Sve te silne promene...

Day 1,228, 09:11 Published in Serbia Serbia by Lukaz

Поздрав,

Реших да напишем један чланак више за себе, и за неку расправу с другаром око економије у игри. Контам, све ово морам негде написати, па што не бих овде, можда неком и помогне, можда и не, треба пробати.


Сваки економиста, макар онај из Рл ће вам рећи да је неопходно да би привреда добро функционисала да курс буде стабилан.Такође и да слаб курс одговара извозу, док јак одговара увозу. Тако је макар у Рл теорији, колико је ја познајем. Наравно није баш тако просто али то је да кажемо нека суштина.




Питање одржавања курса је јако деликатно, поготово јер на курс додатно утичу разне промене у економији које видимо из дана у дан. Пандан овоме у Рл би био када би се закони физике мењали с времена на време. Но ипак ми као грађани, можемо да утичемо на све ово. Можда се питате зашто баш грађани, зашто не држава, али морамо имати на уму да сваку државу било где у свету одржавају баш ти грађани јер је то њихова држава, а када је нешто ваше, јелте бринете се о томе у складу са својим могућностима...


Прва ставка је промена голда. До сада сте класично мењали злато за динаре, куповали га са ММ како сте када могли, или када вам је било потребно. Са неким новим правилима добили смо алтернативу таквом понашању. Наиме, ако сте имали неки орг, који је био у страној земљи у тренутку промена (када се омогућила препродаја) тај орг је аутоматски добио лиценцу за то тржиште. И сада ви имате динаре које хоћете да замените за голд, једноставно ћете их пребацити на тај орг, купити жито и извести га у дату земљу, при чему ћете селити тај орг тамо да би избегли увозну царину. Са том валутом коју добијете за продато жито купићете голд и тако поштедети наш ММ од негативног утицаја. Зашто бирам баш жито? Па, поред хлеба жито је роба којом се највише тргује, не користе сви пуце али хлеб (читај жито) сви користе. Сам хлеб (као ни остали готови производи) није погодан за извоз због ВАТ пореза, који аутоматски значи разлику у цени.







Оно што је дивно у свој тој причи јесте да су наши производи веома често (не и данас) најефтинији у свету, или макар јефтинији од производа из већине земања. Такође да продате у односу 1:1 тј без зараде опет сте учинили држави услугу јер нисте купили голд са нашег маркета.

Овде морам да напоменем да су све јединице добиле једну бесплатну лиценцу на својим орговима на којима имају фирме, тако да је могуће користити и овако најорганизованије јединице на свету за наношење додатне економске штете непријатељу. Приметио сам да неке јединице већ користе ову прилику и желим да им честитам на томе.


Ако немате орг са лиценцом, просто поставите динаре које желите да продате за голд, по реалној цени за неку страну валуту, па када купите ту валуту, онда њу мењајте за голд. Сигуран сам да би са овом праксом људи који извозе куповали од вас динаре за ту исту страну валуту и притом са тим динарима поново извозили на страна тржишта док би ви били слободни да купујете злато без удара на монетарни систем земље.






Покушавајте да избегавате увоз ако икако можете. Знам да у већини случајева патриотизам не може да заустави жељу за зарадом, али ако можете зарадити и извозом и увозом, зарадите извозом... Свима ће нам бити боље на дуге стазе.

Отварајте житнице и гвожђаре, ако цена падне извозићемо.


Такође не знам колико би било паметно смањити ВАТ (пдв) а повећати порез на зараде. Тако би се спустила цена готових производа, па би и они били погодни за извоз, мада би у том случају и увоз у Србију био исплатљивији. То је мач са две оштрице, питање којем треба врло опрезно прићи. Сада на маркету код готових производа немамо много увозника, али би ситуација могла да се промени смањивањем овог пореза. С друге стране не извозимо много готових производа ни ми, па би и на томе требало радити. Ако неко има мишљење о овоме стварно бих волео да га видим добро образложеног у коментару.







На крају једна напомена
Иако тренутно имамо можда највећу цену жита у свету, веруте да то није увек случај, ствар је вероватно у томе да смо велико тржиште и инертнији смо, док друга на тржишта утиче чак и овај кратак прекид борби.

Када извозите препоручујем да се фокусирате на насељеније земље, чак и ако је зарада мања јер ћете тамо брже и више пута окренути робу и тако више зарадити него да чекате на мањим тржиштима где је цена на око већа.

Такође обратите пажњу и на временске зоне, јер када је нпр код нас подне у Бразилу или УСА нико малтене ништа не купује. Бугарска има фин обрт материјала и ја лично увек уживам када им скинем злато са ММ. У УСА се ноћу најбоље продаје камен, боље него у насељенијим земљама, док је Кина нпр прилично мртва (као и Русија)...


Толико за ово јављање...

ваш
Луказ