Балканският произход на българите - III част.

Day 2,707, 08:04 Published in Bulgaria Bulgaria by Vikx V8

Здравейте,прдължавам тази поредица с още доказателства,като доказателствата не се изчерпват до някакви си поредички,естествено. 🙂
- Орфей с народна носия,явна прилика с българската.
[img]http://sparotok.blog.bg/photos/83734/TRAC%20NOSIYA.JPG[/img] - Реконскрукция на древна тракийска женска носия - с кройката и шевиците. През Бронзовата епоха в Тракия носят дрехи, които по форма и орнаменти могат да се определят като български.Съпоставка на орнаменти от Медно-камената, Бронзовата и Желязната епоха на Тракия с типични български орнаменти, които могат да се срещнат по шевици, колани: [img]http://sparotok.blog.bg/photos/83734/ORNAMENT%201.JPG[/img]
Прическа чумбас (перчем), бръсненето на главата и оставяне на опашка - тракийски и български обичай.Има египетски изображения на траки от XIV-XIII-ти и XII-XII –ти век преди Христа. Бойците са с дълги бели, или пъстри (бродирани) ризи. Главата е бръсната, като са оставени една или три кики.[img]http://sparotok.blog.bg/photos/83734/Trak%20Obleklo.JPG[/img] Мъжката тракийска носия от изображения на тракийски мъже от Античността: от мраморни релефи и стенописи може да се види, че дрехите на гетите показват поразителни прилики с различни български носии.
Гетите са имали дълга риза със свободно пуснати поли - това обаче е и български костюм с най-консервативен стил. Наметалата на гетите са заменени от ямурлуци, които са и по-функционални, а самият ямурлук също е тракийски по произход.
-(Червенофигурна атическа ваза – V в. пр. н. е.) "тракиец" с типична народна носия,нека видим как Хередот описва дрехите на дедите ни :Херодот описва шарените ямурлуци на траките, наричани зейри. Те са дълги до глезените, изработени са от дебел вълнен плат, украсен с единични или двойни цветни ивици. Обикновено зейрите имат прикачена качулка и се закопчават под брадичката.Други връхни дрехи, споменати от Овидий и носени от гетите в Мизия са кожусите, които еднакво обличали и жените и мъжете.Така,както научаваме и траките и българите(или както им викат "ПРА"българи)са типичен конен народ,пиещ кобилешко мляко,с основно оръжие - лък. Херодот описва траките като “хипемолгии – пиещи конско мляко” – това е известно и за мизите - и за българите:Омир нарича мизите "коньодоячи", които се хранели с конско мляко. А като описва извънредната храброст на българите Енодий пише, че що се отнася до храненето, за тях е било достатъчно пиенето на конско мляко.Образът на "тракийския конник" се покрива почти на 100% с "Мадарския конник". - Оброчна плоча на тракийския конник - III в., намерена в светилището при с. Езерово, Пловдивска област.(А за тракийски надписи в поредицата ми "истинската българска история" още в началото). - Мадарския конник - VIII в.(Като както ви поясних в една стара статия един "учен" доста руши около Мадарския конник). Плочките с Тракийския конник и Мадарския конник имат твърде голямо сходство и в коня, и в конника, и в изобразените куче, лъв и орел.Точно край Мадара са намерени 14 плочки с Тракийския конник. Те се откриват и в цяла Североизточна България - територия, обитавана от гетите - северните траки. Голямата роля на коня в живота на древните българи е добре известна. Същото е и при "траките". Конят е бил погребван заедно със своя господар.Всички "тракийски"светилища са ползвани и от българите,както и мизийското най-голямо светилище-Мадара е най-голямо такова и за българите.Един от най-уважаваните археолози на нашето време сър Колин Ренфрю, отбеляза точно и ясно в книгата си: “Археология и език”, че тракийският не се е различавал много от езика, говорен днес в България.Английският е загубил около 85% от речника си за 1000 години, докато българският се различава от документирания тракийски не повече от 10%.
Средновековното българско име на Стара планина също е показателно Матoрне горьi - Древни планини (или Майчини планини, "родна" планина). А какво e й древното и старото на една планина, заварена от новодошли нашественици (били те "славяни" или "тюркобългари"), та ще я наричат Стара планина? Другото название - Балкан има очевидна близост с нашия етноним.Д.Делчев, "Хемусъ и Родопи", София, 1925 г. - стр. 3.Тракийските и български родове също си съвпадат,Ермиар, Вокил, Дуло, Котраг(ир), унугур, сарагур:Ерм е тракийско име, то както и Вокил се среща още през 14-ти век преди Христа, Дуло отговаря на тракийката дума ДУЛ-род, наставката "гур" при унугур, кутригур е вариант на споменатата 500 години по-рано наставка "гер" при тракийските дигери, кимерии, пурогери, другери.
"Прабългарското" име Аспарух, или още Еспор на "тракийски" означава конник - и е сродно с тракийските имена Вед Еспис (сам конник) и Аспар, който е живял в Тракия два века преди Аспарух.Вокил е идентично на споменатото през 14 век пр.Хр. Вокил.Телец е сродно на името на мизийския цар Телеф.Токту е сродно на споменатото през 14 век пр.Хр. Токеу.Винех е сродно на споменатото през 14 век пр.Хр. Винайо.Кубер е сродно на Кубаба-Кубела.Както винаги казвам,препоръчително е да прочетете трудове на Ганчо Ценов,там ще ви се изяснят много неща. 🙂
ТРАКИЙСКИТЕ ИМЕНА СА РАЗБИРАЕМИ НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК:А доста се употребяват и днес –Медок–Медко, Бузас-Бузо, Карсимар-Красимир, Беримар-Беримир, Лалас-Лалко, Батас-Бато, Котус-Котьо, Балей-Бальо, Вендис-Венда...Преводи от тракийски език съм показвал в поредицата "истинската българска история". ДЪРЖАВНА ТРАДИЦИЯ И ОБЩЕСТВЕНО УСТРОЙСТВОЛипса на кастова система и при "траките" и при "прабългарите":В тракийските царства на престола сяда най-уважаваният, а не се наследява (според Фол).През 10 век България се дели на "комитати". Цар Самуил е син на комит Никола - това не е наследствена титла на феодал - а административен пост - областен управител. Той не се предава по наследство - комитите се назначават. На българския престол не се спазва правило за унаследяване. Владетелите посочват рода си и се гордеят с него, но унаследяване на трона от баща на син, макар и срещано, не е задължително.Липсата на робовладелство Древните траки са били свободолюбив народ и никак не са долюбвали робството. Робовладелството не се наложило в бита им. И древните българи не са имали робовладелство. По традиция и в Търновската конституция е записано, че робът стъпил на българска земя автоматично става свободен.Също така днешните български музикални инструменти като - гайда,кавал и пр.съвпадат с тракийските.Също така е известно,че траките имали обичай да пият от черепа на победен противник,който се среща и при българите - Княз Крум : "Пийте дружина от Никифоровата кратуна!".
Цял свят знае, че киселото мляко е български патент, а според античните автори, "траките" са правели кисело мляко.Огромна част от митологичните сюжети и персонажи в българския фолклор не са "славянски", нито пък "тюркски", а "тракийски".Император Траян завладял "тракийския" народ даките през 106 г. В много български апокрифи, народни приказки и песни, присъства образът на Цар Траян. Абсурдно е да се смята, че някакви пришълци ("тюрки" или "славяни"), ще пазят така упорито - десетки векове - спомени за събития, които не ги касаят.
- Боини похвати - нападение с отстъпление и въвличане на противника в засади.
- Принасяне на жертви - коне и кучета.- Тотем на гетите и мизите е бил вълкът (столица Даусдава - "Вълчи град"). Същото важи и за "прабългарите".
- Власт над природните стихии на жреца владетел.- Тракийските войски били облечени с брони. Множество средновековни автори твърдят същото и за "прабългарите", дори се смята че бронята е "донесена" в Европа от "прабългарите".(макар,че не е точно "донасяне",а просто другите са взаимствали от местните българи). БЪЛГАРСКИ БЕЖАНЦИ В АНТИЧНОСТТА
В ирландската митология векове преди Христос един народ избягал от гръцко робство и се преселил в земите на днешна Ирландия. Той се наричал "Фир Болг" - Народа Болг, Хората на Болг. Това се разказва в средновековната ирландска "Книга на нашествията".Ирландските саги разказват, че Фир Болг напускат Тракия, че Хората на Болг бягат от гръцко робство и доплават до Ирландия.
Народът Болг е известен с това, че донася на Британските острови ритуала за влизане в битка с тъпани и гайди.Столицата на Фир Болг се наричала Тара
Старобългарската дума "Тарно" означава крепост.Някои от имената на кралете на Фир Болг - Ган (Ганьо), Беоан (Боян, Баян), Умор, Бурис (Борис).
Женски имена са Етър, Ануст, Кнука.Според Encyclopedia of the Celts - Енциклопедия за келтския свят - "Fir bolg" е равнозначно на "fir vulag". "Vulag" очевидно е гръцка транскрибция на името.Повече за Народа Болг(Фир Болг)няма да говоря,защото вече съм писал за него.И като за завършек на статията и последната част от поредицата "Балканският произход на българите" - : Апостол Павел дойде заради македонците в Европа. Ако тези македонци живеят в лицето на днешните македонци, които се казват българи, кой покръсти тогава българите?
Ако ап. Павел говори в 3 гл. Колос. за скити, ако старите цъковни историци пишат, че скитите били покръстени от апостолите и ако хуните, или българите, се считат за скити, кой покръсти тогава българите?Ако българите са мизи, а мизите бяха покръстени от апостолите, кой покръсти тогава българите?Ако хуните, които основаха българската държава, бяха още в 4 век християни и издействаха създаването на независимата Охридска архиепископия, може ли да се казва, че тези хуни (българи), били покръстени едва от “хан” Борис в 9 век?Всичко това може да твърди само онзи, който не е проучвал тези работи или пък който е негоден за научна работа. - Др.Ганчо Ценов.
Благодаря за вниманието,дано е било интересно.
ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!