Деветдесет и петата годишнина от Договора

Day 2,564, 09:50 Published in Bulgaria Bulgaria by Nortee

На 27.11.1919 година е подписан Ньойският договор слагащ край на участието на България в Първата световна война.Последиците са катастрофални и няма нужда да ги изброявам,но все пак ето от Уикипедия - Според договора България трябва да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци Западните покрайнини - села в Кулско, областите около Босилеград, Цариброд и Струмица. Антантата поема под управление Беломорска Тракия, но става ясно, че тя ще бъде дадена на Гърция. Потвърждава се румънското владение над Южна Добруджа.

Безпомощността на българската държава се използва безмилостно от нейните тогавашни съседи.

През лятото на 1919 г. Белград изпраща мемоар до френския премиер Жорж Клемансо, където се настоява цялата българо-югославска граница от река Дунав до Беласица да се премести от 20 до 70 км навътре в територията на България с обща площ над 13 000 кв. км площ (вкл. Видин, Кула, Белоградчик, Трън, Цариброд, Босилеград, Кюстендил, Струмица и Петрич) и население от половин милион българи е наречено от Белград като „чисто сръбско”. Като допълнителни съображения били изтъкнати и стратегически мотиви за сигурност.

Гърция проявява претенции за Западна Тракия, въпреки че шест години по-рано, през 1913 г. дотогава османската област е преотстъпена на България. През 1919 г. Атина решава да лиши София от беломорски излаз. Без значение остава българският контрааргумент, че липсва промяна в етническата характеристика на областта.

Румъния присъединява Южна Добруджа, въпреки противоречия между великите сили, но стратегическото положение на Румъния и отредената ѝ роля на поемащ буфер спрямо Съветска Русия, определят Румъния да стане първостепен балкански фактор.

Разнообразното население на Балканите става база за фалшифициране или преувеличаване числеността на дадена група. Възниква пазар за купуване на мнения на "независими" чуждестранни представители от Западна Европа. От голямата цена за "независимо" експертно мнение се възползват експерти от ниво политик, дипломат до интелектуалец, занимаващ се с история, етнология. Счита се че в този период започват фалшификации относно състава на населението в различните балкански региони.


Губи се излаза на Бяло море и малък,но и важен участък от района на Арда,само участъкът от Свиленград до река Тунджа остава в България.
Ето и още териториални загуби за нас в полза на съседните врагове-

В частта военни споразумения е ясно-армията е сведена до минимум,налага се разрушаване на всички укрепления в страната.
За Русе и региона този договор е връщане назад.
Както бях писал преди време,Русе е важен център във всяко едно отношение преди тази война,то след края на войната и този злобен договор "Малката Виена" запада икономически и вече не е град от първостепенно значение.Почти всички консулства се закриват и остават само две.Идеята за трамвай не се осъществява,чак през 1940 година започва да се усеща някакво развитие,но са загубени цели двадесет и една години(и капитал от 40 млн. лева само за периода 1919-1920)!!!,години в които е можело да се развива не само България,а и Русе.
Така враговете на България си осигуряват временно спокойствие за тях,но Лъвът никога не се предава!Русе също не се предава и днес отново е Перлата на Дунав!
Бъдете здрави,живи и винаги обединени в битките и живота,и бой докрай за България!