[МінКульт] Графічний роман "Герой поневолі". 16.05.15

Day 2,734, 09:50 Published in Ukraine Ukraine by Ministry of Culture
Слава Україні!

Кілька днів тому звернувся до мене бойовий побратим з партзавданням від еУряду: написати статтю для МінКульту. Письменник з мене так собі, тож дуже і не переймався цим завданням.

Аж раптом мене запросили на одну подію – зустріч з Міхеєм Тимошенком до Артлекторію у Львові, 17 травня о 17:00 (Перша Львівська Медіатека вул. Мулярська, 2А, Lviv, Ukraine).

І мені подумалось: чому б не написати про чарівну книжку, створену моїм чудовим другом - видавцем Кирилом Горішним та художником Міхеєм Тимошенком.
Отже – графічний роман за мотивами повісті Івана Франка «Герой поневолі»

День 1 падолиста 1848. У Львові спалахнула революція, що охопила ряд країн Європи. Ці події увійшли в історію як «Весна Народів» та стали темою маловідомої повісті Івана Франка "Герой поневолі".

«Степан Калинович був канцеляристом при львівській державній бухгалтерії. Двадцять літ числив він скарбові доходи й видатки. Двадцять найкращих літ життя провів у отсій темній канцелярії, живучи з дня на день правильно і точно, мов добре накручений годинник, не думаючи про ніякі зміни, про інше життя. Треба було аж бурі 1848 року, щоб у те тихе, самітне життя внести деякий неспокій і заколот.»

Графічний роман (те, що звикли називати коміксом), нова для нас ідея адаптації класиків. «У Франції культура коміксів та графічних романів дуже популярна, навіть існують окремі книгарні, які спеціалізуються на їх продажу,— розповідає Кирило Горішний.— В Україні ж комікси сприймаються досить обмежено — як дитячий або жартівливий жанр, ще українці знайомі з американськими коміксами про супергероїв. Тож, з одного боку, ми хотіли популяризувати цей жанр через культових авторів, показати, що він може бути серйозним. З іншого — по-новому розкрити творчість Франка, якого мало знають поза межами шкільної програми, а також історію України, обравши історичний твір «Герой поневолі».

Автори намагались максимально зберегти і передати в графіці дух та архітектуру тогочасного Львову. Вважаю, що їм це вдалось.

Іван Франко у своєму творі приділяє увагу боротьбі за свободи громадян, а також національно-культурній свідомості людини. Він підкреслює героїзм і солідарність під час революції. Такі риси людського характеру актуальні і цінні незалежно від епохи.

У ті часи Львів розквітав як столиця найбільшої австрійської провінції - Галіції. З початком XIX століття, австрійська центральна влада перетворювала Львів на німецьке місто під офіційною назвою Лемберг. Однак, в ньому переважали поляки, українці та євреї.

Євреї і поляки, німці й українці, національність й ідентичність, власний вибір і логіка цивілізацій – як ти не ховайся за вчорашнім днем, наше сьогодення так і визирає з усіх щілин. Точніше – малюнків.



"Герой поневолі" (Том 1) (Леополь, 2014), увійшов до вісімки найкращих книг зими, за версією INSIDER.

Автори коміксу складають дивовижний інтернаціональний дует.

Сценарист – Кирило Горішний народився в Парижі в 1977 році. Отримавши ступінь магістра історії в Сорбонні, він повертається на землю своїх предків – до України. Нарівні з захопленням фотографією особливу увагу приділяє життю гірського народу Карпат – Гуцулів.

Художник – румун українського походження Міхай Тимошенко. Він народився в 1980-му році в Румунії. У 19 років молодий художник повертається до України, батьківщини свого діда. У Львові він закінчує національну академію мистецтв (відділення графічного дизайну). Є учасником міжнародних виставок, цікавиться театральної режисурою і пантомімою.

До речі, 6 червня Kyiv Comic Con та Видавництво Леополь презентують новий український графічний роман "Герой поневолі", який не поступається кращим європейським виданням!

Гравцям до 10к сили - 1000хп хліба! Сильнішим - дяка за увагу)

Спеціально для МінКульту, Snay.