Válaszkeresés az eMagyar Közösség kérdéseire

Day 2,394, 12:24 Published in Hungary Switzerland by HercuIe Poirot
Üdvözletem!

Most hogy akadt egy kis időm, egy régóta tervezett cikkel szeretnék némi érdeklődést kiprovokálni. Too long don't read lesz, de gondoskodtam képekről, hogy az alsóbb tanévesek számára is befogadható legyen. Komolyra fordítva a szót, egy hosszabb együttgondolkodásra szeretnék meghívni minden kedves olvasót, érintve az elmúlt egy év történéseit. Alapvető elvként kezelem azt a doktrínát hogy ez csak egy játék. Hiszek a tudás alapú társadalomban, úgy gondolom hogy ha az érveinket világosan és nyugodtan előadjuk, abból akár valami jó is kisülhet. Előrebocsátom hogy a cikk a magánvéleményem és nem állami közlöny; így aki számára egy másik ember véleményének elfogadása nem tolerálható, megkérem hogy még még az illusztrációk miatt se maradjon. 😃 Többiek: Vágjunk bele! 🙂

Nos hát hol is kezdjem. Mondjuk ott hogy az eRepublik 2000. napján reggeltem így elég könnyű végigkövetnem, hol tartok jelenleg. Azóta itt koptatom a klaviatúrát és még mindig nem vittem ki a játékot, ami korábbi játékélményeim tükrében felfoghatatlan. Ez alatt a szűk egy év alatt sokan hagyták el végleg a csatateret a végeláthatatlan pingpongok miatt, és itt elsősorban nem a fightgombos hanem a post comment-es csatatérre gondolok. Az ember nem foglalkozik olyan dologgal, ami nem nyújt számára új élményeket, de most maradjunk a játéknál és ne menjünk át párkapcsolati terápiába. A nagy kérdés, hogy miben áll a motiváció. Nem lesz unalmas, ígérem.
első napjaim új játékosként

Be kell valljam, kevéssel a játékba regisztrálásom után nagyon meglepett egy-két dolog. Az eRepublik, ahogy mondani szokás a való világ egy sajátos leképezése. A sajátossága abban áll, hogy itt mondhatni mindenki tiszta lappal kez😛 nem érdekes hogy ki és mi vagy a való életben, az számít hogy itt ki vagy és mit csinálsz. De még nem is ez az igazán izgalmas az egészben, hanem az hogy itt olyan események/háborúk/átrendeződések tudnak lezajlani, ami semmilyen kapcsolatban nincs a mindennapjainkban tapasztaltakkal, a rendszer kitermeli a saját, belső szükségszerűségeken alapuló jelenségeit. Minél jobban nő a játék belső autonómiája, annál inkább nő a játékélményünk. Miért mondom ezt? Elvégre a való világban lassabb és kiszámíthatóbb mederben zajlik az élet. De az a szép hogy ez, vagyis az "RL", csak annyiban része a játéknak amennyire a játékosok azt akarják hogy része legyen. Itt hónapról hónapra kormányok váltják egymást, a barát aki mellett évekkel ezelőtt ütöttünk, holnapra az eredeti területeinkre törhet. (Na jó, holnapután...) És mindent egybevéve ez rendjén is van. A játék és a való élet ritmusa különböző, és ebben rejlik a szórakozás mivolta: Az új perspektívákért nem kell a végtelenbe bámulni, mert hamarabb eljöhetnek, mint ahogy eljövetelükre fel tudnánk készülni.
Szinkronhiba az ingame és az RL között. Eredmény: Siker és szórakozás.

No de kanyarodjunk vissza a meglepődésem fő tárgyára. Biztos sokatok (a hozzám hasonló fiatalok közül) fordult értetlenséggel a serhun felé, ezen a nem éppen RL testvériségen alapuló erős barátsági viszony felé. Én, aki csak leírásokból és régi cikkek visszaolvasásából értesültem a legnagyobb közösen vívott csatákról, nehezen tudtam zöld ágra vergődni a helyzettel. Az első BH-mat emlékszem akkor szereztem amikor elindult a nagy CoT-TWO háború azzal hogy az USA megtámadta Szerbia francia régióját. (Groteszk kép RL szemüveggel nézve, nemde?) Azóta sok szerbbel beszélgettem, ütöttünk egymás csatáiban; meglepő hogy a dolog még mindig működik. Csak a spoland-ot (spanyol-lengyel testvéri viszony) szokták említeni, mint ehhez hasonló jelenséget, de az utóbbi hetek eseményeit tekintve a serhun kiütéssel győzött. 😃
A spoland együtt tűzön vízen át! 😃

A jelen hadügyi modulban azok az országok prosperálnak, akik a legerősebb mpp-készlettel rendelkeznek. De mik az erős mpp-készlet hozzávalói? Az bizonyosan nem jó recept ha megbarátkozunk az RL nagyhatalmak ingame megfelelőivel. Oroszország, Németország, USA, Kína esetleg Japán? Egyik sem tartozik az eRepublik meghatározó nagyhatalmai közé. Barátkozzunk valamely ingame TOP hatalommal? Az ámigók példáját látva, ez sem a bombabiztos siker receptje. A helyes szemlélet az gondolom az ha 100%-ig a játék belső tulajdonságaira, a szereplő országok játékbeli teljesítményére szorítkozunk egy ilyen döntéshozatalnál. Teljesítmény alatt nem csak azt értem hogy az adott ország fiai hány milliárd sebzést képesek egy nap alatt produkálni, hanem hogy ebből mennyit képesek másokért befektetni. Lengyelország ebben a játékban nagyhatalom, ám az is világos, hogy a lengyelek a saját RL-ből származó középhatalmi vágyaik kiteljesítésére használják a játék lehetőségeit. Nekem úgy tűnik, hogy számukra ez a cél felülírja az alapvető normákat, és ez alól a szövetségi hűség sem kivétel. Ugye, ezt hívjuk lengyel-bónuszorientáltságnak. Ez a farmerama-játékvitel jellemző még Kínára is. Mindketten megtehetik hogy így játsszanak, hiszen nincs olyan szomszédjuk amely közvetlen fenyegetést jelenthetne számukra. Kedvező a geopolitikai helyzetük.

A lengyeleknél megpendítettük az RL-ből származó motivációk húrját. Nem véletlen hogy ez a "virtuális második esély" játék Közép-Kelet Európában és a Balkáni államokban tarolt. Nyakig el vagyunk merülve a rendezetlen konfliktusokban, így a való életből származó frusztráltság és gyűlölet mindig elég motivációt biztosít majd hogy az egyszeri legény a legutóbb felfedezett prím +1-ére is utazzon és üssön az ősellensége ellen. (Legyen szó akár horvát-szerb, görög-macedón vagy magyar-román viszonyról.) Ez a játékstílus szerintem egy dologban elhibázott, abban ti. hogy állandó céljai vannak a játék olyan területén ami a folyamatos átrendeződésről szól. Itt nem marad meg évekre egy meghódított terület, nem törlődik el a föld színéről a gyűlölt ellenség. Omnia mutantur.

Szóval, immár rövidre a játék ars poeticát, érdemes kicsit eltöprengeni pár perc erejéig miért vagyunk még itt. Tényleg alárendeljük a való élet csodáinak élvezetét annak, hogy egy virtuális világban leírjunk egy jól megkomponált sértést/vádaskodást egy-két eredetinek vélt jelzővel megspékelve? Nem azért lenne ez a játék hogy minél változatosabb játékmenetre törekedve meghazudtoljuk a való élet lefektetettnek látszó szabályosságait?

Az eRepublik az individualista játékvitelt támogató fejlesztői koncepció ellenére is közösségi játék. A mai időkben, amikor egyes emberek kisebb országok sebzését képesek produkálni, még inkább fontos hogy az erőinket ne osszuk meg. Sokan sokféleképpen gondolkodunk a megvalósítandó célokról, azonban egy dolgot nem szabad figyelmen kívül hagyni. A játéknak megvannak a maga belső törvényei. A legjobban akkor cselekszünk ha e törvényeket nem tagadjuk, látva hogy keretei közt kell megvalósítanunk közös érdekeinket. Mielőtt nagyobb fába vágnánk a fejszénk, fel kell mérnünk objektíven a geopolitikai helyzetünket, hadseregünk állapotát és a szövetségi viszonyokat, ha a siker elérése a cél.
Amikor az ingame felülírja az RL-t

Köszönöm a kitartó figyelmet! 🙂 Véleményed fontos számomra, kérlek fejtsd ki kommentben! 🙂

Hercule Poirot