6-3 + kérdőív

Day 1,832, 05:17 Published in Hungary Serbia by Honved2010

Üsd a törököt!

Bizony, ma 59 éve, hogy lejátszották az "Évszázad Mérkőzését".

A találkozó kis híján létre se jött, mert a párt akkori első emberének, Rákosi Mátyásnak aggályai voltak a meccsel kapcsolatban, ám végül az összecsapásban rejlő propagandalehetőségek miatt beleegyezett az Aranycsapat londoni utazásába.

1953. november 25-én, a londoni Wembley Stadionban - a legendák szerint - az angolok nem is végeztek intenzív bemelegítést, lekezeltél a magyarokat. Volt is mire fent hordaniuk az orrukat, a mérkőzés előtt ugyanis az angol futball addigi 90 éve alatt egyszer sem fordult elő, hogy egy kontinensről érkezett válogatott saját otthonában legyőzte volna őket.

Ám a kezdés után alig telt el 45 másodperc, és Hidegkuti révén máris 1:0 arányban vezettek a mieink. A 13. percben ugyan Jackie Sewell egalizált, de a 20. percben ismét jött Hidegkuti, és visszaszerezte a vezetést számunkra. Négy minutummal később Puskás – legendás visszahúzós cselével – 3:1-re alakította az eredményt, majd ugyancsak Puskás ért bele Bozsik szabadrúgásába, megszerezve ezzel második találatát. Mortensen szépítő gólja után 4:2-es állással vonultak szünetre a felek.

Az 50. percben Bozsik köszönt be az angolok kapujába, három perccel később pedig Hidegkuti mesterhármasig jutott a Wembley Stadionban. Ezzel már 6:2 volt az állás Magyarország javára, Alf Ramsey 57. percben értékesített büntetője után pedig kialakult a sporttörténeti jelentőségű végeredmény.

A vezető találat után Puskás lesgólt lőtt a játékvezető szerint, ki tudja, mi lett volna a végeredmény, ha megadja a találatot. Emellett az is érdekes, hogy a meccs 57. perce után már nem született gól.

A pályára lépett magyar játékosok.

A meccs jegyzőkönyve:

Anglia - Magyarország 3-6 (2-4)

London, Empire Stadium, Wembley, 105 000 néző, vezette: Leo Horn (német), segítői: J. Bronckhorst, Schipper (németek)

Anglia: Merrick Gil - Ramsey Alf, Johnston Harry, Eckersley Bill, Wright Billy, Dickinson Jimmy, Matthews Stanley, Taylor Ernie, Mortensen Stan, Sewell Jackie, Robb George. Szövetségi kapitány: Walter Winterbottom

Magyarország: Grosics Gyula (83' Gellér Sándor) - Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály, Bozsik József, Zakariás József, Budai II László, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán. Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv

Gólok: Sewell (14.), Mortensen (38.), Ramsey (57. - 11-esből), illetve Hidegkuti (1., 22., 53.), Puskás (25., 29.), Bozsik (50.)

Ez a klasszikus Aranycsapat, mely ebben az összeállításban veretlenségi sorozata alatt mindössze 4 alkalommal lépett – kezdőként – pályára

A mérkőzés összefoglalója

"A tragédia az volt, hogy az angol csapat meg tudott volna verni bármely más csapatot a világon - csak a magyart nem...Ez a mérkőzés történelmi fordulatot jelent a labdarúgásban."
– Angol sajtóvélemény a meccs után

És valóban. Az Aranycsapat taktikájának köszönhetően a brazil csapat a következő öt világbajnokságon három aranyérmet nyert, Anglia pedig 1966-ban jutott csúcsra a magyaroktól kapott lecke nyomán. Sokan emellett azt vallják, hogy a Cruyff-féle holland válogatott „totális futballja” is Puskásék – vagyis Sebes Gusztáv – taktikájában alapult.

A mérkőzéshez tartozik még a visszavágó krónikája is: „Az angolok egy hétre jöttek és 7-1-re mentek!” Bizony ezt a május 23-án lejátszott meccset 7-1re nyertük meg, de ahogy Puskás mondta a róla készült dokumentum filmben: "Ez már senkit nem érdekelt"

„ Már az olimpiai selejtezők során megjósoltam, hogy a magyarok nyerik az olimpiai bajnokságot. Megmondtam, hogy legyőzik Londonban az angolokat és azt is kijelentettem, hogy meg fogják nyerni a világbajnokságot is. Három jóslatom közül kettő már beteljesedett.”
(Vittorio Pozzo, az olasz válogatott akkori szövetségi kapitánya)

Sajnos az utolsó nem .

Bár a cikket nem ezért írtam, de szeretnélek megkérni titeket, hogy töltsétek ki ezt a kérdőívet. Tényleg csak 1 perc és sokat segítenétek vele egy ismerősömnek.