Топ 5 на най-великите битки в съвременната българска история (Част 2)

Day 1,767, 09:33 Published in Bulgaria Bulgaria by cock91
3. Обсадата на Одрин (1912-1913)
Обсадата на Одрин ще я опиша в няколко статии.

Превземането на одринската крепост слага край на Бълканската война, в полза на съюзниците. Обсадата на Одрин е траела от октомври 1912г. до 26 март 1913г. В обсадата са участвали български и сръбски войски, под общотот командване на ген. Никола Иванов. Решителните пробиви на източния сектор от крепостта е извършен под командването на ген. Георги Вазов и ген. Владимир Вазов.
Обсадата е известна и с една от първите случаи на действия на бойна авиация.

Одринската крепост е модернизирана от германски инженери в навечерието на Балканската война. Отбранителните съоръжения са разположени на три позиции - предна, главна и тилна. Предната позиция се намира на 9 до 11 километра от града и се състои от окопи и укрепени огневи позиции за артилерията. На разстояние 0,5 до 3 километра от града, върху редица естествени хълмове край него, е изградена главната позиция, състояща се от 24 каменно-землени и 2 стоманобетонни форта, които отстоят на около километър един от друг и побират по 300 войници. Между фортовете са разположени стрелкови окопи с площадки за картечници и големокалибрени батареи, защитени с бетонни съоръжения. Отделните позиции са свързани със съобщителни окопи, а между тях има сложна система от преградни ровове, заграждения от бодлива тел в 5-6 реда, вълчи ями и фугаси. В северозападния сектор на отбраната е прокопан ров с дължина 800 m и възможност за наводняване. Последната, тилна позиция е разположена в самия град. По това време крепостта е била известна като непревземаема.
Гарнизонът на Одринската крепост, под командването на артилерийски генерал Шукри паша, се състои от шест редовни пехотни полка, три запасни дивизии, пет артилерийски полка, два инженерни батальона, пет картечни роти, една рота от сапьори и телеграфисти, пет ескадрона кавалерия. Те са групирани в 5 дивизии и 2 самостоятелни полка с общо около 70 000 войници и офицери, 524 оръдия и 20 крепостни картечници.
Османското командване разполага и с две радиостанции, които са успешно заглушени от обсаждащите войски, пръв подобен случай във военната история. Макар, че населението на града е набъбнало от бежанци и достига 170 000 души, той е добре запасен с продоволствие и е подготвен за продължителна обсада.

На снимката се вижда пристигането на обсадната артилерия на 3 ноември 1912г