[Икономическа] Депутати бототати - ДДС на храната

Day 1,187, 00:26 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian Ministry of Finance
Закон за ДДС на храната - 10% - приет вчера вечерта около 20 часа.

Предложение за връщане на ДДС на храната на 5% - пуснато 4-5 часа по-късно

Разбирам че дискусията около увеличаване ДДС на хляба предизвика много полемики и законът беше приет не особено радушно, съответно с неголямо мнозинство, но съм на мнение, че трябва да дадем шанс на тези данъци да покажат до какви промени ще доведат относно попълване приходите в хазната.

Е, явно някои депутати са склонни да размислят и да променят решенията си в рамките само на няколко часа. Дали са били подложени на някакъв натиск или просто толкова си могат и такъв им е умствения капацитет - не мога да отговоря. Но за лицето Evil4o - просто ме е срам че съм в една партия с него и някога сме служили в един отряд. За пореден път действа според собствените си убеждения, амбиции или не знам и аз как да окачествя действията му.
При това положение аз просто отказвам да поема каквато и да е отговорност за каквато и да е данъчна политика. Нека депутатите да си гласуват там каквото сметнат за най-добре и да си вървят законите. Аз като министър на икономиката явно съм безгласна буква в парламента, след като има депутати като primma които заявяват цитирам: "От кога Гарабеда диктува какво да се пуска и как да се гласува?"
Бих искал да кажа на primma че след като аз съм Министър на Икономиката, аз нося отговорност за последствията от данъчната политика, а не депутатите. Но тъй като не аз, а парламентът е този които утвърждава законите, явно депутатите са тези които би следвало да носят отговорността.

Приятно гласуване!

Garabeda

п.п. Иначе искам публично да поздравя NKFV за действията му около организиране на депутатите.


едит: Бърз курс за начинаещи депутати
Основни разлики между ДДС и ДОД:

ДДС е данък на потреблението - събира се тогава когато стоките се потребяват.
ДОД е данък на производството - събира се тогава когато стоката се произвежда.
Най-общо казано държавата прибира ДОД веднага когато стоката бъде произведена, и ДДС едва когато бъде продадена.

Кой не плаща ДОД - мениджърите, които работят за себе си и собствениците на фирми когато теглят пари през валутния пазар (това скоро трябва да се забрани).
Кой плаща минимално ДОД - всички които се осигуряват на минимална работна заплата. Колкото по-висока и близка до средната е минималната работна заплата, толкова в по-неизгодно положение са поставени всички собственици на мулташки ферми и т.н.
Кой не плаща ДДС - собствениците на фирми и близки до тях когато пазаруват стока от собствените си фирми.
Къде е балансът - очевидно баланс трудно може да бъде намерен, но е видно че високото ДОД ощетява единствено работещите на нормална заплата, тъй като когато отидат на пазара те имат по-малко пари от онези които се осигуряват на минимална заплата или въобще не се осигуряват.
Високото ДДС принципно ощетява всички освен онези които го заобикалят като купуват на черния пазар. ДДС обаче има смисъл да се заобикаля когато цените на стоките са високи, а хлябът има относително ниска цена - малко ще са хората които да заобикалят ДДС ако става въпрос за 4-5 лева. Но ако става въпрос за 40-50 лв. може би ще се замислят.
Всъщност високото ДДС не ощетява - то просто вкарва повече приходи в хазната.
Ако ДОД се намали с 5%, а ДДС се увеличи с 5% за нормалният работещ човек няма да има никаква разлика в покупателната му способност. Замислете се кой ще бъде ощетен тогава!