[МВнР - ДК] Посланици, разузнавачи..

Day 2,338, 08:45 Published in Bulgaria Singapore by Bulgarian Diplomatic Corps


Здравейте,

смятам, че дипломатическия корпус не се радва на такива внимание и интерес каквито би трябвало, и ми се иска да променя това.

Първо - що е то дипломат? Първа асоциация - някакви хора дето се разхождат из чуждите страни, ходят по приеми, ползват се дипломатически имунитет. Защо е този имунитет?

Макар да се смята, че съществуват още от прастари времена дипломатическите права са установени в средата на 17 век в Европа, и се разпростират по света. През този период допълнително се развиват правилата на съвременната дипломация. Най-високият ранг на представител е посланик. Той е благородник, а рангът му варира от престижа на държавата, в която е назначен. Посланиците и благородниците с малко опит в чужбина имат нужда да бъдат подпомагани от служители в посолството. Такива служители са изпращани на дългосрочни задачи и имат повече познания за страната-домакин. Персоналът на една средновековно посолство включва служители от всякакви професии, включително и някои, които са посветени на шпионаж. Вероятно заради тази дейност, а и заради необходимостта от връзка между страните въпреки този риск, се е появила нуждата от дипломатическия имунитет.



Защо да бъдете посланик в еРепублик?
Защото е интересно, осбено ако сте в не съвсем приятелска страна. И защото може да сте от полза за нашата страна, ако сте добър посланик.
Също така ще поупражнявате езици, ще се запознаете с нови хора по света, ще придобиете нов опит, ще се занимавате с нещо, което може да бъде много интересно. И не на последно място ще имате допълнителен източник за приходи плюс предимства в разни посоки.

Да си посланик е интересно, защото посланиците са не само пратеници на добра воля, а и разузнавачи. Това се отнася естествено за страните, с които не сме в приятелски отношения. За там остава ролята за задълбочаване на приятелството, информирането за различните дейности и събития и пр. Що се отнася до страните, с които не сме в приятелски отношения, тук вече идва и скритата страна на посланичеството, а именно разузнаването.

Посланикът в една такава страна се явява очите и ушите на еБългария. Следи пресата, но не само, завръзва приятелски отношения с ръководствата на страните, следи форум и ирк и така понякога попада на интересни нещица 😉, които могат да бъдат от полза за нашата или приятелски страни.

В тази връзка, а и заради невъзможността по някакви причини на всички посланици да пишат статии, въвеждам нов начин за отчет на дейността на посланиците - чрез едни форми, до които ще имат достъп само те и аз, и ако пожелае съответния външен министър. Там те ще могат да съобщават за интересни неща, които не стигат за статия, или пък не са за статия.
Така че, ако има хора, които обичат да се ровят и да са нещотърсачи демек разузнавачи, моля да заповядат. Има работа за всички и понякога е страшно интересна 🙂
Пък и вече ще имате възможността да предоставяте информация не само чрез статии, което ще улесни тези, за които това е бреме по една или друга причина.
Така че, не се майте, ама се впускайте в приключението! 🙂

Списък със свободните страни.
Пишете ми, ако се решите.🙂



За дипломатите, от българския посланик П.Воденски, който е бил посланик в Анкара, Молдова и Кипър:
“- Добрият дипломат е този, който успява да си върши перфектно работата и да изпълнява задачите си, а те са с дипломатически средства да защитава интересите на своята държава пред чужди представители и в чужбина.
- Има ли мода в дипломацията?
- Времената се променят, но задачите на дипломацията - не. Дипломатите са очите и ушите на държавата в другата страна. Това е така от памтивека и няма да се промени. Нямат значение техниките и подслушването, нито пък хакерството. Живият контакт е незаменим.
Дипломацията върви ръка за ръка с разузнаването. Когато се събира информация, не е достатъчно да кажеш: „Виж сега, аз знам нещо, което никой друг не знае”. Това е само първата стъпка. Втората е да разбереш това, дето го знаеш, какво отношение има към твоята държава, как ще се отрази на нея и ти можеш ли да го използваш така, че да направиш нещо за своята държава. После, когато дойде време да го съобщиш в София, да го съобщиш заедно с твоето предложение, пък от там насетне остава отговорност на политиците дали ще се съобразят или не, дали ще направят каквото си предложил или не.”

Историята на един легендарен разузнавач - Ким Филби.

Списък със свободните страни
Пишете ми, ако се решите.🙂



За добре представящите се посланици ще има:
- както и до сега - парични възнаграждения, като те ще се формират не само от написани статии, но и от съобщенията от тихия фронт, както и от участие в различни сращи, попълнени анкети, цялостна активност.
- предимство при желание за работа във външно министерство



От началото на този мандат имаме 6 статии плюс едно съобщение от “тихия фронт”.

Не мога да не отлича, за пореден път всъщност статиите на:

Gloomy Villain [Посланик] Голямото завръщане част I - Испания

И тази на доскорошния посланик в Германия, но вече в Унгария - NoProfile2 - [Посланик] С ентусиазъм, вече в Унгария

За Полша писа Stoeff - [Посланик еПолша] Granat MW новият (стар) президент.
За там пък се оказва според инфото на посланика ни, че поради невъзможност за достигане граница с Румъния, приоритета се променя и целта е Словения.

Новият посланик в Ирландия Mr Wilson се е постарал за първата си статия - [Посланик] Програма и кабинет на Ирландия. Очакваме продължение 🙂

Другото ново попълнение - BattleHeroMedalist3 в Канада - [Посланическа] еКанада кабинет и цели.

И моя скромен принос - [Посланик еФранция] Зайокрация.


Посланиците ни са 17, статиите само 6, но.. ще видим как ще потръгне с нововъведението, което позволява отчет без статия.



Това е засега. Очаквам заявки 🙂

Списък със свободните страни.
Ако решите, че ви се иска нещо ново и интересно, престрашите се и победите инерцията и мързела, заповядайте - пишете ми 🙂


Akaga,
ръководител на дипломатическия корпус