Стара имена српских градова (ФОТО)

Day 3,168, 01:45 Published in Serbia Serbia by Seksi Azhdaja

Ћао свима!

Простори на којима живимо били су дом многим народима, не само нама, па су кроз векове сви они имали своја села и градове, као и своја имена за исте. Од Трибала, Дарданаца, Илира, Келта, преко Римљана, Дачана, Гета, Гепида, Хуна, Лангобарда, Авара, до Словена и Срба, Угара, Турака, Немаца...

Ево само малог броја наших данашњих градова, тј. имена која су носили у ближој и даљој прошлости.

1. Суботица. Кренимо од севера ка југу. Прво име Суботице било је Сабатка. Будући да је настала у Краљевини Угарској, Суботица је прво имала мађарско име које долази од речи szabat - слобода.



2. Зрењанин. Пре данашњег имена, које је добио по презимену народног хероја из Другог светског рата, Жарку, званом Уча, град је кратко, од 1935. носио име Петровград, у знак захвалности почившем краљу Петру Првом Карађорђевићу.

Ипак, право старо име насељу било је Бечкерек и град га је носио од настанка. Иако су неки хтели наћи српско етимолошко упориште у имену, то је практично немогуће, и логика се окреће угарском добу и језику. Бечкерек је дошло имена великаша који је држао овај део Баната Бечеу, док је керек означавала шуму, честар, тј. растиње ког је било у изобиљу у 14. веку.



3. Шабац. Град чивијаша постојао је још у Средњем веку. Тада се звао мало другачије - Заслон, највероватније јер је био заклоњен, тј. наслоњен на Саву и рукавац са друге стране, па је изгледао као острво. Постоји и опција да име дугује Сасима који су радили у руднику на Церу, а чију су руду откупљивали Дубровчани, чији архив и садржи најстарији помен Заслона.



4. Костолац, мало али због рудника угља важно место по ред Дунава, у давна времена био је веома битно насеље. У античко доба ту је био Виминацијум, огроман град који је чак имао и камп за једну легију, док се у Средњем веку близу налазило било насеље и тврђава Браничево, по коме данас област носи име. Додуше, Браничево је било у данашњем селу Стари Костолац, али суштина се не мења.



5. Чачак. Данашње име и није баш етимолошки слатко. Долази од турске речи за муљ и блато. У времену Немањића име месту било је Градац (Моравски) и ту је столовао брат Стефана Немање С(т)рацимир. Како су Немањини потомци скрајнули изданке Мирослава и поменутог Страцимира, тако је и Градац бивао запостављен, поготово јачањем Ужица у каснијем делу српског средњег века.



6. Краљево. Кажу да Чачане нико не воли од суседа. Нити Ужичани, нити мало даљи Крагујевчани, а ни Краљевчани, чији је град носио више имена кроз историју. После Другог светског рата беше то Ранковићево, али не задуго. Пре него што је Обреновића Србија постала краљевина, овај град био је Карановац.

Најстарији назив био је Рудо Поље, да ли због земље црвенице или због каквог црвеног пољског цвећа, не знамо. А тек зашто је од црвеног под Турцима поцрнео (кара = црно)?



7. Kњажевац. Од доласка Турака звао се Гургусовац, да ли и пре, не зна се. Надев је дошао од голуба гургусана, једни кажу. Могуће је, будући да се у Антици близу налазио римски посед Колумба (голубица). Други пак истичу да долази од турских речи Гјургју и су, тј. Ђорђева вода. Нађу се и трећи и четврти.

Ипак, већ преко 150 година место име носи у част кљаза Милоша. Доказ колико је наш народ склон полтронству. Обреновићима у част назвали су Обреновац, Александровац, Краљево, Горњи и Доњи Милановац, Карађорђевићима су поклонили горепоменути Петровград, свемоћном Леки Ранковићево, а Титу, ко то не зна, шта да му радимо.



8. Куршумлија је, ваљда се разумемо, турског порекла. Мислим на име. Ако мислите да личи на реч куршум, на добром сте трагу, пошто су и меткови и кровови од цркава углавном прављени од олова, а турски превод овог метала дао је име месту.

Ранији назив била је Топлица, док је тамо као један од браће столовао Стефан Немања. У свом мандату удеоног кнеза, он је подигао по цркву светом Николи и Богородици, прве задужбине два века дуге династије, а кровови богомоља беласали су се на сунцу, па отуда и касније име Бела Црква, тј. Беле Цркве. Турци дошли и превели име. И ето.



9. Лесковац. Један од већих градова у земљи и међу највећим општинама, пре назива који дугује лесковом дрвету ког је у изобиљу покрај воде, био је Дубочица, тј. Глбочица (у старом нам језику дубоко се казало глбоко) и то је име носио још у 11. веку, када га је цар Источног римског царства дао Немањи на вечни дар, још док Немања није био главни баја, већ кнез у малопре описаној Топлици.




10. Могу ја још, али би и ви могли коментар. Треба ми их 25 комада.

Србија је лепа док је њени људи воле и чувају,

Секси Аждаја.


П.С. Поделите да брже окончам мисију. А може и воте 🙂.

Стара имена српских градова (ФОТО)

http://www.erepublik.com/sr/article/-1344-2606903/1/20