Adózási folyamatok az evilágban

Day 2,142, 11:11 Published in Hungary Hungary by Mandalaa


Adózási trendek sorozat az aktuális helyzet bemutatásán túl az adóztatási folyamatokat is igyekszik megragadni globális szinten.


Az adózásban bevezetésre került a worktax, amely egy az egyben felváltotta a korábbi income jövedelemadót. Eme változás új fejezetet nyitott adópolitikákban világszerte, teljesen átrajzolta az adózási folyamatokat.
A Worktax új fordulatot hozott a korábbi income tax idején tapasztalt sokszínűséghez képest, amikor is láthattunk mindenre példát az evilágban 1-25%-os adókulcsok végpontjai között.
Az államok 89%-a rendkívül óvatos az új adónemmel kapcsolatosan, és ez nem véletlen.



A worktax további rákfenéje, hogy csak 1 kulcsot lehet állítani, amely minden iparágra egyformán érvényes (köszi: Wisit). A worktax esetében 62 ország 1-5%-os sávban határozta meg az adó mértékét, ebből 26 ország 1%-ot alkalmaz. Hat ország 10%-os kulcsot, míg 1-1 ország 11%-ig, és 15%-ig meg sem állt.
A kaja magasabb adóztatása továbbra is előnyt élvez a fegyver alacsonyabb szintű adóztatásához képest, de látom a jeleket több országnál is az étel adójának csökkentése irányában. A küldetések világszerte kiakasztották az ételiparágat, érdekes kilengések szemtanúi lehettünk a piacokon. Különösen az ételnyersanyag előállító ipar szorul bővítésre, amely szerencsére kisebb forrásigényű, így reményeim szerint gyorsabban megtörténhet a felzárkózás.



Az importadó tekintetében az uralkodó irányzat nem változott, azaz alacsonyabb szintre állította a mértékét már egy jó ideje a többség. Tekintettel arra, hogy bárki bárhol vásárolhat, így már nincs akkora jelentősége az import adónak.




A fegyverrel kapcsolatos adózási stratégiákat láthatjuk. Elsöprő fölénnyel az alacsony-alacsony adóztatás a dobogó legfelső fokán áll, míg a második helyen az alacsony-közepes formula található. Az előző, áprilisi mérésnél a közepes-alacsony változat volt a nyertes, de akkor még az income tax volt.

Összefoglalva új szelek fújnak az adópolitikákban az új adónem révén, de nem csak az miatt. A küldetések egyre agyafúrtabban pörgetik fel a gazdaságot mindenhol, amelyben a fegyveripar lassacskán képes megállni a helyét, viszont az ételipar felzárkóztatása elengedhetetlen lesz. Mindez érdekes kérdéseket vet fel az adóztatás területén a jövőre nézve, amellyel kapcsolatos változásokról beszámolok majd nektek.
Középtávon látok esélyt az adókulcsok mérséklésére is, amennyiben kettő feltétel teljesül. Az egyik, hogy az iparágak megfeleljenek az extrém kihívásoknak is, és minden hónapban legyen gazdadágélénkítő, keresletet teremtő küldetés(ek). A másik feltétel, hogy az állam a kiadásait precízen racionalizálja, optimalizálja.


Ma egy kicsit rövidebb voltam a szokásosnál, kérlek, nézzétek most ezt el nekem.


Tisztelettel:
Mandalaa