A stratégiai tervezés szükségességéről

Day 2,668, 15:49 Published in Hungary Switzerland by HercuIe Poirot
Üdvözlöm a kedves olvasókat!

Régóta szerettem volna leírni, azt amit a játékban stratégiával, vezetéssel kapcsolatban le lehet. Jelen cikk ennek egy kezdő állomását jelentheti. A cikk apropóját a kormány legutóbbi bejelentései adták; mondandója így a legutóbbi közlönyök tükrében kevésbé öncélú. Ami az aktualitásokat illeti, a legutolsó Magyar Közlöny pontjait veszem érvényes állásfoglalásnak, ezzel eltekintek az ellentmondásoktól mely az eddig megjelent állami közlönyök cikkei és az elnökjelölti kampánycikk egyes pontjai között húzódnak. Utóbbit jó szívvel ajánlom a politikai elemzéssel foglalkozni kívánó újságíró kollégák figyelmébe. 🙂

Első fázis: A tervezés

Először is leszögezem, hogy bármelyik állam ellen lehet hadjáratot tervezni, én azonban úgy gondolom, hogy olyan célpontot érdemes választani 1. ) amely ellen a győzelem egy reális végkifejlet lehet 2. ) amelynek megtámadása az ország diplomáciai tőkéjét növelheti: semleges országot, saját érdekszféránkba kapcsolhat/megerősíthet egy meglévő kapcsolatot 3. ) melynek megtámadása az országot gazdasági előnyhöz juttatja: bónuszkészlet bővítése.

Ezzel a három ponttal a lényegre szorítkozok; azért épp ezeket emelem ki, mert ezek negációja esetén a hadjárat elkezdését egy objektív szempontrendszer szerint ítélhetjük elhibázottnak. Tehát nem jó hadjárat, ahol a győzelem irreális, nem jó hadjárat ahol a célpont megtámadása a nemzetközi elszigetelődéshez vezethet, nem jó hadjárat, ami tartósan megfosztja az országot a termelést biztosító bónuszoktól. Ezen esetekben a hadjárat nem szolgálhatja a közösség érdekét, mert nem szolgál sikerélmény forrásául.

A hadjáratok elindítását kalkulációnak kell megelőznie: mekkora mozgósítást tudunk megvalósítani, mely államok/katonai csoportok feltétlen támogatását élvezzük, mekkora ellenállásra kell számolnunk az ellenségtől és a közvetlen szövetségeseitől, valamint hogyan fogja befolyásolni a hadjárat menetét azon államok sebzése, akik közvetlenül nem érintettek a konfliktusban. Ezek nem opcionális, hanem elementáris szempontjai annak a "jóslásnak", amely meg kell előzzön egy hadjáratot.

Ezek önmagukban tág kategóriák, nyilvánvalóan ezek kibontása a társadalmi törésvonalak feltárása árnyalhatja a képet. A kalkuláció meg kell jelenjen a rendelkezésre álló CO, tankosztás költségeinek kiszámításában, nem tévesztve szem elől az ellenséges ország erőforrásait. Lényeges kérdések: Volt-e van-e jelenleg konfliktusa a célországnak, van-e érvényben lévő puccs, készülődik-e felkeléshullám a kolóniáikon. Végül pedig, de nem utolsó sorban az MPP készlet összehasonlítása (copyright Istencsaszar), kieső MPP-k mekkora veszteséget jelentenek, akadályozhatja-e valami az újrakötésüket.

/Aktualitások/

Ezen a ponton reflektálnék az elnök azon kijelentésére hogy amelyik MPP-t nem tudjuk újrakötni, az annyit is ér. A cinikus kijelentéssel megpróbálja beállítani a román-magyar háború kérdést a SerHun tüzes vas próbájának, azonban vessünk egy pillantást a tényekre. Szerbia az Asteria szövetség tagja, s mint ilyen kötelessége részt venni a szövetség többi tagjának védelmében. Ezen egyszerű oknál fogva a szerb kormány nem támogathatja Románia eltörlését, mert az de iure és de facto a szövetség elárulását jelenti. A magyar kormány tehát egy nemzetközi szerződés megsértését várja el, amennyiben a szerb regulárisok támogatására számít.

A "probléma" gyökere Szerbia geopolitikai helyzetéből adódik; a szerbek alapvető geopolitikai érdeke a Balkán stabilitásának megőrzése. A görög-török közeledés, valamint egy kiszámíthatatlan Bulgária és Horvátország mellett Szerbia nem engedheti meg, hogy Romániát is ellenségévé tegye, mert könnyen olyan átrendeződés indulhat meg, ami egy szerbellenes blokk létrejöttét jelentheti Dél-Európában. Ezt a szerb vezetés legalább ennyire átlátja, és ellentétben a magyar közbeszéddel, Szerbiában a "pragmatikus szemléletű kormányzás" és a "hazaárulás" nem egymás szinonimái.

Ami a konfliktus politikai vetületét jelenti, a háború feleslegesen kiélezne egy jelentéktelen törésvonalat a szerb társadalomban. Ez a szerb játékosközösségben zajló generációváltással áll kapcsolatban, rövidre szabva: az idősebbek a magyarokat helyezik előrébb a szövetségesek ranglétráján, a fiatalabbak erős szimpátiát mutatnak ortodox románok felé.
eMagyarország a 2668. napon


Alkalmazzuk az első fázisban javasolt metodikát a kormány által kívánt magyar-román háború esetére. A kalkuláció vonatkozásában a korábbi Weekly Challange eredmények átlagolt számadatai és/vagy az Avie féle rendszer nyújthat statisztikai adatokat. Ebben tehát semmi boszorkányság nincs, egyszerű matematika. Ezt követően rá kell térnünk a dolog politikai oldalára: van-e casus belli, nyerhet-e a hadüzenet legitimitást. Amennyiben Magyarország felvállalja az agresszor szerepét, az akció egységbe forrasztaná az Asteria románbarát erőit és az ellenséges oldal felé billentene számos jelenleg semleges/inkább baráti országot. (2-es pont) Ugyanakkor jelenleg nincs olyan nemzetközi konfliktushelyzet, aminek tükrében az ellenséges ország elleni agresszió legitimitást nyerhet. Adódik a történelmi példa, Budapest legutóbbi elfoglalása, ahol a kormány diplomáciai baklövései (kiszivárgott log, lengyel MPP) és a kiválóan működő ellenséges propaganda egységes Magyarország-ellenes front kialakulását tették lehetővé.

Második fázis: szervezés

A szervezés alatt a hadjárat operatív teendőinek megszervezését, a szükséges előkészületek megtételét tekintsük! Gondolhatunk itt a szükséges tárgyalások leszervezésére, a megfelelő időpont kiválasztására, a hadmozdulatok egységének időbeli megtervezésére (törvényjavaslat megfelelő időpontban való benyújtása, itthoni és ellenséges RW-k leszervezése, epik körök vagy éjszakáig húzódó csata), szükséges kiutalások megtörténte, MU-k feltöltése szükséges CO-val, CO-apparátus megszervezése, tisztikar/MU-k/tankok megkeresése. Bár koncepcionális kérdés, de érdemes elgondolkodni a háború lezárásának kívánt módozatán: eltörlés, békejavaslat, elérni kívánt célok függvényében. Ezekre a következő cikkben bővebben kitérek.

Köszönöm a figyelmet, remélem nem csak a magam szórakoztatására szolgált az összefoglaló. Örömmel veszem ha észrevételeket/kritikát fogalmaztok meg a komment-szekcióban.

Maradok tisztelettel,


Hercule Poirot