И НИЙ СМЕ ДАЛИ НЕЩО НА СВЕТА! 2

Day 2,498, 06:27 Published in Bulgaria Bulgaria by Fiat500bg
И НИЙ СМЕ ДАЛИ НЕЩО НА СВЕТА, особено когато става въпрос за електроника.
Без основите положени от Български учени и инженери, сега нямаше да седим пред компютрите и да цъкаме на всевъзможни джаджи. За съжаление, това го знаем само ние, тъй като голяма част от тях са създадени зад граница, предимно в САЩ.

Електронният часовник


Прототипът на електронния ръчен часовник или първия напълно нов начин да се показва времето от 500 години насам е създаден от Петър Петров.
За него казват, че е един от най-продуктивните изобретатели през втората половина на XX век. Сред изобретенията на Петър Петров са:
Първият дигитален ръчен часовник.
Първата компютъризирана система за измерване на замърсявания.
Телеметрични устройства за метеорологични и комуникационни сателити.
Първият в света безжичен сърдечен монитор. Електронният ръчен часовник на Петър Петров се е продавал през 1969 г. за сумата от 2100 щатски долара под името Пулсар.

Революция в превода
Българският инженер Койчо Митев е направил революция в междуезиковото общуване. „Методът за компютърен междуезиков превод“ представлява алгоритъм за цифрово кодиране на човешката реч. Чрез него се постига общуване на майчин език в реално време, без присъствието на преводач. Устройството, което извършва трансформация на цифровите кодове, е чип, вграден в телефонната слушалка. Изобретението на инж. Койчо Митев е носител на голямата награда „Джон Атанасов“ на изложението за изобретения и иновации „Евроинтелект-2003″ и на 21-то световно изложение за иновации „Inpex“ в САЩ през 2005 година.

Говорещата книга за незрящи
През 2002 г. 23-годишният Лъчезар Цветанов от София, който по това врече учи промишлен дизайн в университета в Бриджпорт, печели първото място в конкурс за дизайн на дигитален плеър, предназначен за нуждите на незрящите. Неговият модел е избран за най-добър измежду 146 други. Говорещата книга, наречена dook (“дигитална книга”), представлява устройство, използващо дигитална технология на принципа на MP3.

Фотокопирната Техника


Построяването на фотокопирната техника става възможно благодарение на откритието на фотоелектретното състояние на веществата, направено през 1937 г. от Академик Георги Наджаков. Днес е невъзможно да си представя цивилизования свят без копирната техника. И отново всичко тръгва от един българин.

Телефонният секретар


Прадядото на днешния телефонен секретар е дело на Асен Йорданов
Безжичният телефонен апарат Jordanoff е имал секретар, усилвател и възможност за няколко души едновременно да разговарят помежду си, или т.нар конферентен разговор.

И естествено Компютърът


Или за да бъда по-точен автоматична електронноизчислителна машина, която поставя началото на компютърната ера, е изобретена през 1939 от Джон Винсент Атанасов, син на български емигрант в САЩ.