[eNDecja] ePoraNDnik dla wszystkich + FuNDacja dla początkujących

Day 1,809, 11:29 Published in Poland Montenegro by Avenged7fold


Przed nami jeszcze długa droga

Nie jeden na nas czeka trud

Z wiarą w zwycięstwo, z wiarą w Boga

Do Wielkiej Polski idziem wrót


Fragment pieśni śpiewanej w latach 30-ych przez sekcję młodych Stronnictwa Narodowego



W związku z ostatnimi zajściami związanymi z włamywaniem na konta, postanowiliśmy przedstawić kilka prostych zabezpieczeń. Prosimy przy tym pamiętać, że w dobie tutoriali włamów zamieszczanych na jutubie na 100% uchroni nas jedynie ostrożność. Pocieszeniem jest fakt, że zdecydowana większość hackerów to zwykli lamerzy, napotykając pierwsze trudności odpuszczają i szukają innych ofiar, natomiast hakerzy utalentowani zajmują się poważniejszymi akcjami niż przejęcie komuś konta w eRepublik.

Od czego należy zacząć?

1. Aktualny antywirus.
To podstawa, bez niego zwykły Onet.pl jest dla naszych danych i systemu śmiercionośnym zagrożeniem. Jeśli nas nie stać na komercyjne rozwiązania (NOD32, Norton AntiVirus, Kaspersky Internet Security 2013) to wgrajmy któryś z darmowych: avast! Free Antivirus, AVG Anti-Virus Free Edition, Panda Cloud Antivirus.

UWAGI:
Należy pamiętać, by w systemie był zainstalowany wyłącznie 1 program antywirusowy. Dwa jednocześnie są jak żona i kochanka. w jednej kuchni. z nożami w rękach... 🙂

2. Windows update (aktualizacje systemu) i inne.
Ja wiem, że te wszystkie wyskakujące okienka nachalnie proszące o aktualizację są upierdliwe, ale bez nich nasz system operacyjny jest dziurawy jak kask Niemca po przejściu ePolski. Ważne jest również sprawdzanie aktualności Flash Player i Javy w używanej przeglądarce.

UWAGI:
Podczas niektórych aktualizacji system prosi o restart, jeśli zaakceptujemy, idiota bez pytania pozamyka nam wszystko co otworzyliśmy. Jeśli nie zapisaliśmy - przepadło, także prosimy zachować czujność.

3. Adresy e-mail.
Idealnie by było, gdyby do każdego serwisu/gry/portalu był inny e-mail. Jeśli nie, to przynajmniej do tych najważniejszych. Każdy szanujący się internauta ma co najmniej trzy e-maile: 1 oficjalny, 1 do zarywania lasek, 1 do gier 😛 Pamiętaj o tym, aby odpowiedzi na Twoje pytanie pomocnicze nie można było znaleźć na jakimikolwiek profilu facebookowym czy innym, bo siara 😐

UWAGI:
Jeśli w grze logujemy się poprzez e-mail - znajomym z tej gry nie podajemy go. Podajemy np. ten od zarywania lasek :>

4. Ustawianie haseł
Im bardziej skomplikowane, tym lepiej. Jesteś Zdzichu i hasło masz zdzichu - błąd. ale już: zDzi#u1 całkiem przyzwoite. Zasada: minimum 1 duża litera, 1 znak specjalny (np.: !@#$%^&) 1 cyfra.

BARDZO WAŻNE: każdy portal, każdy serwis, e-mail, nawet strona zbieraczy kapsli po piwie: stosujemy inne hasło! Gdybyśmy wszędzie mieli takie samo, wystarczyłoby złamać w jednym serwisie/portalu itp. i w pozostałych jest pozamiatane.

ufff uzbierało się tych haseł od cholery, jak to wszystko spamiętać? Jest taki programik do szyfrowania: TrueCrypt. Tworzymy w nim plik, który po podaniu hasła jest przerabiany na wirtualny napęd (np. dysk P). tam zapisujemy sobie wszystkie hasła. W ten sposób pamiętamy tylko jedno do truecrypta, a nie 3465676744.

Plik można oczywiście kopiować dowolnie, lepiej mieć kilka kopii na wypadek awarii nośnika.

UWAGI:
Jeśli jednak zapomnimy hasła do truecrypta, nie pomoże nam nawet PPP 🙂


Podsumowanie:
4 punkty, proste, oczywiste, wręcz banalne, jednak wielu użytkowników naraża się niepotrzebnie na nieprzyjemności lub wręcz utratę dorobku wirtualnego życia 😛 A po co?


Na koniec zapraszamy do hojnego dotowania FuNDacji Promieniotwórczej, a młodszych graczy do korzystania z jej wsparcia!



Pozdrawiam
Gerald666


ps

Jeśli ktoś (bez względu na przynależność partyjną) ma jakiekolwiek pytania, wątpliwości bądź problemy z konfiguracją Truecrypta, zapraszam na priv.