ОКОЛО, НАОКОЛО - КУЋИ ДОЂОХ

Day 747, 03:57 Published in Serbia Serbia by Nessko
http://somokon.com/erep/hitcounter.png">

Број 13.


(Анализа председничких избора)


Завршени су до сад најчуднији председнички избори, а, делом оправдана, страховања еграђанства - како ће се еСрбија снаћи без кандидата пет најјачих странака - показала су се, на срећу, неоснованим.
Још када су обзнањене подршке најјачих странака кандидатима, од којих већина у "редовним" околностима вероватно ни у сновима не би могла да се нађе на листи за гласање, било је очигледно да ће еСрбија вагати између стабилности и неизвесности, а не између ускополитичких опредељења кандидата.

Тако се Страхињић Банован одмах нашао у улози фаворита, и ту иначе бремениту титулу релативно лако оправдао (освојивши 2.611 гласова, дакле, нешто више од половине укупног броја). Лако, с обзиром да је од самог почетка "засео" на прво место,а релативно, с обзиром да му је кудикамо мање познати кандидат Српске десничарске странке, Лакоста, од почетка блиско "дувао за врат", и на крају узео 1.949 гласова, односно, безмало две петине.

http://img230.imageshack.us/img230/6510/sansvakezene.jpg" alt="Image Hosted by ImageShack.us" />By http://profile.imageshack.us/user/nessko">nessko

Остаће отворено питање зашто је еСрбија довела себе у ситуацију да бира између мање познатих кандидата, и између политичких опција које не могу да се наметну међу првих пет.
Ко је, заиста, крив што текст администратора, којим се најављују државни циљеви, али и скрећују термини за пријаву кандидата, није прочитан и примењен?
Администратор, који је текст поставио ипак сразмерно касно, притом, учинивши одредбу о "другом у месецу" прилично нејасном и невидљивом, па се и у другим државама појавила збрка?
Странке, које су балансирале, тактизирале, биркале и меркале, удварале се једне другима, али су писмо администраотра, и ако су га прочитале, неозбиљно схватиле, или тек само летимично погледале првих неколико редова?
Министарство информисања, коме би требало да буде у "опису радног места" да текстове којима се најављују промене у игри преведе (уз перманентну претпоставку да не знају сви енглески!) и јасно најави, како би сви имали једнаку шансу.
Одговор је: нико искључиво, и сви по мало!

Утврђивање кривице сада и није толико битно, колико да све карике у овом ланцу увиде свој степен одговорности и да се труде да такве и сличне грешке никада не понове.

http://img230.imageshack.us/img230/5387/radninarodcrnegore.jpg" alt="Image Hosted by ImageShack.us" />By http://profile.imageshack.us/user/nessko">nessko

Бавећи се бројкама, можемо да закључимо да су ови избори довели највећу излазност до сада (гласало је 5.107 е-душа, а на претходним председничким 4.152). То повећање, отприлике, конвергира увећању броја активних играча у еСрбији, али би се права слика свакако могла имати тек када би постојао начин да се сазна колико је активних апстинирало у знак протеста због неозбиљности водећих странака, а многи играчи су то најављивали.

Кандидат Странке српске реформе - Страхињић Банован - кога су подржале и прве две највеће странке, Сачувајмо еСрбију и Социјалдемократски форум, добио је отприлике за исти проценат увећан број гласова у односу на онај који су на претходним изборима добили појединачни кандидати ове три странке (СеС - 1.327, СДФ - 431 и ССР - 381, што је укупно 2.139). Али, оно што треба да забрине и СеС и СДФ је чињеница да је, рецимо, пре само десет дана за конгресне кандидате ове две странке гласало много више људи (заједно, 2.85😎 него сада за председничког кандидата ког су подржали, са све његовим "оригиналним" гласачима.

Са друге стране, кандидат малене Српске десничарске странке, Лакоста, мање познат од Страхињића, освојио је безмало 2.000 гласова, иако га је формално подржала само Српска народна одбрана (635 гласова на конгресним, 373 на претходним председничким изборима).Јасно је да је он ипак прикупио већину гласова е-српске деснице, па и СКС, упркос чињеници да је Српска конзервативна странка (на претходном председничком гласађу, са још 4 савезника, 1.640 гласова) јавно одбила да својим члановима било шта сугерише.

http://img691.imageshack.us/img691/3660/kamionce.png" alt="Image Hosted by ImageShack.us" />By http://profile.imageshack.us/user/nessko">nessko

У овом делу добили смо још један еклатантан пример нејасности политичких идеја и самим оснивачима странака. Странка СЦГ Социјалдемократија, која је по дефиницији и по називу странка левог центра, упркос могућности избора, подржала је јасно десничарски политички програм "брата" Лакосте, речима "доста либерализма и левих странака", показавши тако до које је мере понекад залудо бацање злата за оснивање странке по сваку цену.

Оно шта је такође интересантно, и може се опет тумачити као вид протеста бирача због немарности водећих странака, је чињеница да су преостала три (такође десничарска) кандидата заједно освојила сасвим пристојних 547 гласова (Беретка велика Србија за Нови српски програм - 219, Ђоле1122 за Српску радикалну странку - 192, а Браница за Српски патриотски покрет - 136). Тај број гласова, наравно, и да је сав припао Лакости, не би био довољан за победу, али указује на оправданост раније процене ..НИН.. - да еСрбија озбиљно скреће удесно. За сад недовољно да поремети супериорност заједничког наступа СеС и СДФ, али...

Интересантна је позиција ССР, која се у овом тренутку појавила као спасилац еСрбије, али и морални победник избора. Квалитетни кандидат ове странке, коју, уосталом, чине веома квалитетни играчи, освојио је мандат у игри чији је резултат пре почетка био много извеснији него у току самог гласања.
Али сада је очигледно да, упркос свом умерено десном програму (који се, додуше, од програма умерено левих странака разликује тек у малом броју тачака), ССР више неће моћи да се позиционира на десној половини политичког круга еСрбије, а да би прелазак на леву половину, са масовним СеС-ом и сјајно организованим и уштимованим СДФ-ом био бесмислен са становишта политичке профитабилности.

Чини се, дакле, да се ССР дефинитивно позиционирала као странка експерата, чији ће кадар увек имати места у некој влади због знања, стручности, угледа и искуства, али не и довољно гласова да у било каквој калкулацији (осим у некој овако изнуђеној, какве ће се мало вероватно поновити) постане битан и незаобилазан партнер.
Та бесперспективност уласка у Топ Пет ће, у неком дужем периоду, вероватно водити "заборављању" непомирљиво десних тачака политичког програма и надаље утапању ССР у неку већу, себи најближу странку. Испада да је краткорочни добитак за ССР - дугорочно губитак, и за ову странку и за еСрбију.

http://img223.imageshack.us/img223/9641/beranesiroka.jpg" alt="Image Hosted by ImageShack.us" />By http://profile.imageshack.us/user/nessko">nessko

Сумирано, резултат ових избора је "Тресла се гора, родио се миш". Једино, што би мало ко волео да се "гора" икад овако затресе поново, а и "миш" је испао превелик за укус водећих странака у еСрбији.