Прво редовно издање "Службеног гласника"!

Day 2,154, 13:55 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo informisanja




Даме и госпође, пријатељице и другарице,

као што видите, већ сам увод почињем изменом. Наиме, због захтева одређеног броја одређених читалаца одлучио сам да наставим рад у “Службеном гласнику“ на ћирилици. Поред тога што су сви банери за “Гласник“ на ћирилици, увидео сам да у њему држим латиницу само из навике коју вучем још из сарадње са МИ Хрватске. Како сада, међу “читатељима“, немамо више комшија (не рачунајући овај извештај у којем ћемо имати интервју са једним ехрватским држављанином), ова одлука долази, некако, без много размишљања... да не кажем здраворазумски.




У овом, првом редовном извештавању Министарства информисања за месец октобар (а и септембар, неки би додали), имаћете прилику да читате о:

- еСрбији и осталим занимљивим ратиштима
- Војно-економској позицији у којој се еХрватска сада налази (гост: Arrlo, МоФА и бивши председник еХрватске)
- Економској будућности еСрбије: о порезима и кретању цена (са: igajunior, чланом Министарства економије еСрбије)
- Рубрици “Народ пита“ (теме: економски ембарго и стање у савезу)
- Рубрици “Да ли знате?“




еСрбија



Кратко и јасно, шта можемо видети са слике?
еСрбија у последње време нема у много чему да размишља. Са јаким савезом у позадини, државе које су под окупацијом готово да се не труде да пруже било какав отпор. Видимо да тренутни држимо целу Албанију, целу Босну, целу Хрватску, половину Италије и део Француске.

До недавно, Македонија је била подељена између нас и Грка, да бисмо им, прекјуче, препустили ту регију коју смо имали. Зашто? Одговор је једноставан: уколико у исто време буде подигнуто више RW-ова у нашој земљи, због ове једне регије, испаштали бисмо штету целе једне Македоније. Овако, како нам та регија није стратешки битна, препустили смо је Грцима, који сада држе целу Македонију. Што се тиче Босне и Албаније, мислим да није потребно да објашњавам зашто у тим државама нема отпора за ослобођење. Уколико вас занима одговор еХрватске на то питање, одскролујте доле, до интервјуа са њиховим министром спољних послова.



Државе које тренутно делимо јесу Италија и Француска. еСрбији је, уопште, допуштен пут преко те две државе зато што се у свакој од њих налази по један ресурс за оружје који је еСрбији потребан да би држала их фамозних 10/10 које тренутно има.



Како су Tuscany и Aquitain италијанска и француска регија које имају гуму и шалитру, ресурсе који су нам потребни да бисмо “сакупили све покемоне“, савезници су нам уступили све регије на путу до Aquitain-a (+ регије у Италији испод Тоскане, јер не постоји ниједна држава која би их држала).

Шта уколико све ове државе одлуче да подигну ослободилачке ратове у исто време и тиме, евентуално, поврате регију или две?
Наша влада, као и већина влада које држе велики број регија или држава под својом влашћу, има добро организован систем тактичких ослободилачких ратова. Тиме што чланови владе, у време када држави то одговара, дижу борбе у одређеним регијама, спречава да те државе дижу ратове на нашим регијама када оне пожеле (да подсетим, једна окупирана држава може имати само 1 активан ослободилачки рат).



Што се тиче остатка света, најзанимљивије битке одржавају се тренутно између Мађарске и Украјине. Украјинци су дочекали Мађаре на нож – активирали су рат пре него што су Мађари стигли да потпишу МПП са Пољацима, што их је коштало регије. Сада Мађари већ успешно гуше већ други ослободилачки рат, али од већег преузимања иницијативе још увек нема назнаке.

Занимљиво је и на Новом Зеланду који је јуче поподне напао Чиле у својој оригиналној регији Caterbury, после огромног преокрета (од губљења резултатом 52-75) у чему је учествовао и велики број наших војника, успео да оствари победу. Да се подсетимо, еМакедонија, која се стационирала у Јужној Америци, је још претходног месеца одузела конгрес Зеланду обрисавши га са мапе, али су се Новозеланђани (уз помоћ Аргентинаца који упорно прете еМКД) вратили јачи него икада и, овог месеца, враћају своје оригиналне регије пружајући отпор Чилеу који има тачно 3 пута више МПП-ова од њих.
(Овим путем желим да се захвалим Хелен на датим информацијама и обећам играчима еНовог Зеланда више места у неком од следећих чланака!)




еХрватска: где су и шта раде?

У претходној рубрици видели смо шта је све еСрбија учинила на војном плану на Балкану, Апенинском полуострву и Западној Европи. Међутим, одлучио сам да у овом чланку не завршим на томе, већ да, одмах након њега, направим интервју са једним еХрватом, човеком који је, без обзира што не прича Хрватски, био на готово свим важним функцијама у тој држави. Његов ник је Arrlo, и он ће нам, као тренутни МоФА и бивши председник еХрватске рећи нешто више о томе шта се дешава са њиховом виртуелном домовином.
(напомена: Како Arrlo не говори Хрватски, интервју је у комплету одрађен на Енглеском језику. Тим поводом, задржавам свако право на могућу грешку у преводу или схватању смисла одговора)

marko1996/MI: Пре свега хтео бих да те питам: Где сте ви, људи? На Балкану је тако тихо (да не кажем досадно) без еХрватске. Осећате ли исто?
Arrlo/eCro: Са тренутним односом између наша два савеза, размишљање о дугорочном повратку еХрватске на Балкан је узалудно. Многе од држава са којима имамо МПП су обрисане или су у процесу брисања, тако да би било неправедно од њин тражити подршку за повратак на Балкан.

marko1996/MI: Дакле, борите се за то да останете на свом возу. Па, реци ми, онда, да ли је еИндија добар провитник? Да ли је било вредно мењати континент, и социјално и економски?
Arrlo/eCro: Мислим да је имати релативно стабилне регије на мапи боље од немати их уопште, иако ја, лично, сматрам да на погрешан начин третирамо државу коју тренутно окупирамо. Моје лично мишљење је да смо правили одређене грешке у нашем односу према еИндији, иако су и они показали да баш и нису свеци...

marko1996/MI: Па, искрено речено, нико од нас није. 🙂 У реду, реци ми, сада, колико ресурса тренутно имате, и мислите ли да бисте на било који начин могли да их имате више да сте овде, у нашем комшилуку? Да ли су хрватски играчи, генерално, задовољни тренутним економским статусом еХрватске?
Arrlo/eCro: Тренутно имамо 3 ресурса за оружје и 2 за храну, и наравно, сви бисмо их желели више. Наш конгрес је недавно спустио све таксе како би наше тржиште учинио једним од најконкурентнијих на свету, па ћемо видети да ли ће се то позитивно или негативно одразити на нашу економију и прилив новца у државну касу. Не, мислим да не бисмо успели да извучемо било какву економску корист на Балкану без било каквог пакта о ненападању са Србијом и осталим околним земљама.

marko1996/MI: Дакле, немате никакву социјалну кризу у еХрватској? Хоћу рећи, не осећате ли помало досаду због мањка јаких противника у вашој околини... или сте нашли занимацију у неком другом аспекту игре?
Arrlo/eCro: Не, немамо проблем због мањка јаких противника, имамо проблем због неправедно јаког противничког савеза. Играчима је досадно овде баш као и свугде у остатку света.

marko1996/MI: Овде, у еСрбији, је пре, око годину дана, било покушаја да се направи “Балкански савез“, углавном ради могуће сарадње са еХрватском. Какво је твоје лично мишљење о хипотетичком савезу са еСрбијом?
Arrlo/eCro: Искрено, мислим да се превише људи у обе државе противи сактом савезу да би он прорадио.

marko1996/MI: Али би дефинитивно разбио монотонију у игри, не мислиш ли тако..? Које је твоје мишљење о савезу TWO? Шта мислиш, када ће доћи крај тој алијанси?
Arrlo/eCro: Савез са еСрбијом би засигурно променио ову игру. Што се тиче вашег савеза, имам осећај да играчима у њему полако почиње да досађује чињеница да сваку битку добијају са 88-0. Када људи изгубе циљ, када изгубе нешто за шта би се борили, почиње да им бива досадно, а тако нешто полако почиње да се појављује унутар TWO савеза. Када томе додате одређене сукобе који ће се ускоро појавити између одређених TWO и pro-TWO држава, односи у савезу подићи ће се на критичан ниво и он ће се распасти. Када ће се то десити, искрено, немам идеју.

marko1996/MI: У реду, већ неко време интервјуишем те на Енглеском. Како то да неко ко чак не прича Хрватски може да постане њихов МоФА (а и председник)?
Arrlo/eCro: Већ годинама играм и борим се за еХрватску, тако да ме већина људи гледа као свог. МоФА је сасвим логична позиција за мене у влади, јер се већина контаката измећу држава одвија управо на Енглеском језику, а те сам среће да сам за све ово време остварио доста добрих контаката у разним едржавама.

marko1996/MI: Реци ми нешто о себи, како у игри, тако и у РЛ?
Arrlo/eCro: Ја сам играч који обожава дружење, сарадњу, играч који воли да помаже другима да преброде било какве проблеме са каквим се суочавају. Разумем да сви ми имамо одређене “непријатеље“ у игри, али мислим да је боље да се трудимо да се та ривалства пре свега заснивају на међусобном поштовању, а не на одрећеним различитостима које смо овде унели из РЛ. А исти такав сам и у РЛ – то што сам направио карактера у игрици, не значи да се његове карактерне особине на било који начин разликују од мојих.

marko1996/MI: Имаш ли било шта да поручиш играчима еСрбије. Уколико имаш, сада је твоја шанса. 🙂
Arrlo/eCro: Можда сте приметили (или ћете тек приметити) да ударамо са различите стране зида, али верујте ми да је то само због односа у овој игри. еСрбија заиста заслужује висок ниво поштовања за све за шта је успела да се избори у овој игри, и за то заиста заслужује мој наклон. о7


Just one more time, I want to thank this great guy for giving his time to me, eSerbian Government an the whole eserbian community. Arrlo, I wish you the best luck in your MoFA term this month and kindest regards! o7




О српској економији
(са Igajunior-ом)

У овој рубрици члан актуалног МЕС тима, Igajunior, објасниће нам шта еСрбију чека на економској бази – од ствари које зависе од саме владе, до свега онога на шта администрација игре својим променама може да утиче. Па, да почнемо:

marko1996/MI: Видели смо да еСрбија тренутно има тих фамозних 10/10 ресурса. Како то утиче на прилив новца у државну касу? Јесмо ли тренутно (на просечној дневној бази) у суфициту или дефициту, и коликом?

Igajunior/MES: Максимални ресурси свакако утичу да се прилив у трезор повећа. Нажалост, није то и једина ставка која утиче. Сведоци смо да неке акције админа могу драстично да повећају приливе држави од пореза, као што је пре пар недеља због ЕПИЦ мисије потражња за хлебом и сировинама од којих се производи била глобално огромна, па је поскупљење било чак 500%, а оволико је било и повећање прихода у трезор по ставци ПДВ за хлеб. У датој ситуацији са ПДВ-ом од 14%, удар на џеп грађанина је био огроман. Неке државе су реаговале и спустиле пореску стопу, ми нажалост не. Генерално, оно што погодује како држави тако и грађанима је дугорочна стабилност 10/10 ресурса, максимална производња привлачи бројне странце и наше људе, а самим тим се и пореска основица увећава. При преузимању мандата, 06. октобра, држава је располагала са 1.110.517сс (тезор и НБС). У овом моменту, Србија располаже са 1.342.216сс (трезор, НБС и МеС )и уредно измирује све обавезе. Дакле постоји суфицит од 231699 цц који је остварен за првих 7 дана нове Владе.


marko1996/MI: Хоће ли бити промене минималца како је у неком скоријем периоду било идеја? Да ли се таквом променом више штети (сузбијањем црног тржишта) или користи (онемогућавањем јединица да запошљавају своје војнике по што нижој плати)?

Igajunior/MES: Минималну цену рада би требало повећати на разину 8-10сс. Постоји више разлога за то. Може се очекивати да повећање мањим делом може утицати на wорктаксу, тј. на повећање просечне плате по којој се обрачунава овај порез. Генерално, минимална цена рада је као и већина других ствари питање политике, а не саме економије, јер смо ми раније већ имали минималну цену рада од 10цц, при порезу на плате од 14%, и никада се није бунила ни једна јединица, редовно политичари. У то време на сваког запослеог плаћало се 1,4 цц. Пошто је сада плата опорезована са 2%, издатци ће бити минимални и неосетни (0,16-0,2цц по раднику). Узгред, већина наших јединица запослила је људе по цени рада од 1цц, па би ова промена највише опорезовала неке стране МУ, које своју производњу селе у Србију. С обзиром да се порез преко система рефунда или ЦО враћа нашим грађанима, не постоје ваљани разлози за противљење повећању минималне плате.


marko1996/MI: Хоће ли бити промене те чувене таксе на рад? На ком је она тренутно нивоу? Када би њу требало спуштати или дизати?

Igajunior/MES: Тренутно је радна такса 2%, и с обзиром на стање финансија, неће се мењати. Прилив је стабилан, и остварује се суфицит... Порези не би требало да буду свето слово, као што код нас често знају бити. Превише ретко мењамо пореску политику, и никако се не прилагођавамо економским променама. Наведен је пример ПДВ-а на хлеб, где је пропуштена прилика да се грађани растерете намета. Овисно о стању финансија, порезе има смисла подићи на неколико дана уколико би се рецимо финансирао ваздушни напад или нека друга скупа кампања, или спустити уколико нека промена то захтева...


marko1996/MI: Очекујеш ли да ће цена материјала стагнирати на тренутних 0.05рсд или наставити лагано да пада због хиперпродукције? Јесу ли мере забране увоза хлеба, оружја и материјала довољне да се хиперпродукција колико-толико смањи?

Igajunior/MES: Судећи по броју страница са понудама, Србија има највећи друштвени производ (50% више страница са понудама за raw од Пољске)... Уколико не буде неких значајнијих мисија, могуће је да цена раw материјала падне... Царинама јесмо заштилили наше тржиште од увоза, али оно је очигледно преоптерећено што указује на могуће појефтињење производа.


marko1996/MI: У ком смеру ће се мењати наша, али и економија других држава ТWО савеза уколико он настави да доминира на ратиштима, а његове веће чланице држе 10/10 ресурса?

Igajunior/MES: Рекао бих да многе ТWО земље користе повољну ситуацију да скупе што више средстава, јер ће се стање извесно мењати... Добро би било да се еСрбија мало угледа на неке државе по овом питању јер, без обзира на суфицит и повољну финансијску ситуацију, добро би било депоновати нека средства за црне дане... Проблем еСрбије одвајкада је што редовно целокупан прилив гура у потрошњу, а јако мало инвестира... Нажалост, иако је сада повољна ситуација за инвестирање у инфраструктуру, дневна политика нам онемогућује да правимо економски оправдане потезе... Невезано за нашу тренутну ситуацију, постоје неке гласине да ће креатори игре побољшати економски модул, што би свакако донело мало занимљивости и одрживости у игру.


Хвала Igajunior-у на овако стручним и исцрпним одговорима!




Народ пита – ембарго на трговину

Шта је то економски ембарго, или ембарго на трговину? Како се он поставља? Шта ће се десити са вама уколико сте на било који начин повезани са тржиштем те државе?

Искрен да будем, чињеница да сам добио ово питање уопште ме није зачудила. И сâм сам знао да тамо негде постоји нека опција за забрану трговине, али сам о њој више сазнао тек истражујући и испитивајући се за овај чланак. Наиме, trade embargo, како се у оригиналу зове, може да уведе било која држава према било којој другој држави. Када га држава А постави држави Б, играчи са држављанством државе Б неће моћи да продају и купују продукте у држави Б, и обрнуто.

Закон се може увести на два начина, и то:
1. Проглашавањем рата
(уколико две државе зарате, између њих се аутоматски поставља ембарго)
2. Изгласавањем закона о ембаргу

У случају друге опције, закон на гласање може ставити само председник државе, и то уз подршку од 50+% конгреса. Формулар за постављање закона о ембаргу изгледа овако:



Када се закон о ембаргу изгласа, он траје 30 дана. Уколико председник жели да продужи тај период, може још за време трајања ембарга ставити нови закон који ће га, ако поново буде био изгласан, само продужити за нових 30 дана.

За крај, уколико се икада деси да нам нека држава за коју имате лиценцу уведе ембарго (или га, наравно, ми уведемо њима), ево шта би требало да знате о њему:
- Да ли ће вас ембарго “поткачити“ зависи од вашег држављанства. Није битно које вам је тренутно место боравка - уколико ваша матична држава има отворен ембарго са неком државом, ви са њом нећете моћи да тргујете гдегод да се налазите!
- Уколико сте пре изгласавања ембарга са државом ЧЏШ поставили продукте на њен маркет, они ће на њему остати док се не продају или ви повучете понуду. Наравно, овако “заробљену“ нећете моћи етидовати



Народ пита – TWO

У реду, МСП ме је у овој категорији претекао, али ћу свеједно, због захтева да споменем тренутне односе у TWO и представим чланове новог HQ-a, овде представити један сажетак њиховог чланка.

Наиме, на редовном састанку 9-ог у месецу, одабрани су нови људи на чело савеза, али је и договорено да се направи црна листа у кругу савеза. Како о другој теми још увек нема више речи, ево људи који ће у наредних месец дана водити наш савез:

Генерални секретар (дужности: Заказује састанке, одлучује о даљим циљевима и контролише МСП-а савеза у раду са осталим државама): Jamesw
Помоћник генералног секретара: misziPL
Врховни командант (дужности: Главни човек за све војне операције. Оно што ГС зацрта, то ВК мора што ефективније да спроведе у дело): Aradjanski Branko
Помоћници врховног команданта: Mr.Cacko, Alex.L
Министар спољних послова савеза (дужности: Однос са државама ван савета): Kravenn

Мислим да је добар тренутак да честитамо нашим члановима изабраним да воде савез, посебно Бранку који је, ако се не варам, на позицији у савезу по први пут. Пожелимо им, овим путем, сви срећу у даљем раду!



Такође, како је дужност Министарства информисања повезивање владе (осталих министарстава) и играча, ред је да вам представим конкурс МоФА-е за “Информативни чланак о еСрбији“. Дакле, овако:

“Министарство спољних послова еСрбије овог месеца организује конкурс за најбољи чланак на тему “Информативни чланак о еСрбији”. Писац најбољег чланка ће бити награђен од стране МСП-а, а његов чланак ће бити објављен у великом броју земаља широм TWO. Чланак мора бити написан и на Српском и на Енглеском језику. Не сме се помињати унутрашња политика, већ акценат треба ставити на уређење државе и статистичку социологију“.

Више о тренутном преговору Шпанаца и Португалаца и евентуалним укидањем функције Министра спољних послова TWO моћи ћете да прочитате у следећем чланку МоФА-е.




Укратко, о конгресу:

Један француски посланик из редова либерала недавно је добио казну од 1300 евра за сексизам јер је кокодакао док је једна посланица говорила за микрофоном.
Када конгресмени еСрбије кокодачу на седници док неко други држи реч, добију 5 голда по држављанству.




Ускоро са радом почиње радио еСрбија. Кликом на банер можете доћи до сајта са којег ће се он емитовати. Више о радију, његовом програму и сличном, прочитаћете када он буде био покренут.