róla, hogy szükség lenne oroszul is tudó emberre. Akkor ez annyiban maradt, majd ő lemondott, és el is felejtkeztem róla igazából. Majd jó hónap múltán danzo234 írt, hogy számba veszi a nagyköveteket, s én az vagyok. Mondhatom, meglepődtem, én sem tudtam a kinevezésről.


Milyen orosz nagykövetnek lenni?

Igazat megvallva, eddig gyakorlatilag semmit sem csináltam csak és kifejezetten e miatt. Rákérdeztem kezdeti buzgalmamban, hogy milyen a stratégiája a kormánynak Oroszország irányában, mert sajtójelenlét, ilyesmi kellene, de a szabvány: látogasd a külügyi előadásokat-választ kaptam. No meg azt, hogy egyelőre ne lépjek fel hivatalosan.

Az oroszokkal milyen gyakorisággal egyeztetsz?

Az előzőekből kifolyólag hivatalosan nem teszek ilyet.


Milyen az orosz-magyar diplomáciai viszony?

Amennyire látom, szívélyes, ezt így hívják a diplomáciában.


Az oroszok mennyire tartoznak a PEACE tartós szövetségesei közé?

A higgadt többség, és gyakorlatilag a teljes politikai „osztály” elkötelezett a PEACE felé. Tudják, mit köszönhetnek a tagságuknak. Persze, ott is ott vannak új „akarnokok”, akik nem emlékezhetnek a román vagy norvég megszállásra, ők kiabálnak, meg feszegetik, hogy kívül jobb lenne.


Az oroszok mennyire elégedettek a PEACE beli státuszukkal?

Akik számítanak, látják, hogy egyelőre még másodhegedűs szerepet tudnak eljátszani, erejüket reálisan felmérve. Persze, céljuk, hogy Indonézia és Magyarország mellé lépjenek.


Az oroszok hogyan állnak Észak-Kaukázus és WSR kérdéséhez?

Korántsem olyan fontos kérdés, mint Ural volt. Persze, nacionalista szájtépés egy kisebbség részéről van, mint mindenhol Kelet Európában. Tudják általában, hogy előbb-utóbb visszakerülnek, de nem sürgős létkérdés a dolog.


Az oroszoknak mi az álláspontjuk az ukrán helyzettel kapcsolatban?

Van egy párt, s egyének, akik a szláv uniót Ukrajna bekebelezésével kezdenék, amúgy is megvan a nosztalgia a „Birodalom Déli Területei” iránt. Ideiglenes alakulatnak látják általában, amit majdan fel lehet darabolni.


Milyen a jelenlegi román-orosz kapcsolat?

Rossz. Mondhatni, nagyon rossz, s ez nekünk jó. Ők nem to-zhatóak már, nem mindenki felejt úgy, mint az ukránok. No meg Románia is jóval kisebb gondot fordít Oroszországra, gondolom, fölösleges is lenne. Történelmi ellenfeleik (Lengyelország, Svédország, sőt, az USA) Románia szövetségesei, ez is determinálja a hozzáállást.


Az oroszoknál mennyire fontos az amerikai hadszintér?

Ez az abszolút prioritás. Gondoljunk bele, a Kelet-Európai enemzeteknek mindegyikének megvan a való világbeli monomániája valamely szomszéddal szemben: lengyel-német, szerb-horvát, magyar-román, nos, nekik a XX. század úgy telt, hogy az USA egy furcsa kettősséget váltott ki. Irigyelt és lekörözendő, utánzott és gyűlölt. Most itt, az erep világában sokan azért regisztráltak, hogy legalább itt az Egyesült Államok fölé kerekedhessen Oroszország.


Milyen elképzelések vannak náluk a háború lezárására vonatkozólag?

Több is felmerült, sajtószinten persze. A totális győzelemben még reménykednek sokan, USA elfoglalása, hogy az mpp-iket kikapcsolhassák. Békevágy nem jellemző.


Az orosz belpolitikát mi foglalkoztatja mostanság?

Pártharcok, impeachment az elnök ellen, mert nem volt gépközelben mikor lenni kellett volna (azt írta, hölgytársaságban volt, én megértem😉), szóval nem jobb, mint itthon.


Ural visszaadása hogy hatott az orosz gazdaságra?

Szárnyalni kezdett, nézzük csak meg a GDP adatokat, torzítanak ugyan, de akkor ugrott meg nagyon. Tényleg hiányzott a gazdaságukból a vas.


Az orosz társadalomra hogyan hatott Ural visszaadása?

A szájtépő nacionalistáknak kis időre befogta a száját, de hát természetükből fakadóan nem volt ez hosszú szilencium. A többség látta megvalósulni a szerződést, amire azért előtte gyanakodtak, így hasznunkra vált.

A külföldi munkások mennyire jellemzőek az orosz gazdaságban?

Ma már nem igazán, talán pár bányavállalatnál.


Milyen a jelenlegi orosz növekedés és hol tart náluk a kezdők támogatási rendszere?

Van egy stabil napi növekedésük, valami hasonlón dolgoznak most, mint a mi Szociális Minisztériumunk, de le vannak maradva még.


Mely országokat tartják a leginkább barátinak és kik a legfőbb ellenségeik?

Attól függ ki? Vannak a szlavofilok, közös halmazt alkotnak a nacionalistákkal, akik Szerbiát és valamennyi pravoszláv államot barátnak látják, mást nemigen. A realisták most azokat kedvelik, akik az észak-amerikai hadjáratban segítik őket.
Ellenségek? USA első helyen, a többiek csak másodsorban, még ha olyan országok csipkelődnek is, mint Észak-Korea annó, vagy Norvégia most.



Az interjút készítette: Bosko Balaban