Hosszú cikk a nagy semmiről (Változások a gazdasági modulban)

Day 1,533, 03:42 Published in Hungary Hungary by xongorx

Amint azt tegnap a Magyar Gazda is megírta, jelentős (?) változások léptek életbe a játék gazdasági moduljában. Ezek jelentős voltáról, várható hatásairól már születtek cikkek (Xavinyo, Mikrobi és Bulgaarfoeld tollából, de megszólalt a kérdésben Mandala Ferdis, lgabor72 és Andy Miller is).
.
A legfontosabb változás egy bizonyos egyéni alkalmazott-limit bevezetése, ami fölött nem lehet újabb munkásokat alkalmazni (még a régiek kirúgásával sem). Következményei, ha lesznek, ennek lesznek majd, erről gondolkodtam el egy kicsit.
.
A munkaerőpiac eddigi szerkezete (a pörgetők túlsúlya) miatt ez jelentős hatással lehet mindannyiunk béreire, de ugyanígy a menedzseri munkából származó haszonra is. Egy dolog biztos: a pörgetés eddigi gyakorlata megszűnik. Valós adatok hiányában (sem a pörgetettek létszámát, sem a játék valódi gazdaságát alkotó Q6 fegyvercégek pontos számát nem ismerjük), a változások hatásai azonban kiszámíthatatlanok: nem tudjuk, hány munkás marad meg lekötve a termelést végző cégeseknél. Két lehetőség viszont adott.
.
Ha több hely van, mint amennyit a cégek eddig pörgettek, akkor a termelés a jelenlegi szinten marad, legfeljebb a meglévő max-létszám szerint újraoszlik a cégvezetők között. Ha több hely lesz, mint munkás, ez a bérekre is felhajtó erőt jelent, mindaddig, míg az újonan érkezettek [fakek/babyk/vendégmunkások] be nem töltik az összes állást. Az ily módon megnövekedett termelés talán kicsit felveri majd a nyersanyag-árakat, sok jóra ezen a téren azonban nem kell számítani (a HUF-os bányák száma folyamatosan nőni fog, vele együtt pedig a termelés is.)
.
Gond akkor lesz, ha az eddig pörgetett munkások száma jóval nagyobb, mint a Q6 cégekben kirakható állásajánlatok összege. A bérek ilyen struktúra szerinti beállása szerintem egy hosszabb folyamat lehet, a következményei azonban igen súlyosak lehetnek.
.
Első lépésként ahogy az eddigi pörgetők helyei telítődnek, a jól fizetett ajánlatok megfogyatkoznak. Ha a bérek színvonala csökken, a magasabb bérrel felvett embereket újra meg újra ki fogják rúgni a cégvezetők, hogy olcsóbb munkaerővel töltsék fel felszabadult helyeiket. A munkaerőpiacon így újabb álláskeresők jelentkeznek, akiknek elhelyezkedése tovább csökkenti majd a béreket. (Velük együtt jelennek majd meg volt munkaadóik újabb ajánlatai is, ám a bérek felverése értelemszerűen egy alacsonyabb szintről kezdődik majd, mint amiről a munkaerőt kirúgták)
.
Ezt a leszálló spirált azok az új munkahelyek fogják kompenzálni, amelyek az eddig nem-pörgető, ám jelentős cégbázissal rendelkező játékosoknál vannak "elfekvőben". Ha ezek száma elég nagy, képes lehet felszívni a létszámfeletti munkaerőt. Ha nem, akkor a bérspirál addig csavarodik majd lefelé, amíg annyi "látens" munkaadó aktivizálódik majd, amennyire az adott (általunk nem ismert számú) munkaerő elhelyezésénél szükség van.
.
Kíváncsi vagyok, hogy mi alakul ki ebből (ha ez a lehetőség következik be):
- mekkora vásárlóerő-csökkenéssel járhat ez a folyamat?
- mekkora termelés esik ki? (hány Q6 fegyverrel lesz kevesebb a piacon?)
- milyen hatással lesz mindez a nyersanyagpiacra?
.
Abban az esetben, ha a szabad munkaerő létszáma jóval nagyobb, mint a kirakható állások száma, a Q6-os cégek jelentős termelés-kiesést élnek majd meg. Egy ilyen helyzetben a sokak túlélését biztosító salétrom-iparnak is valószínű, hogy befellegzett. Már a toolboxok felszámolása is kb 20%-kal csökkentette a 7500 HUF-os bányák bevételét (valutában - goldra átszámítva inkább 30-40% a bevételcsökkenés), ha a Q6 cégek a korábbinál is kevesebb nyersanyagot szívnak majd fel a piacról, a nyersiárak tovább esnek. Egy újabb kereslet-kiesés hatásai drámaiak lehetnek, elsősorban a piacról fegyverkező lakosság vásárlóerejét tekintve.
.
Minthogy a magyar Q6 fegyveripar tegnapi/múltheti termelését sem ismerjük, azt megmondani, hogy lesz-e annyi Q6 fegyver a piacon, mint eddig, nem lehet. Mint ahogy azt sem tudjuk, hogy lesz-e a vásárlónak elég pénze megvenni a szükséges fegyverzetet. A nyersanyag-árak és a bérek egyidejű csökkenése a költségek csökkenését és a vásárlónak kedvező árversenyt eredményezhet, ugyanakkor a termékhiány az árak növekedését vetíti elő.
.
A megváltozott körülmények között, de továbbra is profitábilis Q6 cégek helyzete mellett sokkal fontosabb, a gazdaság egészét érintő kérdés, hogy csökkennek-e majd a bérek olyan színvonalra, hogy Q1-4-es szinten is érdemes legyen munkást alkalmazni? Ha a stabil állással nem rendelkező munkások száma magas, valószínű, hogy igen. Kérdés marad persze, hogy az alacsonyabb minőségű késztermékek (elsősorban a Q1-Q4 fegyverek) piacán megnövekvő kínálatot a folyamatosan csökkenő vásárlóerejű piac képes lesz-e majd felvenni? Vagyis ha több és olcsóbb (kisebb minőségű) fegyver lesz a piacon, lesz-e elég HUF a zsebekben, hogy azt megvegyék?
.
Összegezve a fentieket:


1. derűlátó becslés: marad minden a régiben, a pörgetők az eddigi munkaerőt bent tudják tartani cégeikben
2. kevésbé derűlátó becslés: a munkanélküliség miatt a bérszint kis mértékben csökken (talán ez a legvalószínűbb)
3. borúlátó becslés: a magas munkanélküliség miatt a bérszint drasztikusan csökken.
Sajnos, a nagy felhajtás, az azokat övező izgalom ellenére a tegnap bevezetett változások az eRep gazdaságának egyetlen jelentős problémájára sem hoztak megoldást, sőt, inkább tovább mélyítették azokat.
.
Vagyis továbbra is:
- megmarad (és tovább duzzad) a túlkínálat a nyersanyag-piacokon.
- megmarad az ár/érték arányban számított szakadék a fegyver-piacon (Qx és Q6 között)
- megmarad a túltermelés kaja terén is (ahol eddig marknyi lelkes kezdőtől eltekintve inkább csak Maki meg a bot képezte a keresletet)
- a saját magát szabályozni képtelen piac miatt továbbra is szükség lesz a mesterséges beavatkozásra. A fölösleget fel kell vetetni a vásárlóbottal: vagy a vásárlóerő csökkenése miatt pangó késztermék-piacon, vagy pedig a túlkínálattól fuldokló raw-piacokon.
Olyan lépést, ami valamennyire normalizálná a gazdaság működését, a falugondnokság továbbra sem lépett meg:
- nem tettek semmit a fegyver-típusok kiegyenlítéséért (ütőerőben vagy tartósságban), és így a Q1-Q4 fegyverpiacok továbbra is halottak maradnak.
- nem tettek semmit a menedzseri munkából eredő túltermelés visszaszorításáért sem (vagy a menedzseri munka lehetőségét, vagy csak a manu cégekben való munka lehetőségét kellett volna kivezetni), vagyis továbbra is eladhatatlan fölösleget termelünk kajából/kicsi fegyverből.
.
.
xongorx