Егаси фермана батко!

Day 2,595, 10:56 Published in Bulgaria Bulgaria by MHoropykua IIIuBa

Здравейте,
Поводите за написването на тази статия са ето тази статия и това обсъждане

Преди да започна обаче, трябва да уточня 2 неща. Първо – нямам никаква изгода лична от предложените от мен варианти. Ако исках да печеля повече щях да си стоя във Франция и да работя за по-малко данък, и с повече бонуси за малкото хлебни фирмички, които имам. Второ – когато не съм съгласен с дадено мнение и пиша срещу него това НЕ Е лична нападка, просто не съм съгласен с даденото мнение и давам доколкото може обективни обяснения защо това е така. Да не се приема като лична нападка. 🙂
И тъй…

Някои общи положения
В дискусиите за данъците и в статиите и коментарите за тях има някои твърдения да кажем – не съвсем верни. Също така в анализа, който е направен във форума има някои неща, които са леко остарели(правен е преди месеци), има и една неточност, но ще спестя коя е. 🙂

Да се върнем на някои твърдения, които са изложени защото е важно да се знае, че не са верни!
Данъците в еБългария, когато тя имаше 4-5 бонуся бяха сравнително високи и конкурентни на топ страните. Тогава имахме приход равен и дори на моменти по-висок от страни като Гърция! Дори в момента с 1% данък можем да видим, че с минимални данъци събираме приход от около 11-12к дневно, а Гърците които са ферма открай време и данък работа им е 5% и всички други данъци също са по-високи събират 52-53к приход от данъци!
Какво сочи това?
В е България, за щастие или не, има много хора с фирми и освен това заплатите са необосновано високи. Това показва и специфика на пазара, който наистина е сред най активните. Именно това показва и че твърдението „дали митото е 8, 12, 15, 25, 99% резултатът в общи линии е един и същ“ не е вярно. Но за това след малко.
Аз също не харесвам к3 добивните фирми. Но някой на времето е казал на младите, да ги вдигат, те са вдигали а може да има и резон в товав краткосрочен план. Но няма значение какво мисля аз, а че има доста хора с такива фирми и трябва да се мисли и за тях.
Твърдението също така, че „В заключение - смятам, че данъците са си добре на 1 % до 6. януари. Не че имам представа как 250к на месец в повече ще променят каквото и да е било“. Реално променят много. От една страна си покриваш лесно всички МПП, че остава и за други разходи като КО само във важни битки, спекула и там каквото решат във МФ. По мое мнение ДАНЪЦИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ВДИГНАТ ЛЕКО ВЪЗМОЖНО НАЙ-СКОРО. Всъщност целта на тази статия, анализа и предложението е да имаме ЦЯЛОСТНА КОНЦЕПЦИЯ за данъчните ставки в страната и тя да е съобразена с възможно най-много играчи. Едържавата не е собственост на някои хора и следва да изразява интересите на възможно най-много играчи и да постига баланс между различните им интереси, а не да удовлетворява философските виждания на отделни ора.

Отговори на някои въпроси

1. Колко пари и трябват (приблизително) на държавата средно на месец, ако се предположи, че пак имаме тежка война, а харчовете за нея са оптимално ниски?
- На държавата и милиони няма да й стигнат ако реши да завладява света. Та въпроса не стои колко „трябва“, а колко може да събере, така че да е от полза за всички граждани. Тук точна сума няма. Поне едни 6-700к за начало е нещо.

2. Приблизително колко пари ще се събират на ден/месец при предложените от депутатът Z данъчни ставки?
- Вероятно около 24к а може и повече. Зависи от няколко фактора. Не може просто да удвоиш сегашната сума. Реално и ддс ще носи малко повече и т.н.

3. Приблизително колко МПП-та трябва да има държавата?
- Това, че трябва задължително да са повече не съм напълно съгласен. Ама било въпрос на отношения. Е хубаво така е, но някои неща не са изгодни. Има ли смисъл да се подписва примерно МПП с Пакистан, за да може да се бие по Израел(пример давам) и за да могат евентуално 2-мата българи с някакво гражданство да бият? Не е изгодно нито в краткосрочен нито в дългосрочен план. От друга страна МПП с доказани приятели трябва да има да каем като Индия и Чили на всяка цена. Може би към 15 МПП ще свършат работа, с повече ако кажем че нямаме пари не е ганиовщина а самата истина.

4. Кои са секторите/министерствата, които задължително трябва да се финансират от данъчни постъпления?
- Задължително пари за МПП-та и КО в определена степен трябва да има. Все пак имаме и бойни акаунти и те трябва да се издържат също. Като цяло обаче това е много дълга тема за това какви програми да има за какво и т.н. и трябва да се разглежда много подробно. Тука с едно отговорче няма да стане.

5. Обществения интерес съвпада ли с частния интерес или не?
- Трябва да съвпада! Не сме в монархия, че тия отгоре да притежават държавата, останалите да са им слуги и да им бачкат. Уж е демокрация ако и в електронен вариант. Тук принципа е че, държавата това са хората! Тя е просто изразител на колективния им интерес.

6. Какъв (съвсем приблизително) е относителния дял на всеки данък при предложените от депутатът Z ставки?
- Доходите от данък работа вероятно са на тези нива – ок 70-80%. Преди бяха може би дори повече, но сега имаме и къщна индустрия и това променя някои неща – за нея се плаща само заплати и не се добива пряко суровина. В случая с начина на предлагане на ставките това не е от решаващо значение, тъй като не целим да източим максимално бг играчите, а да ги държим конкурентни. Всъщност имам доста подробна таблица, по която мога да изчисля точно какви са съотношенията, обаче реших да изтрия някои неща от статията и ще си ги запазя за мен си 🙂

Обосновка и разяснение за данъците
И така зад долупоказаните ставки за данъци стоят няколко основни принципа както и личи от анализа във депутатския форум. А именно:
Първи: българските производители да бъдат конкурентни на световните такива. Това освен, че ще ги държи в еБългария, ще помага на развитието им.
Втори: В същото време държавата трябва да събира максимално възможните за даден случай данъци, без да се накърнява първият принцип. Тези данъци естествено трябва да се връщат при играчите и да подпомагат развитието и на акаунтите, които не са „фермерски“.


Предложените ставки във вариант 2 от анализа са:
При положение, че България има оригиналните си региони и поне 40% процентен бонус за поне 2 производства.
Работен данък – 2%.
Мито храна – 12%
Мито оръжия – 8%
Мито билети – 2%
Мито къщи – 7%
ДДС билети – 1%
ДДС храна – 3%
ДДС оръжия – 2%
ДДС къщи – 3%
Мито суровини – 2%

Тука ще изложа някои обосновки и сметки, макар че не съм сигурен че е добра идея
за общата публика. 🙂

Както вече стана ясно, основния приходен данък е работния. Вдигането му прекалено при бонуси 40% прави бг производителя неконкурентен. Ето и примери:

Да кажем имаме фирми к3 и к5 за желязо и к2 за хляб. Приемаме за световни пазарни цени 1,5 ст. на желязото и 13ст. за к2 хляба о 3 ст. за житото.

Ако произвеждаме в да кажем Гърция на 80% бонус и данък 5%, бихме имали следните производствени разходи:
1 желязо от к3 фирма – храна за 10 точки енергия(ок. 0,35 лв, което е 0,00156 лв/бр) и работен данък(ок 1,70 лв на фирма, което е 0,007556 лв/бр) или общ разход 0,009111 лв/бр. и пазарна печалба от 0,59 ст/бр.
1 желязо от к5 фирма - храна за 10 точки енергия(ок. 0,35 лв, което е 0,000778 лв./бр) и работен данък(ок 1,70 лв на фирма, което е 0,003778 лв.) или общ разход 0,004556 лв./бр. и пазарна печалба от 1,04 ст/бр.
1 хляб от к2 фирма - храна за 10 точки енергия(ок. 0,35 лв, което е 0,00194 лв./бр) и работен данък(ок 1,70 лв на фирма, което е 0,00944 лв./бр.), освен това има разход за жито(0,060 лв./бр) или общ разход 0,0694 лв./бр. и пазарна печалба от 6,06 ст./бр.

Ако произвеждаме в България на 40% бонус и 2% данък:

1 желязо от к3 фирма – храна за 10 точки енергия(ок. 0,35 лв, което е 0,002000 лв./бр) и работен данък(ок 0,85 лв на фирма, което е 0,004857 лв/бр) или общ разход 0,006857 лв./бр. и пазарна печалба от 0,81 ст/бр.
1 желязо от к5 фирма - храна за 10 точки енергия(ок. 0,35 лв, което е 0,001000 лв./бр) и работен данък(ок 0,85 лв на фирма, което 0,002429 лв.) или общ разход 0,003429 лв./бр. и пазарна печалба от 1,16 ст/бр.
1 хляб от к2 фирма - храна за 10 точки енергия(ок. 0,35 лв, което е 0,00250 лв./бр) и работен данък(ок 0,85 лв на фирма, което е 0,00607 лв. /бр.), освен това има разход за жито(0,060 лв./бр) или общ разход 0,0661 лв./бр. и пазарна печалба от 6,39 ст./бр.

На гениален въпрос защо точно тези фирми съм избрал за сравнение – защото от тях има най-много. 🙂

Честно казано ми писна вече да пиша. Накратко всеки работен данък над 2% при тези бонуси прави българските прозивдоители неконкурентни на световния пазар. Всеки може да го види, а и усети.

Колкото до ДДС и митата…
Митото винаги има ролята на известен регулатор на пазара. В случая е подбрана такава ставка, именно която да уравновесява конкурентоспособността на местния производител. Тя може да бъде подбита и със спекула и търговия разбира се. Именно тук влиза в роля ДДС. Ама защо да е точно толкова – за храна 3%, за оръжия 2% и за къщи 3%.
Отново е просто стига да се мисли и да има опит на пазара!!!
Храната, често се слага да е с по-високо ддс защото има ниска единична цена и това не променя особено нещата – никой няма да си играе да продава храна на черно при такива ставки.
Това е основен мотив и при оръжията – кой ще си играе да търгува на черно при 2% ддс? Това са 12 ст на танк. А не е сложено да е 1% ДДС щото все пак и от него трябва да се печели. Освен това при турнири и големи промени в цените ддс си остава стабилен доход за държавата. Колкото до къщите, за съжаление това е най-ранимия от към външна конкуренция и спекула бизнес. Тези ставки са така направени, за да ограничат, доколкото е възможно тези феномени.

Ибаси майката къф ферман изписах. 😃

Та тези данъци трябва да бъдат въведни възможно най-скоро до 10 януари. За по-натам ще важи някой от другите 2 анализирани варианта. За тях няма да пиша, че ми писна да мисля тука за неква си игра. 😃
Пускам си порно с негърки. Ай сектир!



П.С. И ендорсвайте буклици... 🙂 да има пара за спекула