eLietuvos Konstitucija

Day 1,625, 15:01 Published in Lithuania Lithuania by KAM Logistika 5
Mes turime Konstituciją…

Pasveikinkim vieni kitus – eLietuvos Respublika jau kelias dienas turi savo Konstituciją . Tai yra aukščiausias eLietuvos teisės aktas, kuriame yra apjungti Erepublik administracijos žaidimo taisyklės, politinis modulis ir pačių žaidėjų sutarimu palaipsniui sukurtos institucijos, apibrėžta jų paskirtis, tarpusavio santykiai, darbo organizavimo ir kontrolės principai. Tuo pačiu apibrėžtos piliečių teisės, laisvės, bendrieji principai ir vertybės, kuriose atspindėta žaidimo filosofija.

Konstitucija buvo priimta 2 etapais: a) balsavimu Seime, kuriame balsų dauguma (15 – „Už“, 7 -„prieš“) buvo pritarta Konstitucijos projektui ir nutarta organizuoti piliečių referendumą; b) referendumu, kuriame balsų dauguma (63 – „Už“, 49 – „prieš“, tiesa 1 „prieš“ balsavęs pilietis vykstant balsų skaičiavimui gavo nuolatinį baną , todėl jo balsas nebus įskaičiuotas) taip pat buvo pritarta Konstitucijos projektui.

Mažas referendumo dalyvių skaičius ir abejonės

Iš tikrųjų dalyvavusiųjų referendume nebuvo daug. Kita vertus, nei vienas Lietuvos teisės aktas iki šiol neapibrėžė – kiek Lietuvos piliečių turi dalyvauti referendume, kad jis būtų laikomas įvykusiu? Seimo ir prezidento rinkimuose dalyvauja nuo 22 iki 26 proc. Lietuvos piliečių. Plato taisyklės nekalba apie jokį minimalų rinkėjų skaičių, reikalingą kad politiniame žaidimo modelyje numatyti Prezidentas ar Kongresas būtų laikomi išrinktais, taigi teoriškai rinkimams užtenka minimalaus rinkėjų skaičiaus. Galbūt referendumas būtų sulaukęs daugiau piliečių dėmesio, jei jame dalyvauti būtų aktyviau raginusios tiek politinės partijos, tiek ir pvz. kitos organizacijos, pvz. kariniai būriai. Tačiau ką gi, belieka pasidžiaugti ir tais 112 eLietuvos piliečių, kurie nepatingėjo išreikšti savo valią. Reikėtų pastebėti, kad didelė dalis piliečių žinojo apie referendumą, tačiau visgi nepanorėjo išreikšti savo valios. Vienas iš dažniausiai nuskambėjusių jų argumentų – pats dokumentas yra geras, bet kaip galima priverst visus, kad jo būtų laikomasi? Atsakymas gan paprastas – tai priklauso nuo mūsų visų: Konstitucijos bus laikomasi tiek, kiek visi to sieksime. Tuo tarpu nesant Konstitucijos, nėra net ir galimybės bet kurį pilietį priversti laikytis ko nors, kas nėra Erepublik taisyklių sudedamoji dalis, kadangi Erepublik administracija už tai nebaus.

Sąskaitų suvedinėjimas?

Sąmokslo teorijų šalininkams, manantiems, jog Konstitucija sukurta siekiant susidoroti su konkrečiais asmenimis ar net politinėmis jėgomis atsakymas labai paprastas – Konstitucija galioja nuo jos priėmimo dienos. Taigi jokie iki Konstitucijos įvykdyti veiksmai ar poelgiai nebus svarstomi ir vertinami. Todėl laikykime, kad visų epliečių biografijos yra švarios.

Kas toliau?
Vienas artimiausių uždavinių valdžios struktūroms, atlikti su Konstitucijos priėmimu susijusius veiksmus: suformuoti Konstitucinį Teismą (kuris pakeis iki tol veikusi Audito komitetą) ir sukurti tų ministerijų statutus, kurios jų iki šiol neturi, apibrėžiant jų funkcijas ir veiklą. Todėl dabar reikia laukti atitinkamų Seimo ir Prezidento sprendimų

Ačiū visiems dalyvavusiems!