Biuletyn informacyjny - Analiza rynków; podsumowanie miesiąca sierpnia

Day 2,117, 03:56 Published in Poland Poland by Narodowy Bank Polski


Biuletyn Informacyjny NBP.

Ważne linki

Dochody ePL możemy obejrzeć tu http://ct.egov4you.info/
Podział przychodów możemy zobaczyć tutaj: http://tnij.org/podzial_kasy
a podział dofa pomiędzy poszczególne grupy można sprawdzać pod linkiem http://tinyurl.com/b67skar



Witam,

Kolejny miesiąc za nami, w dzisiejszym artykule znajdziecie wykresy oraz krótką analizę tego co się w ostatnim czasie działo na rynku.

W sierpniu Plato uraczył nas zmianami podatków, dotychczas obowiązujący Income Tax został zastąpiony przez Work Tax. Zmiata ta dotknęła głównie producentów raw, których działalność była dotychczas nieopodatkowana, w przeciwieństwie do broni i chleba, gdzie poza wprowadzonym Work Tax płacimy VAT.

Dla przypomnienia wartość płaconego Work Tax zależy od dwóch czynników. Pierwszy to stawka podatku, który wynosi obecnie 2%, drugi to średnia płaca. Ta z kolei jest zależna od płacy minimalnej, za którą pracuje się m.i. w firmach bojówkowych oraz płacy rynkowej. Należy zauważyć, że do ustalenia średniej płacy przyjmowana jest płaca netto z ostatnich 30 dni, dlatego przypuszczalnie czeka nas jeszcze wzrost płacy średniej. Jest to spowodowane “wymianą” płac opodatkowanych 15% podatkiem income tax na obecne płace opodatkowane podatkiem 2%.
Obecnie wpływy do CT z podatków kształtują się na zbliżonym poziomie, nawet z lekką tendencją wzrostową, do tych, które osiągała ePL przed zmianami.
Innym tematem jest czy obecne wpływy będą pokrywać potrzeby ePL w zmieniającej się rzeczywistości, szczególnie przez pryzmat CO (Combat Orders).

Wpływy do CT po zmianie podatku



Wpływy do CT przez zmianą podatku


Celowo pominięto dwa dni - 2089 i 2090 - dni kiedy obowiązywał Work Tax 15%
Należy pamiętać, że o wysokości wpływów do CT decydują misje, eventy jak również podpisywane MPP.




Rynki

GOLD



W dniach 29.07 oraz 29.08 pojawiły się kontrakty i miały one wpływ na wzrost ceny golda, spadek to pojawienie się eventu.

Rynek pracy



Dotychczas każdym misjom czy eventom towarzyszył wzrost płac, a po ich zakończeniu obserwowaliśmy spadki. Prawdopodobnie pojawienie się nowych firm Q7 i perspektywa kolejnych eventów, dotychczas odbywały się one bardzo systematycznie, spowodowało, że producenci q7 gromadzą broń w magazynie w celu sprzedaży jej z większym zyskiem w trakcie np misji to przekłada się na zwiększenie zatrudnienia. Zauważalne jest również starzenie się naszego espołeczeństwa oraz zmniejszenie liczby obywateli, co również może mieć przełożenie na płace.

Food



niebieski - Q1
czerwony - Q2
żółty - Q3



niebieski - Q4
czerwony - Q5
żółty - Q6




niebieski - Q7

Zmiana podatków wpłynęła na wzrost cen chleba. Był to wzrost chwilowy i po ustabilizowaniu się rynków, ceny chleba zaczęły spadać. Obecnie kształtują się na poziomie podobnym jak przed zmianą podatku lub delikatnie wyższym.

Wepon



niebieski - Q1
czerwony - Q2
żółty - Q3



niebieski - Q4
czerwony - Q5
żółty - Q6



niebieski - Q7

W przypadku broni niższych Q (Q1-Q3) zauważyć można wzrost cen w czasie eventu oraz sukcesywny spadek poza wspomnianym okresem, wydaje się, że na te rodzaje broni nie miała wpływu zmiana systemu podatkowego.
W przypadku broni Q4-Q6, można zaobserwować lekki skok cen w trakcie eventu i spadek tuż po nim oraz kolejny skok po zmianie podatków. Z początkiem września obserwujemy spadek cen.
W przypadku broni Q7 w prezentowanym okresie zaobserwowaliśmy wzrost cen związany z eventem, minimalny spadek tuż po oraz kolejny wzrost, tym razem znaczący z chwilą pojawienia się nowego podatku. W tym wypadku widać również, że rynek zaczyna się stabilizować i cena broni spada.

RAW



Rynek zarówno raw food jaki i raw weapon w ostatnim czasie wykazuje dużą stabilizację, chciałoby się powiedzieć, że trudno wypatrywać tu zmian. Jedyne nad czym warto się zastanowić, to fakt czy kolejne misje nie przyczynią się do wzrostu cen raw weapon.



Dziękuję za wspólnie spędzony miesiąc, wszystkim życzę podejmowania samych trafnych decyzji inwestycyjnych.

MGiF
Takelbery