Политически модул

Day 2,339, 08:38 Published in Bulgaria Bulgaria by AngelOfBulgaria
Добър вечер!
Както обещах посвещавам тази статия на M0LTAG.






Още откакто съм се родил България е силна и независима държава. Нямам спомен да са правени опити за политическо превземане на страната. Били сме и ще бъдем фактор в международните отношения в Европа, а и в други региони. Подкрепяли сме съюзниците си и сме заслужили тяхното уважение. Впечатлявали сме светът със своите постижения. Доста отдавна беше излязла статия в унгарската преса от държавна структура, в която българската армия беше оценена като най-добре организираното и ефективно военно формирование. Планираше се този модел да се заимства като нашите главнокомандващи трябваше да помогнат на унгарците.

Освен тези периоди на възход сме преживявали не една криза. С всички съседи сме водели войни, като се е случвало да се бием на 4 фронта в директни битки с ЕВ. С месеци сме стояли изтрити без бонуси и без парламент. И пак сме тук, и пак се развиваме.

Следователно ние не сме просто някаква държавица сред много други на Балканите. Историята ни го доказва. Затова не можем да си позволим да се излагаме пред света с нелепи грешки. С действията си носим отговорност за опазване авторитета на страната. Самоуважението ни го изисква.

Бъдещето ни е в ръцете на младото поколение, а тяхното пък сега е в нашите ръце. Един ден някои от регистрираните днес ще станат партийни лидери, ще се кандидатират за депутати или за президент, ще бъдат избрани за министри. Ако тогава не са научили кое как се прави и защо така се прави, България няма да е това, което е или което е била. Образованието е гаранция за развитието на обществото ни.

Вероятно повечето от вас смятат, че статиите за икономическия и военния модул за най-важни. Това е така. Не бива обаче да се забравя за политиката, защото резултатите са ясни. Затова предлагам да се напише наръчник за тази област от играта.

В тези статии трябва да се изяснят правата и задълженията на хората, които носят политическа отговорност за съдбата на страната:
1) Президентът, защото през него минава информация за всички и всичко в администрацията;
2) Министрите, защото изпълняват заложените цели в програмата на президента;
3) Депутатите, защото те приемат законите;
4) Партийните лидери, защото те определят кой ще участва на изборите за парламент;
5) Кандидат президентите спечелили второ и трето място на изборите, защото след сваляне на настоящия президент те поемат неговите задължения.

Трябва да се разгледат въпросите за партиите и изборите. Темите биха могли да се разпределят така:
І - президент и министри
ІІ - парламент
ІІІ - партии
ІV - избори

Напомням, че в играта се използва президентската република като форма на държавно устройство. Президентът е и премиер и затова е включен към І тема, независимо че има права като депутат и че съществува пост министър-председател.

Статиите трябва да съдържат две части - механика на играта, където ще се обяснят правата на управляващите и изобщо какво отличава техния профил от обикновените играчи, и практика, където ще се поместят линкове към закони и наредби, според които функционира администрация. Задължително трябва да се използва нагледен материал (снимки).

Често се случва някой да има желание да заеме партийна длъжност или иска да стане депутат или министър, за да види какво е чувството или за да получи медал и да прибере 5 злато. Целта на наръчника е да направи политиката по-ясна за младите играчи, за да се спре с експериментирането на правата, и да ги подготви за управленските постове. Затова цялата информация трябва да бъде събрана в статии в играта като изключени правят действащите закони, наредби и т.н. в страната, към които ще се даде линк, заради обемът на документите.

Ръководител на проекта трябва да бъде министърът на образованието. Осъзнавам, че предложението ми изисква много време, за да се направи достатъчно добре. Онова, с което ще помогна е списък на всичко, за което се сещам и което трябва да се включи в статиите. Ще започна с парламента, защото най-често се получават гафове там. След това ще допълня статията и с останалите теми.




І. Механика на играта.
1) Как се определя колко ще са депутатите?
2) Основни правомощия - да предлага закони, да гласува за закони, да приема молби за гражданство.
3) Какви видове закони и колко броя може да предлага депутат? За всеки ли закон може да гласува?
4) Откъде може да се разбере колко закона остават на депутата да предлага. Към това число смятат ли се неприетите закони?
5) Специфика на всеки закон:
- в какво се изразява този закон, какво ще направи ако се приеме;
- кога може да се предложи за гласуване (винаги или например има изисквания - може ли да се гласува ЕВ на страна, с която не граничим по суша и/или по море, може ли да се пусне импийчмънт около изборите);
- колко гласа са необходими, за да се приеме (в проценти);
- как се закръгля (17,2 депутата 17 гласа ли са, или 1😎;
- колко време трае гласуването;
- какви са параметрите на закона (например от колко до колко може да варират данъците и минималната заплата, какво количество средства може да се извади наведнъж от хазната т.н.);
- може ли да се правят промени по предложението докато трае гласуването;
- колко струва приемането на закона и какво се случва с парите докато трае гласуването;
- кога може да бъде гласуван пак такъв закон, но с нови параметри (необходимо ли е да се чакат примерно 7 дни за ново предложение, ако бъде приет или ако бъде отхвърлен);
- ако законът бъде одобрен, кога влиза в сила;
- докога действа законът;
- какво точно засяга закона (бонус към щетата или към военните точки, кой данък какво облага и в кой отрасъл на стопанството и т.н.);
- друга важна информация (например кой става президент ако настоящият бъде свален, при какъв курс се печата валута, може ли към човек да се прехвърлят пари и злато от хазната (къде и какво представлява тя), към всички ли организации могат да се прехвърлят пари и злато, могат ли да се прехвърлят оръжия, билети, хляб, суровини, как организацията разбира, че именно от хазната са дошли тези средства, могат ли да се връщат средства обратно в хазната, след като са били изкарани, как се определят данъците - по отрасли или законът ги прави еднакви за всички стопански дейности, как се сменя и как се премахва ЕВ)?
6) Какви известия получава депутатът - за встъпване в длъжност, за подаване на оставка, за приет закон, за отхвърлен закон, за чужд закон за естествен враг (ЕВ) и въздушен удар т.н.?
7) Кога може депутат да си подаде оставката и къде се намира този бутон? Какво се случва с членството му в партията? Губи ли всички права и освобождава ли се от всички задължения при подаване на оставка?
8 ) Изскача ли предупреждаващ прозорец, който да предпазва от случайно кликане при предлагане на нов закон, при подаване на оставка и т.н.?
9) Къде, как и колко молби за гражданства може да приеме и/или откаже депутат? В какъв срок може да направи това и може ли да го направи сам без одобрение на другите депутати? Кога влиза в сила това решение?
10) Може ли депутат да пътува в други страни и може ли да си сменя гражданството? Какво са автоматичните премествания в столицата?
11) Какво се случва ако депутатът напусне партията си?
12) Всичко друго, което е важно и съм пропуснал да спомена.

ІІ.Практика.
1) Пълен списък на всички действащи закони, наредби и т.н.
2) За какво се използва форума на България и има ли теми, които не всеки може да чете? Задължително ли е депутат да има регистрация там? Какво трябва да направи, за да получи допълнителни права, съответстващи на длъжността му?
3) Необходимо ли е да се гласува всеки закон то играта във форума преди да се пусне за гласуване в парламента?
4) Необходимо ли е да се пуска линк към съответната тема във форума при всеки закон?
5) Длъжен ли е депутатът да взема отношение по всяко предложение за закон от играта? Длъжен ли е да познава действащите закони, наредби и т.н. в страната?
6) Има ли смисъл от гласуване веднага след пускане на предложението за нов закон? Ако се достигне необходимият брой гласове ще спре ли таймерът?
7) Какъв е редът за приемане на молба за гражданство? Има ли правила?
8 ) Има ли закон, който да определя редът, по който се провеждат референдуми?
9) Кога депутатът е длъжен да си подаде оставката?
10) Има ли традиция за даряване на 5-те злато от медала в определена държавна организация за благото на страната?

Забележка: Изискванията за кандидатиране за депутат се отнасят към темата за изборите.



Много от обясненията за парламента ще се повторят тук, защото президентът трябва да има опит като депутат преди да стане официален представител на страната.

І.Механика на играта.
1) Какви видове закони и колко броя може да предлага президентът? За всеки ли закон може да гласува (дори за импийчмънт)?
2) Специфика на всеки закон:
- всичко по-горе изброено за законите на депутати (какъв е, кога може да се предложи за гласуване, необходим брой гласове за приемане т.н.);
- основни разлики между законите за война (ако все още съществува тази възможност), ЕВ и ВУ - условия за внасяне на предложение за всеки закон, на колко време може да се гласуват законите, каква е цената им, какви бонуси дават на гражданите (всичко останало за това кой напада пръв, какво се случва при победа или загуба е част от военния модул и няма място тук);
- връзка между търговското ембарго и война, търговското ембарго и гражданството и местоположението на играча;
- съюз - с кои държави може да се подпише, кава е цената, кога може да се пусне такъв закон (след смяна на ЕВ може ли да сключи съюз с държавата, с която сме били във война), докога е в сила този съюз, как може да се премахне вече приет закон;
- мирен договор - за какво се използва, какви са изискванията за премахване на чужда война през МРР и какви са за прекратяване на наша война, каква е цената на закона;
- обяснения на законите за защитните системи и болниците са излишни в момента.
3) Какви други права има президентът - назначаване и уволняване на министри, права в съюз, ако страната е член на такъв, задаване на приоритетна битка и т.н.
4) Кой може да бъде назначен за министър и какви министерски постове има? Длъжен ли е президентът да избира министър за всяко министерство? Колко министри най-много може да има?
5) Има ли опция за подаване на оставка при министритите и президента и къде се намира тя?
6) Могат ли министрите и президентът за пътуват по света и да си сменят гражданството?
7) Могат ли министрите да участват в предлагането и гласуването на законите?
8 ) Могат ли министрите и президентът да приемат и/или отхвърлят молби за гражданство?
9) Какви права имат министрите?

ІІ.Практика.
1) Всичко по-горе написано за парламента.
2) Процедура по предаване на достъпа до държавните организации.
3) Длъжен ли е президентът да дава отчет за състоянието на организациите на новоизбрания кандидат в края на мандата - кой е имал достъп до тях и какво има в момента в тях (злато, пари)?
4) Има ли закон, който да регламентира на какъв период от време трябва президентът и/или министрите му да пускат статии за извършената дейност и кои вестници трябва да се използват за целта?
5) Има ли закон, който да определя редът, по който се провеждат референдуми?
6) Има конкретна процедура при промяна на членството в даден съюз?
7) Трябва ли да се пускат теми във форума за МРР и други закони?

Забележка: Изискванията за кандидатиране за президент и министър се отнасят към темата за изборите.


Всякакви забележки относно статията оставяйте отдолу в коментарите.