[25] Gazdasági elemzés II. - Alkalmazottak

Day 3,010, 16:10 Published in Hungary Hungary by Enethrae

Az előző cikkemben bemutattam, hogy mely cégtípusokban érdemes a menedzseri munkát választani, most azt fogom megvizsgálni, hogy melyek azok a cégek, ahol a munkások alkalmazása kifizetődő.
A legmagasabb fizetési ajánlat jelenleg 97,91 HUF, a bevételek pedig itt is olyanok, mint a menedzseri munkánál, csak nem kell belőle levonni a menedzseri munka adót és az elhasznált wellness pótlásának költségét. Ennek ellenére mindössze három olyan cégtípus van, ami alkalmazottakat foglalkoztatva is nyereséget hoz:

- Q7 kajacég: 4,1 HUF (feltéve, hogy el tudod adni a Q7 kaját 1.30-ért)
- Q1 házgyár: 3,7 HUF
- Gránitbánya: 2 HUF

Ezekkel az adatokkal számoltam:
Ház nyersanyag ára: 0,2 HUF
Q1 ház ára: 477 HUF

Attól most eltekintek, hogy felsoroljam, melyik gyárban mekkora veszteséget jelent alkalmazottakat dolgoztatni, legyen annyi elég, hogy a Q7 kaja és Q7 fegyvergyár kivételével csak nagyon ritka esetben lehet nyereségesen dolgoztatni munkásokat.
A házak esetében nehéz kiszámolni a profitot, mert több munkásra van szükség egy ház elkészítéséhez, talán ez lehet az oka annak, hogy olcsóbban vannak kint házak a piacon, mint amennyiért megérné eladni őket, hacsak az eladó nem zsákmányolja ki az alkalmazottait. Érdekes módon pont a Q1 ház nyereséges, talán mert ezt veszik a legtöbben.

De lássuk a számokat:
Q1 ház: 477 HUF > 3,7 HUF profit munkásonként
Q2 ház: 870 HUF > -12,3 HUF munkásonként (veszteséges!)
Q3 ház: 1695 HUF > -16,6 HUF munkásonként (veszteséges!)
Q4 ház: 3469 HUF > -12,8 HUF munkásonként (veszteséges!)
Q5 ház: 5137 HUF > -14,9 HUF munkásonként (veszteséges!)

A fejlesztők feltehetőleg nem gondolták végig, hogy miért is érné meg valakinek Q2-nél magasabb szintű házat venni, hiszen pl. egy Q5 ház napi 700 HUF-ba kerül, valószínűleg kevés embernek éri meg kidobni ennyit +200 energiabónuszért.
Ami viszont még kevésbé van átgondolva, azok a ház nyersanyag cégek, hiszen itt a homokbányában 1 munkás 70 nyersanyagot állít elő, míg a gránitbányában 500-at, ami némiképp hátrányosan érinti a homokbánya versenyképességét. Itt egyedül a gránitbányának van jövője, az viszont elég megbízhatóan hozza a minimális pár forintos hasznot.

Véleményem szerint ilyen kis haszonért nem érdemes céget venni, egy gránitbánya-befektetés így 2 év alatt térül meg, de még a Q1 házgyár is 1,5 év alatt hoz 5 aranyat, feltéve persze, hogy nem változik a piaci környezet (de változni fog).

Jelenleg az alkalmazottak foglalkoztatásának egyetlen gazdaságos módja, ha valaki nagy tőkével rendelkezik, és a most legyártott termékeket később (pl. egy event alkalmával), magasabb áron értékesíti. Például Q7 fegyvert munkásokkal gyártani, és a jelenlegi 19,54 HUF-os áron eladni 46 HUF veszteséget jelent, de 22 HUF-ért eladva már nyereséges. Ez persze kockázattal jár, mert ha tartós csökkenésnek indulna a fegyver ára, nagy veszteségeket lehetne így elkönyvelni.

Illetve lehet arra spekulálni, hogy a fejlesztők egyszer majd nagyot durrantanak a Q6-Q7 házakkal, és hirtelen megugranak az árak, ilyenkor jól jön, ha az embernek van tartalékban néhány elraktározott munkapotenciálja (mert a munkások termelését nem kötelező azonnal felhasználni).