През очите на Хъбъл - Първа част

Day 1,716, 04:35 Published in Bulgaria Bulgaria by totiboom

Тези пеперудени криле всъщност са газ нажежен до над 20 000 градуса. Газът се движи из космоса с над 1 000 000 км/ч – достатъчна скорост за да измине разстоянието от Земята до Луната за 24 минути! В центърът се намира умираща звезда, която някога е била с маса пет пъти по-голяма от тази на Слънцето.



Звездното струпване Писмис 24 лежи в центъра на голямата мъглявина NGC 6357.



Мъглявината NGC 2818. Светещите газове в мъглявината са от звезда, на която й се свършило горивото. Снимката е направена на 8 Ноември 2008г. Цветовете представляват различни газове: червеното е азот, зеленото е водород, а синьото кислород.



Мъглявината Карина.



Инфрачервена снимка на центъра на Млечния път разкрива нови масивни звезди и детайли в сложни структури в горещи йонизирани газове. На разстояние 26 000 светлинни години, Хъбъл разкрива обекти 20 пъти по-малки от нашата слънчева система.



На 24 Февруари 2009г. телескопът Хъбъл направи снимка на четирите луни на Сатурн. На снимката луната Титан хвърля голяма сянка върху северния полюс на планетата. Под Титан, близо до пръстените е луната Мимас. В ляво е ярката луна Диона и малката луна Енцелад.



UGC 8335 са спираловидни галактики, които имат силно взаимодействие помежду си. То е свързало галактиките чрез мост и е образувало големи опашки в края на всяка. UGC 8335 се намира в съзвездието Голямата мечка на 400 милиона светлинни години от Земята.



Разпръсната светлина в мъглявина. Облакът от газ и прах се състои от два почти симетрични дяла, в центъра на които е имало звезда. Всяка от двете половини на мъглявината е с дължина около една светлинна година.



VV 705 се състои от две галактики, които сякаш са се прегърнали. Две дълги и силно извити опашки от газ и звезди излизат от две ядра отдалечени едно от друго на 16 000 светлинни години. VV 705 се намира в съзвездието Пазачът на мечката на около 550 милиона светлинни години от Земята.



Центърът на забележителното звездно струпване Омега Кентавър, в което се виждат над 2 милиона звезди. Цялото струпване се състои от 10 милиона звезди и е сред най-големи и масивни от 200 подобни струпвания около Млечния път.



Галактика Сомбреро с ярко бяло, кръгло ядро обградено от плътен слой прах.



Планетарната мъглявина IC 4593 в съзвездието Херкулес на 7000 светлинни години от Земята.



Специфична система от галактики, позната като Arp 194



Газов облак при образуването на звезда в NGC 3324.



Компактната група на Хиксън 92. Това са група галактики на 40 милиона светлинни години от Земята.



Спираловидната галактика NGC 4921.



Малка част от масивното звездно струпване Омега Кентавър.



Масивното звездно струпване R136 е само на няколко милиона години и се намира в мъглявината 30 Дорадус – регион, където се раждат много звезди.



Галактика NGC 4522 в съзвездие Дева.


И като за финал. Самият телескоп Хъбъл!




Моля Ви, шаутвайте, за да видят повече хора статията!

През очите на Хъбъл
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2093782/1/20


Понеже имаше хора, които не са разбрали очевидното - статията съм я копирал дословно - всичките 10 думи 😃 Мислех, че това е ясно. Все пак, исках да покажа снимките, които ме впечатлиха на хора в ерепублик, а не да показвам качествата си на писал. Съжалявам, ако съм оставил някой с грешно впечатление.